نگاهی به پدیده خشونت در کارزار انتخاباتی ایتالیا

نگاهی به پدیده خشونت در کارزار انتخاباتی ایتالیا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با تشدید بحران های اقتصادی و تمرکز فراوان احزاب دست راستی برای معرفی کردن مهاجرین به عنوان اصلی ترین مشکل، بعید است که حتی پس از انتخابات این فضای هیجانی به سادگی محو شود.

آگهی

انتخابات سراسری پارلمانی در ایتالیا در حالی یکشنبه چهارم مارس برگزار می شود که این کشور بیش از هر زمان دیگری دچار واگرایی و نگرانی از تسری خشونت سراسری است. شمارش معکوس برای شناختن نخست وزیر بعدی ایتالیا و گمانه زنی در مورد قدرت گرفتن احزاب دست راستی در این کشور در حالی بالا گرفته که سطح خشونت ها در کمپین های انتخاباتی هم به اوج رسیده است. افزایش مشکلات اقتصادی، گسترش فراوان تعداد مهاجران غیر قانونی از آفریقا و البته نرخ بیکاری رو به فزون، بنزین مناسبی بر آتش راست گرایان ریخته است. این خشونت های کم سابقه باعث رویارویی خیابانی گروه های رادیکال راست و چپ هم شده است.

بیشتر بخوانید:

انتخابات سراسری ایتالیا؛ دولت بعدی باید به جنگ فقر و نابرابری اجتماعی برود

انتخابات ایتالیا؛ آیا افکار عمومی مغلوب دیدگاههای ضدمهاجرتی خواهد شد؟

نامزد انتخابات ایتالیا به یورونیوز: ملی‌گرایی بلای جان اروپا شده است

تیراندازی در ماچراتا

سوم فوریه ۲۰۱۸، لوکا ترینی، جوان ۲۸ ساله ایتالیایی در ماچراتا در بخش مرکزی ایتالیا (۲۰۰ کلیومتری شرقی رم) به ۶ سیاه پوست از پنجره ماشین خود شلیک کرد که همه آنها راهی بیمارستان شدند. او در هنگام دستگیری در حالیکه پرچم ایتالیا بر روی دوشش داشت، سلام نازی داد. ترینی یکی از کاندیداهای حزب لیگ (شمال) در انتخابات محلی سال گذشته ماچراتا بود که البته رای نیاورد. تیراندازی ترینی درست یک روز پس از دستگیری یک مهاجر نیجریه ای در ارتباط با پرونده قتل یک دختر ۱۸ ساله در حوالی ماچراتا رخ داد. قتل این خانم جوان، احساسات مهاجرستیزی بسیاری را در ایتالیا و به ویژه در ماچراتا برانگیخت. به ویژه که جسد تکه تکه شده او در دو چمدان یافت شد. حزب لیگ (شمال) هم تلاش بسیاری کرد از ماجرای قتل این دختر ۱۸ ساله نفع خود بهره ببرد. ماتئو سالوینی رهبر این حزب، هرچند از تیراندازی به ۶ سیاه پوست دفاع نکرد اما تاکید کرد: «مهاجرت بدون محدودیت باعث بروز مشکلات اجتماعی بسیاری در ایتالیا شده است.»

پس از دستگیری مرد نیجریه ای، کامنت های انتقام آمیز بسیاری در صفحه مادر دختر جوان ایتالیایی منتشر شد که وعده می دادند، انتقام خون دخترش را خواهند گرفت.

چاقوکشی در پروجا

۲۱ فوریه یک مرد ۳۷ ساله در پروجای ایتالیا (در ۱۷۰ کیلومتری شمال رم) که عضو حزب تازه تاسیس قدرت مردم بود در حمله چند فرد ناشناس با چاقو مورد حمله قرار گرفت. این مرد که پوسترهای حزب چپگرای قدرت مردم را در حومه پروجا پخش میکرد، با حمله افراد ناشناس مصدوم شد. حزب تازه تاسیس قدرت مردم با الگوهای کمونیستی در منطقه ناپل ایتالیا ایجاد شده است و طرفداران خوبی هم در جنوب ایتالیا کسب کرده است. هرچند پلیس نتوانست سرنخ چندانی از این ماجرا بیابد اما شواهد حاکی از این است این حمله از سوی طرفداران احزاب دست راستی چون برادران ایتالیا و لیگ (شمال) ترتیب داده شده است.

زورآزمایی خیابانی چپ و راست در تورین

۲۳ فوریه خیابان های تورین صحنه صف آرایی گروه های چپ و راست بود. در حالیکه حزب راست رادیکال «کازاپاند» در یکی از خیابان های این شهر در شمال ایتالیا تجمع داشتند، گروه دیگری از احزاب چپ که پرچمی با عنوان «تورین ضد فاشیست» در دست داشتند سعی داشتند به تجمع راست های رادیکال حمله کنند. پلیس هرچند تلاش بسیاری کرد تا مانع از رویارویی این دو گروه با یکدیگر شود، اما در برخی از خیابان های تورین، این دو گروه با یکدیگر برخورد داشتند و ترقه و شیشه به سوی یکدیگر پرتاب کردند.

بیشتر بخوانید: درگیری خشونت آمیز نیروهای پلیس ایتالیا با معترضان چپ افراطی

اما این اعتراضات خیابانی تنها به تورین محدود نماند و یک روز بعد، (۲۴ فوریه) در تجمعاتی گسترده در شهرهای میلان، پالرمو و رم هم شکل گرفت. پلیس این روزها بیش از هر زمان دیگری در خیابان های شهرهای بزرگی چون میلان، رم، تورین، فلورانس، ناپل و پالرمو حضور پررنگی دارد تا از هرنوع درگیری احتمالی گروه های چپ و راست با یکدیگر جلوگیری کند.

ناظران سیاسی در ایتالیا و اروپا امیدوارند ابعاد خشونت کمپین های انتخاباتی بعد از چهارم مارس فروکش کند و زمینه برای تقابل بیشتر گروه های مختلف سیاسی و اجتماعی فراهم نشود. با وجود بحران های اقتصادی و تمرکز فراوان احزاب دست راستی برای معرفی کردن مهاجرین به عنوان اصلی ترین مشکل، بعید است که حتی پس از انتخابات این فضای هیجانی به سادگی محو شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

تهیه شده توسط سعید جعفری

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دست‌های بسته رئیس جمهوری ایتالیا در برابر ائتلاف پوپولیست‌ها و راست‌های افراطی

انتخابات پارلمانی ایتالیا را به کدام سو خواهد برد؟ پنج سناریوی محتمل

همه فرزندان نخست وزیر اسبق ایتالیا میلیاردر شدند