Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ترزا می: اتحادیه اروپا هم به روند برکسیت کمک کند، تنهایی نمی‌توانیم

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا
ترزا می، نخست وزیر بریتانیا Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نخست وزیر بریتانیا بار دیگر مخالفت خود با ورود دیوان دادگستری اتحادیه اروپا به دعواهای مربوط به بریتانیا را رد کرد و گفت که داوری این دیوان در مورد بریتانیا «باید پایان یابد».

آگهی

ترزا می از اتحادیه اروپا به دلیل انداختن تمام بار مسئولیت برکسیت بر دوش بریتانیا انتقاد کرد و با یادآوری «حقایق دشوار» برکسیت، گفت: «ما داریم از بازار واحد خارج می‌شویم و زندگی متفاوتی خواهیم داشت.»

او که روز جمعه ۱۱ اسفند در منشن هاوس لندن سخنرانی می‌کرد، همچنین یادآوری کرد که بعد از برکسیت دستیابی به بازار هم برای بریتانیا و هم برای اتحادیه اروپا محدودتر خواهد شد.

نخست وزیر بریتانیا بار دیگر مخالفت خود با ورود دیوان دادگستری اتحادیه اروپا به دعواهای مربوط به بریتانیا را رد کرد و گفت که داوری این دیوان در مورد بریتانیا «باید پایان یابد».

بر اساس متن پیشنهادی اتحادیه اروپا برای برکسیت، دیوان دادگستری اتحادیه اروپا در دوران گذار همچنان به داوری در مورد پرونده دعواهایی که بریتانیا در آن دخیل است، ادامه می‌دهد. این بدان معناست که این نهاد قضایی همچنان می‌تواند به موارد اختلاف در پرونده‌های شهروندان بریتایایی و اروپایی رسیدگی کند.

بیشتر بخوانید:پنج چالش مهم در روابط اتحادیه اروپا و بریتانیا در دوران پسا برکسیت

نخست وزیر بریتانیا همچنین با تأکید بر اینکه دولت بریتانیا و اتحادیه اروپا باید به شکلی «منصفانه» به بازار یکدیگر دسترسی داشته باشند، بر ضرورت پایبندی طرفین به «تعهدات الزام آور» تأکید کرد. او در این زمینه گفت: «برای مثال، ما در کشور خودمان می‌توانیم با استفاده از برخی ظرفیت‌های قانونی مانند کمک دولتی یا رقابت تجاری با قوانین اروپا هماهنگ باشیم.»*

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا

ترزا می همچنین ضمن تأکید بر لزوم آزادی معاملات تجاری و داشتن مرزی «شفاف» با اتحادیه اروپا گفت که در عین حال در صورت اختلاف، پرونده نباید به یکی از مراجع قضایی متعلق به طرفین ارجاع داده شود.

مرز ایرلند

نخست وزیر بریتانیا با رد پیشنهاد اتحادیه اروپا در مورد اینکه بریتانیا خودش باید مانع ایجاد مرز مستحکم (با کنترل شدید) میان ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند بشود، گفت: «این کافی نیست که [اروپائیان] بگویند ما به دنبال ایجاد مرز مستحکم نیستیم. آن‌ها خودشان باید مانع ایجاد چنین مرزی بشوند. ما تصمیم گرفته‌ایم که از اتحادیه بیرون برویم، ما مسئولیت داریم که به یافتن راه حل کمک کنیم، اما نمی‌توانیم خودمان به تنهایی این کار را بکنیم. همه باید در این راه به هم کمک کنیم.»

اتحادیه اروپا خواستار تشکیل «یک منطقه با قوانین مشترک» میان ایرلند شمالی و همسایه‌های جنوبی آن شده است تا بدین ترتیب از ایجاد یک مرز شدیداً کنترل شده میان اروپا و بریتانیا جلوگیری شود. با این روش ایرلند شمالی در اتحادیه گمرکی مشترک خواهد ماند و سبب تسهیل تبادل کالا و خدمات میان شمال و جنوب خواهد شد.

ترزا می همواره تأکید کرده است که کشورش از اتحادیه گمرکی خارج خواهد شد و معتقد است که پیشنهاد اتحادیه اروپا ناقض حقوق اساسی این کشور است.

بریتانیا به طور رسمی در تاریخ ۲۹ مارس ۲۰۱۹ از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد، اما این کشور نیاز به یک دوره گذار دو ساله دارد تا بتواند روابط خود با اتحادیه اروپا را در دوران پسا برکسیت باز تعریف کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بریتانیایی ها به دنبال پاسپورت دیگر کشورهای اروپایی

یونکر: نتیجه برکسیت برای بریتانیا افسوس خواهد بود

رئیس شورای اروپا: نباید بین اروپا و بریتانیا دیوار بکشیم