Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تبعات سقوط هواپیما بر صنعت گردشگری ایران

تبعات سقوط هواپیما بر صنعت گردشگری ایران
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در پی سقوط هواپیمای ATR متعلق به شرکت هواپیمایی آسمان که در مسیر تهران به یاسوج در حرکت بود خبرهایی مبنی بر اعمال محدودیت برای توریست های اروپایی که به ایران سفر می کنند برای پروازهای داخلی با دو ایرلاین آسمان و ایران ایر منتشر گردید.

آگهی

در پی سقوط هواپیمای ATR متعلق به شرکت هواپیمایی آسمان که در مسیر تهران به یاسوج در حرکت بود خبرهایی مبنی بر اعمال محدودیت برای توریست های اروپایی که به ایران سفر می کنند برای پروازهای داخلی با دو ایرلاین آسمان و ایران ایر منتشر گردید.

بر این اساس برخی شرکت های بیمه مسافرتی در اروپا به موسسات و آژانس های گردشگری توصیه نموده اند که گردشگران اروپایی در سفر به ایران از مسافرت بین شهری از هواپیماهای دو ایرلاین یاد شده بدلیل ریسک بالای آن استفاده نکنند .

سخنگوی کمیسیون اروپا به یورونیوز: پرواز تمام هواپیماهای «آسمان» در اروپا ممنوع است

چنین چیزی تاکنون از سوی شرکای خارجی ما مطرح نشده است

این در حالی است که ابراهیم پورفرج رئیس جامعه تورگردانان ایران که متولی اجرای تورهای داخلی برای گردشگران خارجی است با رد این خبر به خبرنگار یورونیوز در تهران گفت: تا کنون از طرف شرکت های زیر مجموعه ما و موسسات توریستی خارجی که طرف قرارداد ما در اروپا و آمریکا یا جاهای دیگر هستند، چنین چیزی درخواست نشده است.

ابراهیم پور فرج، رییس جامعه تور گردانان ایران

آقای پور فرج با تاکید بر اینکه هیچگاه از طرف شرکت های خارجی به ما اعلام نشده است که پروازهای شرکت های هواپیمایی خاصی را سوار نشوید یا برای مسافرانشان در این پروازها برنامه ریزی نکنیم افزود: در جامعه تورگردانان ایران که ۱۸۳ شرکت عضو آن هستند چنین چیزی گزارش نشده است که حتی این موضوع مطرح شده باشد.

سخنگوی هواپیماسازی ای‌تی‌آر: «آسمان» هواپیمای نسل جدید ما را نخریده است

تورگردانان ترجیح می دهند از پروازهای داخلی استفاده نکنند

نکته قابل تامل در سخنان رئیس جامعه تورگردانان ایران این است که اصولا تورگردانان در ایران تمایل چندانی به استفاده از پروازهای داخلی برای جابجایی توریست های خارجی ندارند. آقای پورفرج در توضیح این مساله می گوید : ما خودمان را درگیر برنامه ریزی برای پروازهای داخلی نمی کنیم. نه به دلیل اینکه سانحه هوایی روی داده و یا خطرناک است، بلکه به دو دلیل عمده برنامه های خودمان را کمتر با تکیه بر پرواز داخلی تدارک می بینیم، دلیل اول آنکه پروازها عمدتا تاخیر دارند و این تاخیرها همه برنامه ریزی های ما و گروه را بر هم می زنند و دلیل دوم آنکه به جهت گستردگی آثار تاریخی و فرهنگی در بین راه های جاده ای، برای مثال حد فاصل اصفهان تا تهران که شهرهای نطنز، کاشان و قم وجود دارند، کمتر از پروازها استفاده می کنیم .

