Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

پنج نکته کلیدی درباره نتایج انتخابات پارلمان ایتالیا

پنج نکته کلیدی درباره نتایج انتخابات پارلمان ایتالیا
Copyright REUTERS
Copyright REUTERS
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پیروز انتخابات پارلمانی ایتالیا کدام حزب یا احزاب بودند؟ شمارش اولیه آرا دورنمای سیاسی ایتالیا را چگونه ترسیم می‌کند و پس از این انتخابات باید منتظر چه بود؟ پنج نکته کلیدی درباره نتایج اولیه شمارش آرا در انتخابات پارلمانی این کشور را در این مطلب بخوانید

آگهی

رای دهندگان ایتالیایی در انتخابات روز یکشنبه برای تعیین نمایندگان پارلمان این کشور شرکت کردند و با پشت‌پا زدن به احزاب سنتی این کشور، به حزب‌های «ضد ساختار» گرایش نشان دادند.

با شمارش دو سوم آراء این انتخابات حساس تقریبا مشخص شد که هیچ‌یک از احزاب شرکت کننده و حتی ائتلافات های شکل گرفته پیش از انتخابات، موفق به کسب اکثریت کرسی‌ها نشدند. اما در این میان احزاب «ضد ساختار» و مخالفان اتحادیه اروپا دستاور بزرگی کسب کردند.

بیشتر بخوانید:

نکات کلیدی شمارش اولیه آرای انتخابات پارلمان ایتالیا:

۱. هیچ حزبی برنده‌ قاطع انتخابات پارلمانی نشد

در صورت تائید تخمین‌های اولیه و با شمارش دو سوم صندوق‌های رای این انتخابات حساس، تقریبا مشخص شد که هیچ‌یک از احزاب شرکت کننده و حتی ائتلافات موفق به کسب اکثریت کرسی‌ها نشدند اما نتایج حاکی از قدرت یافتن احزاب ساختار ستیز است.

لوئیجی دی مایو، نامزد جنبش ۵ ستاره برای نخست وزیری آینده (رویترز)

۲. پیروزی احزاب پوپولیستی، ساختار ستیز و مخالف اتحادیه اروپا

هر دو حزب پوپولیستی «جنبش ۵ ستاره» به رهبری پپه گریلو و حزب راستگرای «لیگا» که با شعار مخالفت با اتحادیه اروپا وارد کارزار انتخابات شدند، در این دوره از انتخابات پارلمانی برتری چشمگیری در مقابل احزاب حامی اتحادیه اروپا و واحد پولی یورو داشتند.

بر اساس تخمین‌ها در ساعات اولیه روز دوشنبه، جنبش پنج ستاره با کسب نزدیک به ۳۲ درصد آراء بزرگترین حزب در پارلمان آینده خواهد بود اما با این وجود ائتلاف احزاب راستگرا کرسی های بیشتر را اشغال خواهند کرد.

۳. اتحاد راست‌گراها بزرگترین ائتلاف انتخابات پارلمانی ایتالیا

اتحاد راست میانه و راست افراطی شامل حزب راست میانه «به پیش ایتالیا» به رهبری سیلویو برلوسکونی و دو حزب راست افراطی «لیگا» (که سابقا لیگ شمال نامیده می شد) به رهبری ماتئو سیلوینی و «برادران ایتالیا» به رهبری جورجیا ملونی است.

این ائتلاف بزرگترین اتحاد احزاب در این انتخابات بود و بر اساس تخمین‌های اولیه شمارش آرا با کسب تقریبا ۳۷ درصد رای‌ها بیشترین کرسی‌ها را در پارلمان آینده خواهد داشت اما نکته مهم این است که حتی این ائتلاف نیز کرسی‌های لازم را برای در دست داشتن اکثریت، کسب نخواهد کرد.

ماتئو سالوینی، رهبر حزب «لیگا» و سیلویو برلوسکونی رهبر حزب «به پیش ایتالیا»

۴. شکست اتحاد احزاب چپ

نارضایتی از وضعیت اقتصادی و بحران مهاجرت در ایتالیا، احزاب چپ را در این انتخابات به عقب راند. ائتلاف چپ میانه نه تنها انتخابات پارلمانی را به ائتلاف راست و احزاب «ضد ساختار» واگذار کرد بلکه بر اساس تخمین‌های شمارش اولیه تنها ۲۳ درصد کرسی‌های پارلمان آینده را بخود اختصاص می دهد.

۵. قدم بعدی در سیاست ایتالیا چیست؟

دورنمای نتایج انتخابات پارلمانی ایتالیا نشان می دهد که این کشور برای تشکیل دولت و انتخاب نخست وزیر، راه طولانی مذاکره و چانه‌زنی میان احزاب و ائتلاف‌ها را پیش‌رو دارد.

اولین جلسه پارلمان ایتالیا در تاریخ ۲۳ مارس تشکیل خواهد شد و مذاکرات رسمی تشکیل دولت احتمالا از اوایل ماه آوریل آغاز می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تنش دیپلماتیک بر سر مهاجران؛ فرانسه سفیر ایتالیا را احضار کرد

انتخابات ایتالیا؛ جنبش پنج ستاره بزرگترین حزب در پارلمان آینده خواهد بود

درگیری در مجلس ایتالیا بر سر لایحه جنجالی دولت؛ یک نماینده راهی بیمارستان شد