Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چرا ولیعهد عربستان برای نخستین سفر رسمی خود قاهره را برگزید؟

چرا ولیعهد عربستان برای نخستین سفر رسمی خود قاهره را برگزید؟
Copyright 
نگارش از Mehrdad Sadeghi
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ریاض و قاهره همواره تلاش کرده اند در راه مهار نفوذ ایران در منطقه خاورمیانه بکوشند و بر سر موضوعات مهم منطقه ای از جمله جنگ یمن، قطع روابط با قطر و تحریم همه جانبه این کشور و نیز بحران سوریه ضمن همکاری نزدیک موضعی مشترک اتخاذ کنند.

آگهی

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در نخستین سفر رسمی خود به خارج از کشور پس از عهده داری ولایتعهدی حکومت کشورش در ماه ژوئن گذشته ، روز یکشنبه وارد قاهره شد.

به نظر می رسد تنظیم زمان انجام این سفر اتفاقی نبوده، بلکه برعکس کاملا با برنامه و بر اساس تحولات داخلی مصر صورت گرفته است. فرزند ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی در حالی به مصر سفر کرده که قرار است سه هفته دیگر انتخابات ریاست جمهوری در این کشور برگزار شود؛ انتخاباتی که نتیجه آن به اعتقاد تحلیلگران باردیگر عبدالفتاح سیسی را بر مسند قدرت خواهد نشاند.

ریاض همواره و به خصوص پس از سرنگونی محمد مرسی، رئیس جمهور اسلامگرای مصر توسط ارتش این کشور در سال ۲۰۱۳، روابطی استراتژیک با قاهره داشته و از مصر به عنوان یک قدرت تاثیرگذار در ثبات منطقه ای یاد کرده است.

سفر ولیعهد عربستان به قاهره در واقع به عنوان پشتیبانی ریاض از ادامه ریاست جمهوری عبدالفتاح سیسی و حمایت آشکار از وی در انتخابات ریاست جمهوری آتی در این کشور تلقی می شود.

این حمایت البته بی پاسخ نمانده است. به گزارش الجزیره، دادگاه عالی قانون اساسی مصر روز شنبه در آستانه سفر محمد بن سلمان به قاهره با انتقال مالکیت دو جزیره استراتژیک «تيران» و«صنافير» در دریای سرخ به عربستان سعودی موافقت کرد.

توافق برای انتقال مالکیت این جزایر آوریل ۲۰۱۶ در جریان سفر سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی به قاهره اعلام شده بود که با وعده متقابل ملک سلمان برای سرمایه گذاری چندین میلیارد دلاری و نیز اعطای وام های مساعد به این کشور همراه شد.

به دنبال تایید واگذاری دو جزیره در دریای سرخ از سوی کمیته پارلمانی مصر به عربستان سعودی، معترضان این تصمیم به خیابان های قاهره آمدند. منتقدان به این توافق در واقع آنرا نقض آشکار قانون اساسی و نوعی فروش قدرت حاکمان مصر توصیف کرده بودند.

بیشتر بخوانید:

رای روز شنبه دادگاه عالی قانون اساسی مصر در واقع به نوعی ابطال احکام ضد و نقیض دو دادگاه عالی اداری و دادگاه امور فوریتی در این کشور بود که اولی توافق بر سر انتقال حاکمیت جزایر یادشده را باطل و دیگری آنرا تایید کرده بود.

ایران، یمن و ترورسیم سه محور اصلی گفتگوها

ریاض و قاهره همواره تلاش کرده اند در راه مهار نفوذ ایران در منطقه خاورمیانه بکوشند و بر سر موضوعات مهم منطقه ای از جمله جنگ یمن، قطع روابط و تحریم همه جانبه قطر و نیز بحران سوریه ضمن همکاری نزدیک، موضعی مشترک اتخاذ کنند.

یک منبع دولتی در عربستان با اعلام اینکه انتخاب قاهره به عنوان نخستین سفر خارجی محمد بن سلمان مهر تایید مجددی است بر سطح عالی همکاری های دو کشور تصریح کرده است که ولیعهد عربستان در این سفر موضوع ایران، مناقشه یمن، مبارزه با تروریسم و همکاری در زمینه انرژی را محور گفتگوهای خود قرار خواهد داد.

بیشتر بخوانید: سیسی: نام پل بین عربستان و مصر در دریای سرخ ملک سلمان خواهد بود

مصر عضو ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان سعودی است که از مارس ۲۰۱۵ به منظور حمایت از نیروهای هوادار دولت در یمن عملیات نظامی در این کشور را در دستور کار خود قرار داده است. نیروهای ائتلاف عربی تحت رهبری عربستان به طور مشخص شبه نظامیان حوثی را هدف حملات خود قرار می دهند که کنترل بخشی از صنعا، پایتخت این کشور را در دست دارند.

بیشتر بخوانید:

قاهره و ریاض همچنین بخشی از چهار پایتخت عربی هستند که از ماه ژوئن با متهم کردن قطر به نزدیکی با ایران و حمایت از تروریسم، دوحه را تحت تحریم دیپلماتیک و اقتصادی قرار داده اند.

آگهی

بیشتر بخوانید:

دولت مصر برخی سایت‌های خبری ایران، قطر و ترکیه را فیلتر کرد

شروط و ضرب‌الاجل عربستان و متحدانش برای قطر

محمد بن سلمان قرار است هفتم مارس پس از پایان سفر خود به قاهره عازم بریتانیا شود و طی ۱۹ تا ۲۲ همین ماه نیز راهی واشنگتن شود.

آگهی

سفر شاهزاده سعودی به پایتخت مهم ترین متحد منطقه ای و نیز دو کشور قدرتمند غربی که بی شک با هدف همراه کردن سران آنها با مواضع منطقه ای ریاض صورت می گیرد چند هفته قبل از برگزاری کنفرانس اتحادیه عرب انجام می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یکه تازی محمد بن سلمان عربستان را به کدام سو می برد؟

کارشناسان در گفتگو با یورونیوز: انتصاب ولیعهد جدید عربستان به معنی آمادگی برای رویارویی با ایران است

محمد بن سلمان ولیعهد جدید عربستان سعودی کیست؟