ضعف در صنعت حمل و نقل هوایی ایران مشهود است

پورفرج با اشاره به اینکه حادثه در جاده، دریا و آسمان همیشه و در همه کشورها وجود دارد تاکید کرد: در اینکه صنعت حمل و نقل هوایی ما ضعیف است شکی نیست و آن هم بدلیل تحریم هایی است که وجود داشته و ما از ناوگان هوایی قوی و به روز بهرمند نیستیم و این را تقریبا همه می دانند. قطعا بهبود این ناوگان باعث بالا رفتن کیفیت تردد می شود اما تقویت این ناوگان بر ورود گردشگر به داخل کشور چندان تاثیرگذار نخواهد بود.

امنیت، مهمترین اولویت جهانگردان

رئیس جامعه تورگردانان ایران مهمترین عامل ورود گردشگر به یک کشور را امنیت آن کشور دانست و با بیان اینکه ایران کشور امنی برای توریست هاست و همیشه امن بوده گفت: یکی از انگیزه های ورود توریست به ایران امنیت آن است. اغتشاشات و ناآرامی های ماه های گذشته در ایران و حوادث داخلی اصولا در میزان ورود توریست به کشور بی تاثیر نیست. اما در این مورد خاص این مسایل باعث لغو تور و کنسل شدن سفر گردشگران نشده است.به عنوان نمونه شش قطار توریستی طبق برنامه از مبدا اروپا به ایران برای فروردین ماه همگی پر و بدون کنسلی طبق برنامه سفر خواهند کرد.

شرکت های بیمه ای خارجی تنگ نظری می کنند

از سوی دیگر سید هادی شیرازی دبیر جامعه تورگردانان ایران در واکنش به این خبر با بیان اینکه این مساله چیز جدیدی نیست و از گذشته نیز بوده است در گفت و گو با خبرنگار یورونیوز در ایران گفت : چون ناوگان هوایی ایران ناوگان فرسوده ای است، شرکت های بیمه ای خارجی با تنگ نظری به این موضوع نگاه می کنند.

آگهی

شیرازی با تایید سخنان ابراهیم پور فرج در خصوص بی رغبتی تورگردانان به استفاده از پروازهای داخلی برای گردشگران خارجی با تاکید بر اینکه حادثه ها در همه جای جهان رخ می دهند گفت: اما چیزی که مهم است این است که ما در تورهای ورودی به ندرت از هواپیما استفاده می کنیم.

وی دلیل این امر را پراکندگی آثار تاریخی در تمام کشور دانست و گفت با فرض صحت چنین خبری، این مساله در کار ما تاثیری نخواهد گذاشت.

واکنش تورهای گردشگری فرانسوی به این شایعه

خبرنگار یورونیوز در پاریس نظر مسئولان چند آژانس معروف مسافرتی را در این ارتباط جویا شد، اما آنها گفتند در مورد پرواز داخل ایران با شرکت‌های هواپیمایی، تصمیم خاصی نگرفته‌اند. سمرا بیاض‌قلیچ، مدیر تور و راهنمای با سابقه تورهای فرانسوی که این روزها بیش از هر زمان دیگری به ایران تور می‌برد، در گفتگوی تلفنی با یورونیوز گفت: «طبعا ما برای جابجایی هوایی داخل ایران، بعضی از شرکت‌های هواپیمایی را به بعضی دیگر ترجیح می‌دهیم، اما این فقط یک انتخاب است و دلیل آن سقوط هواپیما نزد این یا ان شرکت هوایی نیست. هواپیما در هر جای جهان ممکن است سقوط کند.»

آگهی

مدیر تورهای آژانس «انترمد» فرانسه که به تازگی با پرواز داخلی ایران از تهران به اهواز سفر کرده با این حال می‌گوید تنها یکی از شرکت‌های هواپیمایی ایران را به بقیه ترجیح می‌دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان هواپیمایی ایران: پرواز هواپیماهای ای تی آر (ATR) فعلا متوقف شود

پیدا شدن جعبه سیاه هواپیمای ترکیه و شناسایی ۱۱ جسد

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی قطعنامه خود علیه ایران را صادر کرد