Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

محمدحسین آغاسی به یورونیوز: قرار منع پیگرد ماموران گشت ارشاد غیرقانونی است

محمدحسین آغاسی به یورونیوز: قرار منع پیگرد ماموران گشت ارشاد غیرقانونی است
Copyright 
نگارش از فرشته قاضی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وقتی موکل من توسط یکی از خانم های گشت ارشاد به طرف پله ها پرت می شود و زمین می خورد، موهایش روی زمین قرار می گیرد و راننده ون گشت ارشاد با پاهایش، موهای ایشان را له می کند.

آگهی

محمدحسین آغاسی، وکیل دو دختر جوان که از گشت ارشاد شکایت کرده بودند قرار صادره مبنی بر عدم پیگرد ماموران گشت ارشاد را غیرقانونی خوانده و در مصاحبه با یورونیوز گفت که این قرار را با توجه به محتویات پرونده غیرقانونی می‌داند.

این وکیل دادگستری همچنین گفت که موکلانش در خصوص فیلم منتشر شده از برخورد گشت ارشاد با آنها در سه نهاد امنیتی تحت بازجویی قرار گرفته‌اند.

انتشار فیلمی در شبکه‌های اجتماعی در فروردین ماه که حاوی تصاویر ضرب و شتم یک دختر جوان توسط نیروهای انتظامی گشت ارشاد است واکنش های بسیاری به دنبال داشت. فیلمی که ۴ زن جوان را در حال بحث با ماموران گشت ارشاد در پارک طالقانی تهران نشان می دهد و یکی از ماموران اقدام به هل دادن و کتک زدن یکی از آنها می کند.

محمدحسین آغاسی که وکالت این دختران جوان را برعهده دارد می گوید: «زمانی که موکلان من وارد پارک طالقانی می شوند تذکراتی به آنها داده می شود که حجابشان را رعایت کنند و وقتی گشت ارشاد دوباره به آنها مراجعه می کند موجب درگیری می شود تا جایی که شهود گفته اند وقتی موکل من توسط یکی از خانم های گشت ارشاد به طرف پله ها پرت می شود و زمین می خورد، موهایش روی زمین قرار می گیرد و راننده ون گشت ارشاد با پاهایش، موهای ایشان را له می کند. آنطور که موکلان من گفته اند با دو تن از این دختران هم خانم های گشت ارشاد برخورد می کنند و ضرب و شتم صورت می گیرد. همزمان یک خانم کرد سنندجی را هم که با شوهرش در پارک بوده دخالت و اعتراض می کند بازداشت می کنند. ده روز بعد، فیلم این درگیری منتشر شد و ما ناچار شدیم به خاطر مسائلی که در مجلس بین نمایندگان و معاون رئیس جمهور و برخی دیگر از مسولین پیش آمد شکایت کنیم.»

شکایت این دختران جوان اما با صدور قرار منع تعقیب از سوی شعبه ۹ بازپرسی دادسرای سازمان قضایی نیروهای مسلح مختومه اعلام شده است. محمدحسین آغاسی می گوید: «شکایت من، ایراد ضرب و شتم و اهانت به موکلینم علیه گشت ارشاد بود و استناد من به فیلمی بود که منتشر شده و آثار برخوردها در فیلم نشان داده می شد. یکی از موکلینم روی زمین پرت شده بود و دیگری نشان داده می شد که با گشت ارشاد درگیر است و همچنین آثاری که بر بدن آنها است و شهادت شهود از جمله نگهبان پارک طالقانی و سرپرست نگهبانان که ما در بازپرسی اسم بردیم و مطرح کردیم.»

دو تن از شاهدان اما به گفته این وکیل دادگستری به بازپرسی احضار یا دعوت نشدند. او می گوید: «خود بازپرس می گفت که چند بار فیلم را دیدم و حس کردم که سند دیگری نیاز نیست. اما دو شاهد را یعنی نگهبان و سرپرست نگهبانان را احضار نکرد و بعد از ۶ ماه منع پیگرد صادر شد. دو تن از دخترانی که همراه موکلین من بودند در شهادتشان عینا مطلب را نقل نکرده بودند و دادسرا از این مساله بهره برداری کرده و گفته بود که شهادت ها یکسان نیست و بدون اینکه شهود دیگر را دعوت کند با عنوان نبود دلیل کافی، قرار منع پیگرد صادر کرد. این در حالی است که فیلم برخوردها و آثار آن کاملا مشهود است و اگر بازپرس می خواست واقعا در این زمینه رسیدگی لازم بکند طبیعتا می توانست به محتوای فیلم ها استناد کند به خصوص که این فیلم ها واقعیت داشت و ساختگی نبود. اما دید بنده این است که با توجه به فراگیر شدن موضوع و رسانه ای شدن و قصد مقامات بر حمایت از نیروهای پلیس، تصمیم گرفته بودند چنین قراری صادر شود که شاید به روحیه خانم ها و آقایانی که به عنوان گشت ارشاد فعالیت می کنند لطمه ای وارد نشود.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

