هشدار شدید اردوغان به دمشق در صورت توافق با یگان‌های مدافع خلق

هشدار شدید اردوغان به دمشق در صورت توافق با یگان‌های مدافع خلق
Copyright 
نگارش از Mehrdad Sadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر امور خارجه ترکیه نیز روز دوشنبه با هشدار نسبت به هرگونه مداخله نیروهای نظامی دولت سوریه و همکاری آنها با شبه نظامان کرد در عفرین تاکید کرد اینگونه اقدامات خللی در عزم آنکارا برای ادامه عملیات نظامی خود ایجاد نخواهد کرد.

آگهی

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز دوشنبه در گفتگویی تلفنی با ولادیمیر پوتین به بررسی آخرین تحولات سوریه از جمله تنش های اخیر در عفرین و ادلب پرداخت.

آقای اردوغان در این تماس تلفنی تاکید کرد دولت سوریه در صورت دستیابی به توافق با شبه نظامیان کرد یگان‌های مدافع خلق برای مقابله با عملیات نظامی ترکیه، عواقب وخیم این تصمیم خود را خواهد دید.

به گزارش بخش ترک زبان شبکه خبری سی ان ان، رجب طیب اردوغان در جریان این گفتگوی تلفنی به رئیس جمهور روسیه تاکید کرده است که تهاجم نظامی بر ضد شبه نظامیان کرد سوریه موسوم به عملیات «شاخه زیتون» طبق برنامه از پیش تعیین شده پیش خواهد رفت.

یک منبع موثق در دفتر ریاست جمهوری ترکیه نیز اعلام کرده است که دو طرف همچنین آخرین تحولات مربوط به درگیری های عفرین و ادلب را مورد بحث و گفتگو قرار داده و بر اهمیت برقراری تماس‌های نزدیک جهت بررسی روابط دوجانبه و منطقه‌ای تاکید کرده‌اند.

این درحالی‌ است که رسانه ها در ساعات ابتدایی بامداد روز دوشنبه از پیشروی ارتش سوریه برای ورود به شهر عفرین خبر دادند.

تلویزیون دولتی سوریه تاکید کرده است که هدف نیروهای نظامی این کشور برای ورود به عفرین مقابله با تهاجم نظامی ترکیه است.

به گفته یکی از رهبران کردهای سوریه، بر اساس توافقی که با دولت مرکزی صورت گرفته نیروهای ارتش برای مقابله با تهاجم نظامی ترکیه در برخی مناطق مرزی مستقر می شوند و احتمال ورود آنها به داخل شهر عفرین نیز وجود دارد.

** بیشتر بخوانید**: تلویزیون دولتی سوریه: ارتش تا ساعات آینده وارد عفرین می‌شود

از سوی دیگر وزیر امور خارجه ترکیه نیز روز دوشنبه با هشدار نسبت به هرگونه مداخله نیروهای نظامی دولت سوریه و همکاری آنها با شبه نظامیان کرد در عفرین تاکید کرد اینگونه اقدامات خللی در عزم آنکارا برای ادامه عملیات نظامی خود ایجاد نخواهد کرد.

مولود چاووش‌اوغلو که در جریان یک کنفرانس خبری در امان به گزارش رسانه های دولتی سوریه مبنی بر ورود قریب الوقوع نیروهای ارتش این کشور به عفرین برای مقابله با عملیات «شاخه زیتون» واکنش نشان می داد، تصریح کرد: «حتی در صورتی که دولت سوریه برای حمایت از شبه نظامیان یگان های مدافع خلق وارد عمل شود هیچکس نخواهد توانست مانع ادامه عملیات ترکیه و سربازانش در عفرین، منبج و شرق فرات شود.»

وزیر خارجه ترکیه در عین حال تصریح کرد «ورود ارتش ترکیه برای پاکسازی منطقه از نیروهای حزب کارگران حزب کردستان ترکیه و شبه نظامیان کرد یگان های مدافع خلق هیچگونه اشکالی ندارد.»

آنکارا شبه نظامیان یگان های مدافع خلق را شاخه سوری حزب کارگران کردستان ترکیه (پ ک ک) می داند که از سوی آنکارا و متحدان غربی اش در فهرست سازمان های تروریستی جای گرفته اند.

این در حالیست که شبه نظامیان کرد سوری از جمله مهمترین متحدان آمریکا در شمال این کشور در مقابله با نیروهای داعش محسوب می شوند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه پیش‌تر در جمع فراکسیون حزب عدالت و توسعه در آنکارا با تاکید بر این نکته که «تصمیم متحد ما برای حمایت مالی از یگان های مدافع خلق (YPG) بی شک بر رفتار آینده ما بازتاب خواهد داشت» تهدید کرده بود ارتش ترکیه در ادامه حملات خود به شبه نظامیان کرد مستقر در شمال سوریه موسوم به عملیات «شاخه زیتون» به سوی شهر«منبج» که اداره آن در دست شبه نظامیان کرد است نیز پیشروی خواهد کرد.

آقای اردوغان همچنین با هشدار نسبت به مداخله احتمالی نیروهای آمریکایی در صورت تهاجم به منبج واشنگتن را به دریافت «سیلی عثمانی» تهدید کرده بود.

بیشتر بخوانید: رئیس جمهوری ترکیه: نیروهای آمریکایی‌ در سوریه مراقب «سیلی عثمانی» باشند

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تلویزیون دولتی سوریه: ارتش تا ساعات آینده وارد عفرین می‌شود

حزب اتحاد دموکراتیک: ارتش سوریه تا دو روز آینده وارد عفرین می‌شود

یگان‌های مدافع خلق ترکیه را به استفاده از «گاز سمی» در عفرین متهم کرد