مستندسازان زن خواستار توقف خشونت برعلیه زنان معترض به حجاب اجباری شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مستندسازان زن خواستار توقف خشونت برعلیه زنان معترض به حجاب اجباری شدند

در پی انتشار ویدیویی در شبکه های اجتماعی که در آن یکی از ماموران پلیس ایران زن معترض به حجاب اجباری را از سکو به پایین پرتاب می کند و همین‌طور خبرهایی مبنی بر ضرب و شتم زنان معترض به حجاب اجباری، موسوم به دختران خیابان انقلاب، که در بازداشت به سر می‌برند، زنان مستندساز ایرانی طی نامه ای سرگشاده به رؤسای قوای مقننه، مجریه، قضاییه و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، خشونت برعلیه زنان را محکوم کرده و خواستار «حفظ حرمت‌ها و تاب مخالفت‌های مدنی و صلح‌طلبانه» شدند.

بیشتر بخوانید: دختران خیابان انقلاب؛ تغییر شکل پست‌های مخابرات و برخورد پلیس با یک زن مخالف حجاب اجباری

آنها با بیان این‌که « به شدت از رفتارهای خشونت‌آمیزِ اِعمال‌شده بر زنانی که به شکلی مسالمت‌آمیز خواهان حجاب اختیاری و حق انتخاب پوشش هستند» خشمگین هستند از رؤسای قوای مقننه، مجریه، قضاییه خواسته‌اند تا «به اجرا و نظارت بر حُسن اجرای قانون» متعهد باشند.

در ادامه این نامه سرگشاده آمده است که «در زمانی‌که وجوب پوشش موی سر مورد اجماع علمای دین نیست و بسیاری از آن‌ها اجبار در این امر را مغایر با دستوراتِ اسلام می‌دانند»، رفتارهایی خشن از این دست موجب زیر سوال برده شدن «اعتبار شما در صحنه‌های داخلی و بین‌المللی» خواهد شد.

مقابله با آزار و اذیت زنان در خیابان

جمعی از فعالان حوزه زنان، پوسترهایی با موضوع آزارهای خیابان و خشونت علیه زنان تهیه کرده اند و در قالب یک طرح پیشنهادی به مشاور شهرداری در امور بانوان ارائه داده شده است. فعالان حوزه زنان و همین‌طور مشاور رییس جمهور در امور حقوق شهروندی، شهیندخت مولاوردی، با به اشتراک گذاشتن این پوسترها امید به فرهنگ‌سازی در این زمینه را دارند.