تصمیم گرفته شده بود پرونده مختومه شود

محمدحسین آغاسی در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به فیلم منتشر شده، اقدام ماموران گشت ارشاد، جرم مشهود نبود؟ می گوید: «جرم مشهود را ما به عملی می گوییم که در مقابل چشمان نیروهای انتظامی که ضابطین قضایی هستند اتفاق می افتد منتهی وقتی که خود نیروی انتظامی مرتکب این جرم شود همان عبارت است که وای بگندد نمک. طبیعتا اگر قرار بود بی نظر و بدون ملاحظات رسیدگی شود، برخورد کافی می شد. من پرونده های دیگری در سازمان قضایی نیروهای مسلح علیه نیروهای انتظامی و یا برخی دیگر داشته ام که واقعا سازمان قضایی خوب برخورد کرده اما در این پرونده علیرغم اینکه بازپرس بسیار مودبانه و محترم رسیدگی می کرد تصور می کنم که تصمیم گرفته شده بود پرونده مختومه شود. تصمیم غیرقانونی که مطابق با محتویات پرونده نمی دانم.»

او قرار منع پیگرد را قابل اعتراض می داند اما می گوید: «قرار منع پیگرد قابل اعتراض است و رسیدگی به آن هم در دادگاه کیفری ارتش است اما موکل من که دانشجوی فوق لیسانس و دختری منضبط، نویسنده و شاعر است علاقه مند نبود که موضوع بیش از این کش پیدا کند چون احساس کرد با توجه به کسی که به عنوان وکیل نیروی انتظامی وارد پرونده شده بود نیروی انتظامی روی این پرونده بسیار حساس شده و ممکن است برای او مشکلاتی پیش بیاید. برای همین از من کتبا خواست اعتراض نکنم و همانقدر که در رسانه ها اطلاع رسانی شد که می شود علیه اینها شکایت کرد و گشت ارشاد هم تا اندازه ای متوجه شد که اگر بی پروا اقداماتی کند ممکن است کسانی باشند که علیه اش اقدام کنند را کافی دانست. بنابراین ما به این قرار اعتراض نکردیم.»

به گفته محمدحسین آغاسی «متاسفانه عده زیادی فکر می کنند که این افراد (گشت ارشاد) در همه زمینه ها مصونیت کامل دارند و نمی شود از آنها شکایت کرد. عده ای هم نمی دانند که کجا شکایت کنند. آن عده ای هم که می دانند، می ترسند که شکایت موجب گرفتاری شود، من همیشه توصیه کرده ام هر زمان کسانی که باید رفتار و عمل شان مطابق قانون باشد تخطی کردند متضررین شکایت کنند تا افرادی که متوسل به اعمال غیرقانونی می شوند فکر کنند که در این مملکت می شود آنها را تعقیب کرد.»

**بیشتر بخوانید: **

تصمیم سیاسیون بر حمایت از ماموران گشت ارشاد

در فیلم منتشر شده یکی از دختران خطاب به مامور گشت ارشاد می گوید که می روم شکایت می کنم مامور گشت ارشاد اما می گوید که «هیچ ... نمی توانی بخوری». محمدحسین آغاسی در پاسخ به این سوال که مامور گشت ارشاد مطمئن بود که شکایت به جایی نمی رسد می گوید: «واقعا اینها به دادسرا کشیده و مورد مواخذه قرار گرفتند اما آنچه منجر به صدور قرار منع تعقیب شد این بود که متاسفانه برخی از مردان سیاست تصمیم گرفتند از ماموران گشت ارشاد حمایت کنند مثلا آقای علی مطهری در مجلس عنوان کرد که این فیلم با زمینه چینی قبلی برداشته شده که در دنیا سیاه نمایی شود و ما ناچار در سه مرجع امنیتی، اداره اطلاعات، امنیت پلیس و دادگاه انقلاب از این دختران دفاع کردیم. یعنی به محض اینکه آقای مطهری این ادعا را مطرح کرد و برخی دیگر هم از او تقلید و تکرار کردند مقامات امنیتی وارد شدند چون مساله انتشار فیلم در خارج از کشور بسیار برای نظام گران تمام شد. پلیس امنیت سازمان نیروهای انتظامی این موضوع را مورد رسیدگی قرار داد که آیا موکلین من این فیلم را فرستادند یا نه. دادگاه انقلاب هم هر ۴ دختر را بررسی کرد و منصفانه بگویم که بی طرفانه رسیدگی کردند و وقتی متوجه شدند که واقعا با پیش زمینه این کار انجام نگرفته متعرض موکلین من نشدند و موکلانم تبرئه شدند. ما هم بلافاصله شکایت کردیم. هر ۴ نفر موکل من بودند و من وکالت داشتم اما فقط دو نفر شاکی شدند. آن دو نفر دیگر مورد ضرب و شتم قرار نگرفته بودند.»

