Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستار برقراری فوری آتش‌بس یک ماهه در سوریه شد

UN Security Council vote for ceasefire to Syrian bombing in eastern Ghouta
UN Security Council vote for ceasefire to Syrian bombing in eastern Ghouta Copyright Eduardo Munoz
Copyright Eduardo Munoz
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دیده بان حقوق بشر سوریه دولت را به بمباران شهر شیفونیه در غوطه شرقی پس از صدور قطعنامه متهم کرد

آگهی

شورای امنیت سازمان ملل متحد به اتفاق آرا با تصویب قطعنامه‌ای خواستار برقراری فوری آتش‌بس یک ماهه در سوریه، با هدف رساندن کمک‌های بشردوستانه به مناطق درگیری در این کشور شد.

این قطعنامه که پیش‌نویس آن از سوی سوئد و کویت تهیه شده بود، پس از سه روز بحث و جدل گسترده مورد تصویب تمامی اعضای این شورا قرار گرفت.

مصوبه شورای امنیت از طرف‌های درگیری می‌خواهد که شرایط را برای انتقال فوری مجروحان و انتقال مساعدت‌های بشردوستانه به مناطقی که به کمک نیاز دارند، فراهم کنند.

نیکی هیلی، نماینده ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل پس از صدور این قطعنامه، با انتقاد شدید از روسیه، این کشور را عامل به تاخیر افتادن نتیجه‌گیری شورای امنیت توصیف کرد. سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه شامگاه پنجشنبه گفته بود که مسکو از برقراری آتش‌بس بشردوستانه در سوریه حمایت می‌کند.

واسیلی نبنزیا، نماینده روسیه در سازمان ملل با استقبال از این قطعنامه، اجرای درست آن را در گروی دستیابی طرف‌های درگیری به توافق‌های معین توصیف کرد.

برخی رسانه‌های عربی گزارش کرده اند که این قطعنامه روز شنبه با پیش‌نویس کویت و سوئد تفاوت‌هایی دارد. از جمله گفته می‌شود با اصرار روسیه، گروه‌های تروریستی از شمول این قطعنامه خارج شده اند. به این ترتیب معلوم نیست وضعیت نبردها در بسیاری از مناطق سوریه و به‌ویژه غوطه که هیات تحریر شام (جبهه النصره سابق) در آن‌ها حضور دارد، به چه شکلی پیش خواهد رفت.

تنها دقایقی پس از صدور این قطعنامه، دیده‌بان حقوق بشر سوریه نیروی هوایی ارتش سوریه را به بمباران شهر شیفونیه در غوطه شرقی متهم کرد.

ارتش سوریه از یکشنبه هفته گذشته منطقه غوطه درحومه دمشق را به شدت بمباران می‌کند. در جریان یک هفته بمباران بی‌وقفه این منطقه دست‌کم ۵۰۰ نفر از جمله ۱۰۸ کودک کشته شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه: اگر مخالفان مسلح تسلیم شوند می‌توانند از غوطه شرقی خارج شوند

سوریه؛ برخورداری از کمک‌های انسان‌دوستانه درصورت اجابت درخواست‌های جنسی

روسیه طرح تمدید ۹ ماهه دوره ارسال کمک‌های بشردوستانه فرامرزی به شمال غرب سوریه را وتو کرد