Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

رئیس پیشین اتحادیه اروپا متهم به لابی گری برای گلدمن ساکس شد

رئیس پیشین اتحادیه اروپا متهم به لابی گری برای گلدمن ساکس شد
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

استخدام باروسو در گلدمن ساکس در تابستان ۲۰۱۶ نیز به عنوان بخشی از ماجرای فساد مالی و اداری او خبرساز شده بود.

آگهی

ژوزه مانوئل باروسو، رئیس پیشین اتحادیه اروپا متهم شده است که حدود چهار ماه پیش برای لابی گری به نفع شرکت گلدمن ساکس در هتلی با یورکی کاتاینن، نایب رئیس کنونی کمیسیون اروپا دیدار کرده است.

سازمان غیردولتی «دیدبان صنعتی اروپا» روز سه شنبه یکم اسفند با اعلام این موضوع یادآوری کرد که آقای باروسو در گذشته قول داده بود برای بانک گلدمن ساکس لابی گری نکند. استخدام باروسو در گلدمن ساکس در تابستان ۲۰۱۶ نیز به عنوان بخشی از ماجرای فساد مالی و اداری او خبرساز شده بود.

یورکی کاتاینن در توضیحی که برای دیدبان صنعتی اروپا فرستاد، اعتراف کرد که با رئیس پیشین اتحادیه اروپا در تاریخ سوم آبان گذشته در بروکسل دیدار کرده است. آن‌ها ظاهراً در مورد تجارت و امور دفاعی صحبت کرده اند. این در حالی است که باروسوی پرتغالی پس از جنجال پیوستنش به گلدمن ساکس، به جانشین خود ژان کلود یونکر گفته بود نزد نهادهای اروپایی برای کارفرمای جدید خودش لابی نخواهد کرد.

مارگاریتیس اسکانیس، سخنگوی اتحادیه اروپا روز سه شنبه در این زمینه گفت: تنها ۲۴ ساعت بعد از انتشار این خبر، کاتاینن، نایب رئیس اتحادیه اروپا با شفافیت کامل درباره این دیدار توضیح داد. [...] رئیس و همه کارکنان کمیسیون از این دیدار با خبر هستند.»

بیشتر بخوانید:

کمیته اخلاق کمیسیون اروپا: پیوستن باروسو به بانک «گلدمن ساکس» قانونی است

دیدبان صنعتی اروپا در پاسخ به نامه کاتاینن با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که باروسو بر سر قول خود نمانده است. این سازمان با ادعای اینکه باروسو همچنان مشغول لابی گری برای بانک خود نزد نهادهای اروپایی است، شکایتی را به منظور آنکه کمیسیون استخدام این مقام پیشین اروپا در گلدمن ساکس را مجدداً ارزیابی کند، تنظیم و ارائه کرده است.

یورکی کاتاینن روز سه شنبه از اینکه ماجرای استخدام باروسو در گلدمن ساکس دوباره مطرح شده اظهار تعجب کرد.

با اینکه گفته می‌شود دیدار کاتاینن و باروسو غیر قانونی نبوده، اما شرایط این دیدار در یک هتل و بدون ضبط تصویر و صدا از جلسه، شبهاتی را در مورد ادامه لابی گری ها ایجاد کرده است.

جنجال پیوستن باروسو به گلدمن ساکس از آن جهت بود که این بانک در بحران مالی جهان در سال ۲۰۰۸ دخیل بوده است.

گلدمن ساکس شرکت خدمات مالی و بانکداری آمریکایی و چندملیتی است که بخش عمده فعالیت‌های آن در زمینه ارائه خدمات بانکداری و مدیریت سرمایه‌گذاری، بانکداری تجاری و نیز مبادله کالاهای اقتصادی، اوراق بهادار، سهام اختصاصی و مدیریت بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اخبار از بروکسل؛ چراغ سبز کمیسیون اروپا به باروسو

طومارهای مخالفان پیوستن باروسو به بانک گلدمن ساکس به کمیسیون اروپا تحویل داده شد

مخالفت کارمندان نهادهای اروپایی با پیوستن باروسو به بانک گلدمن ساکس