علی مطهری آنطور که رسانه های ایران منتشر کردند گفته بود که «در این ویدیو چند نکته قابل توجه است. مقاومت این دختر همراه با توهین و هجوم در مقابل فرمان پلیس و عکس العمل پلیس در مقابل این مقاومت که البته توام با تندی و توهین بوده از نکات قابل توجه است و درواقع هر دو طرف خطا داشته اند. ممکن است بسیاری از این مسائل دام‌هایی باشند که برای پلیس می‌گسترانند تا فیلم‌هایی را تهیه و در فضای مجازی قرار دهند، بهتر است که پلیس در اینگونه موارد به تذکر، آن هم با لحن ملایم و نرم اکتفا کند.»

نقوی حسینی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس هم در مصاحبه با رسانه های ایران گفته بود که «مامور نیروی انتظامی با احترام و متانت وظیفه خود را انجام می‌دهد، ولی با یک سناریو از پیش تعیین شده روبرو می‌شود و بهانه‌ای می‌شود برای حجم گسترده‌ای از حملات به نیروی انتظامی و متاسفانه عده‌ای هم ناآگاهانه در جبهه مقابل می‌ایستند.»

**بیشتر بخوانید: **

آگهی

محمدحسین آغاسی، وکیل دادگستری می گوید: «ازمردم استدعا میکنم کسانی که با برخوردهای غیرقانونی یا فراقانونی ضابطین قضایی مواجه می شوند حتما با شهود صحبت کنند که شهادت دهند و شکایت کنند چون قانون ما در این زمینه سخت گیری کرده که نیروهای انتظامی خودسرانه در موارد عادی برخورد نکنند حالا در موارد امنیتی قضیه شکل دیگری است.»

برخی رسانه ها از تشویق ماموران خاطی گشت ارشاد خبر داده بودند و برخی از تعلیق آنها توسط نیروی انتظامی. صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران اما از تصمیم نیروی انتظامی برای تعلیق مامور پلیس انتقاد کرده و گفته بود که نیروی انتظامی به هیچ عنوان نباید یک قدم هم نباید عقب نشینی کند. در دیگر سو، طیبه سیاوشی، رئیس فراکسیون زنان تلویحا گفته بود که گشت ارشاد در عملکرد ۱۳ ساله خود موفق نبوده و پروانه سلحشوری، نماینده تهران خواستار آن شده که اگر گشت ارشاد پس از ۱۳ سال٬ توانسته «نتیجه دلخواهی» بگیرد و «حجاب بهتری» در جامعه ایجاد شده٬ «آن را با سند و مدرک نشان دهند». مساله ای که شکایت وزارت کشور از خانم سلحشوری را به دنبال داشت.

لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس‌جمهور ایران هم اقدام مامور گشت ارشاد را «مجرمانه‌» و «تعرض به حیثیت، توهین و ضرب و شتم» اعلام کرده بود.

گشت ارشاد با عنوان طرح ارتقای امنیت اجتماعی، در راستای مصوبه شورای عالی امنیت ملی تحت عنوان طرح جامع عفاف بیش از ۱۳ سال پیش راه اندازی شد و طی سال‌های گذشته مورد انتقاد و اعتراض بسیاری از شهروندان بود. حسن روحانی، رییس جمهور ایران در دوران تبلیغات انتخاباتی گفته بود: «اگر بار مسئولیت بر دوش من افتاد، کرامت را به دانشگاه و دانشجو بازخواهم گرداند و منزلت را به زنان باز خواهم گرداند. من به کمک پلیس کاری خواهم کرد که امنیت واقعی باشد و دختران ما در خیابان احساس امنیت کنند و نخواهم گذاشت ماموری بی‌نام و نشان از کسی سوال کند. دختران خود حافظ حجاب و عفاف هستند».

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مستندسازان زن خواستار توقف خشونت برعلیه زنان معترض به حجاب اجباری شدند

عفو‌بین‌الملل گزارش سال ۲۰۲۳ را در خصوص خشونت، سرکوب، سلب آزادی‌ها و نقض حقوق بشر در ایران منتشر کرد

دست‌کم ۵ مامور انتظامی ایران در کمین مسلحانه در سیستان و بلوچستان کشته شدند