ژاندارک: از ناسیونالیسم فرانسوی تا نماد مبارزه با نژادپرستی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ژاندارک: از ناسیونالیسم فرانسوی تا نماد مبارزه با نژادپرستی

ماتیلد ادی گاماسو، دختر هفده ساله دورگه فرانسوی به نمادی از مبارزه با نژادپرستی در فرانسه تبدیل شده است. او نخستین دختر «غیر سفیدی» است که از سوی کمیته ژاندارک برای شرکت در جشنواره یادبود قهرمان ملی فرانسه در شهر اورلئان انتخاب شده است. کمیته ژاندارک ماتیلد را از میان دویست و پنجاه  دختر نوجوان انتخاب کرد.

در روزهای گذشته، برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی به انتخاب یک دختر دورگه در نقش ژاندارک واکنش‌های نژادپرستانه نشان داده‌ و این تصمیم را «آغاز تلاشی برای تغییر دادن تاریخ فرانسه به افسانه‌ای دانسته اند که در آن اعراب و سیاه‌پوستان نقش آفرین بوده‌اند.»

اولیویه کاره، شهردار اورلئان روز چهارشنبه به این گفته‌های نژادپرستانه واکنش نشان داد و ماتیلد ادی گاماسو را نماد ارزش‌های ژاندارک دانست. به گفته آقای کاره او نمادی از «شجاعت، ایمان و بینش» است.

دادستانی اورلئان در همان روز در خصوص انتشار گفته های نژادپرستانه علیه خانم ادی گاماسو واکنش نشان داد و اعلام کرد که پرونده‌ای را در این زمینه گشوده است.

پدر ماتیلد ادی گاماسو متولد جمهوری بنین و مادرش متولد لهستان است. او در واکنش به اظهارات نژادپرستانه علیه خود گفت: «من خودم را کاملا فرانسوی می دانم. دورگه هستم، ولی خب؟»

بیشتر بخوانید:

راهپیمایی ده‌ها هزار نفری ضد نژادپرستی در بوستون آمریکا

پدر این دختر نوجوان روز جمعه از امانوئل ماکرون، رییس جمهوری فرانسه، درخواست کرده تا در جشنواره ژاندارک در شهر اورلئان حضور یابد و ریاست برگزاری جشن امسال را بر عهده بگیرد. بر اساس یک سنت سیاسی در فرانسه، رییس جمهوری در نخستین سال ریاست جمهوریش در جشنواره اورلئان شرکت می کند. پیش‌تر شارل‌دوگل، والری ژیسکار دستن، فرانسوا میتران و ژاک شیراک از این سنت تبعیت کردند.