خط اعتباری یک و نیم میلیارد یورویی ایران فرانسه

مهدی میرعمادی، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و فرانسه
مهدی میرعمادی، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و فرانسه
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مهدی میرعمادی، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و فرانسه با اشاره به اینکه بانک های بزرگ فرانسوی منافع فراوانی در آمریکا دارند که نمی توانند از آن بگذرند اظهار داشت: «بانک های بزرگ اسیر جریمه های آمریکا هستند.»

آگهی

در پی اعلام تصمیم بانک «بی‌پی‌آی فرنس» فرانسه برای تسهیل مراوده تجاری با ایران و اختصاص خط اعتباری به ارزشی بالغ بر ۱.۵ میلیارد یورو، فعالین حوزه اقتصاد و بازرگانی ایران این اقدام را سر آغاز مناسبی برای از سرگیری مراودات مالی بانک های اروپایی با ایران می دانند.

«بانک های بزرگ همراهی نمی کنند»

مهدی میرعمادی رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و فرانسه با تاکید بر اینکه هم اکنون روابط اقتصادی ایران و فرانسه در شرایط خوبی قرار گرفته است، مشکل عمده در این شرایط را عدم حضور و همراهی بانک های بزرگ می داند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و فرانسه علت عدم همراهی بانک ها را تحریم هایی می داند که همواره از سوی آمریکا اعمال می شود و با اشاره به اینکه بانک‌های فرانسوی پیش از این جریمه‌های بسیار سنگینی را برای ارتباط با ایران پرداخت کرده اند، این عدم همراهی را نگرانی بانک ها از اعمال مجازات‌های مجدد عنوان کرد.

بیشتر بخوانید:

سایه تحریم و تهدید ترامپ بر بانک فرانسوی در ایران

آقای میرعمادی با بیان اینکه در مقایسه با قبل از برجام که هیچگونه کاری از طریق بانکی با ایران صورت نمی گرفت امروز بسیاری از شرکت های فرانسوی هستند که با ایران از طریق بانکی معامله می کنند گفت: «دولت فرانسه به دنبال یافتن راهی برای حل این مساله بود و بانک بی پی ای حاضر شد رقمی را در ایران فاینانس کنند.»

چندی پیش بانک«بی‌پی‌آی فرنس» «Bpifrance» اعلام کرد با هدف ارائه تضمین‌های صادراتی اختصاصی به خریداران ایرانی و در عین حال خودداری از نقض تحریم‌های آمریکا، به مشتریان ایرانی کالا‌های فرانسوی خطوط اعتباری یورو پایه اعطا خواهد نمود.

هدف از این کار این است که با بازآرایی ساختار‌های مالی از روش‌هایی استفاده شود که چه از طریق ارزی و چه از طرق دیگر ارتباطی با ایالات متحده نداشته باشد، تا از این طریق از مداخله تحریم‌های آمریکا با اثرات فرامرزی در معاملات با ایران، جلوگیری شود.

آقای میرعمادی معتقد است در صورتی که فاینانس بی پی آی «Bpifrance» که در حال مذاکره با بانک مرکزی است به درستی محقق شود و به نتیجه برسد می تواند در میان سایر بانک ها و بخش های مختلف توسعه پیدا کند .

رئیس اتاق بازرگانی ایران و فرانسه رقمی را که قرار است بی پی آی «Bpifrance» در ایران سرمایه گذاری کند در مقابل نیازهای شرکت های ایرانی، رقم خیلی بزرگی نمی داند ولی آن را نقطه آغاز مناسبی بر می شمارد و امیدوار است با آمدن بی پی آی، بقیه بانک ها هم برای آمدن به ایران اقدام کنند.

بیشتر بخوانید:

اختصاصی یورونیوز؛ «خرمشهر» بانک فرانسوی را برای همکاری با ایران مردد کرد

رئیس اتاق بازرگانی ایران و فرانسه

وی با بیان اینکه تعدادی از پروژه ها در حد ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون یورو در ایران شناسایی شده است و شرکت های بزرگ فرانسوی به دنبال آن هستند که از تسهیلات این خط اعتباری در این پروژه ها استفاده کنند با مناسب دانستن رقم یک و نیم میلیارد یورو برای شروع، به میزان صادرات و واردات میان ایران و فرانسه اشاره کرد و گفت: «واردات ما از فرانسه حدود ۲ میلیارد دلار در سال است اما صادرات غیر نفتی و فروش ما به فرانسه کمتر از ۱۰۰ میلیون یورو است و یکی از اهداف ما این است که صادرات خودمان را به فرانسه افزایش دهیم.»

میرعمادی با اشاره به اینکه بانک های بزرگ فرانسوی منافع فراوانی در آمریکا دارند که نمی توانند از آن بگذرند افزود: «بانک های بزرگ اسیر جریمه های آمریکا هستند و برایشان سخت است که تصمیم بگیرند و به ایران بیایند مگر بانکی که هیچ کاری در آمریکا نداشته باشد که آن ها هم عمدتا بانک های کوچک هستند که امکانات چندانی ندارند.»

«نباید انتظار داشته باشیم که بانک های بزرگ به ایران بیایند»

وی ادامه داد: «قبل از تحریم های شورای امنیت علیه ایران، همه بانک های فرانسوی ، در ایران حضور داشتند و در ایران کار می کردند. اما رفع این تحریم ها هنوز تضمینی به آنها نمی دهد که آمریکا مجددا آنها را جریمه نکند بنا بر این اصلا نباید انتظار داشته باشیم که بانک های بزرگ مجددا به ایران بیایند.»

رئیس اتاق بازرگانی ایران و فرانسه با اشاره به علاقه کشور فرانسه برای حضور در بازارهای ایران می گوید: «پس از شروع مذاکرات برجام اولین گروه اقتصادی که به ایران آمد، از کشور فرانسه بود. ۱۲۰ شرکت فرانسوی آمدند. فرانسوی ها از همان ابتدا حتی قبل از امضای برجام علاقه خودشان را برای آمدن به ایران اعلام کردند و آمدند . بعد از آن دیدار تا کنون سه بار گروه های بزرگ اقتصادی از فرانسه به ایران آمده اند.»

میرعمادی با اشاره به سفر قریب الوقوع وزیر خارجه فرانسه به ایران گفت: «دولت فرانسه نشان داده که علاقمند به همکاری های اقتصادی با ایران است، فارغ از مسایل سیاسی، آمدن وزیر خارجه فرانسه به ایران را برای بهبود مناسبات اقتصادی مثبت تلقی می کنم و معتقدم موجب توسعه همکاری های اقتصادی و بهتر شدن شرایط خواهد شد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عراقچی: اگر برجام از دست برود، مساله هسته‌ای ایران به بحرانی جهانی تبدیل می‌شود

روحانی: دنیای سیاست مانند تجارت نیست که هر زمانی بتوان چانه زنی کرد

سه کشور اروپایی در انتقاد از پیشرفت در برنامه هسته‌ای ایران بیانیه مشترک صادر کردند