Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

تعقیب قضایی ۱۳ شهروند روسیه به اتهام دخالت در انتخابات آمریکا

تعقیب قضایی ۱۳ شهروند روسیه به اتهام دخالت در انتخابات آمریکا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برخی از این حساب‌های جعلی حتی بیش از ۱۰۰ هزار مشترک داشت و گردانندگان آنها توانسته بودند با نفوذ در اقلیت‌هایی که هوادار دموکرات‌ها بودند، به ویژه جامعه مسلمان و رنگین پوستان طرفداران زیادی جذب کنند.

آگهی

مقامات قضایی آمریکا ۱۳ شهروند روسیه را به اتهام دخالت در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ ایالات متحده تحت تعقیب قرار دادند.

رابرت مولر، دادستان ویژه تحقیق درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا روز جمعه با اعلام این خبر گفت که ۳ نفر از این افراد به اتهام تقلب بانکی و پنج تن دیگر را به دلیل جعل هویت تحت تعقیب قرار دارند. بر اساس بیانیه‌ای که مقامات آمریکا منتشر کرده‌اند روند دخالت در انتخابات ایالات متحده از سال ۲۰۱۴ آغاز شده بود.

عکس از رویترز
رابرت مولر، دادستان ویژه پرونده دخالت روسیه در انتخابات آمریکاعکس از رویترز

راد روزنستاین، معاون دادستان کل آمریکا نیز تاکید کرد که متهمان «با هدف بی اعتماد کردن مردم به نامزدهای انتخاباتی و نظام سیاسی آمریکا تلاش می‌کردند جنگ اطلاعاتی علیه ایالات متحده به راه بیاندازند.»

چگونگی دخالت در انتخابات آمریکا

به گفته مقامات آمریکا این دخالت توسط «آژانس تحقیقات اینترنتی» هدایت می‌شد و یکی از نزدیکان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به نام اوگوئنی پریگوزین هزینه‌‌های آن پرداخت کرده است. این فرد صاحب شرکتی به نام کنکورد است که همکاری نزدیکی با کرملین دارد.

بر اساس تحقیقات انجام شده افراد وابسته به این شرکت با هویت آمریکایی حساب‌های کاربری در شبکه‌های مجازی فیسبوک، توییتر، اینستاگرام و یوتیوب ساخته بودند که در آن موضوعات مهم اجتماعی را مطرح می‌کردند.

برخی از این حساب‌های جعلی حتی بیش از ۱۰۰ هزار مشترک داشت و گردانندگان آنها توانسته بودند با نفوذ در اقلیت‌هایی که هوادار دموکرات‌ها بودند، به ویژه جامعه مسلمان و رنگین پوستان طرفداران زیادی جذب کنند. چند روز پیش از انتخابات آمریکا این صفحات از کاربران خود خواسته بودند که به هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات‌ها رای ندهند.

تحقیقات نشان می‌دهد که تعدادی از افراد وابسته به شرکت روس به ایالت‌های مختلف آمریکا سفر کرده بودند و با اعضای ستاد انتخاباتی آمریکا دیدار داشتند. به گفته مقامات قضایی آمریکا، روسیه میلیون‌ها دلار برای این کارزار هزینه کرده است.

هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا

بر اساس گزارش برخی رسانه‌ها «آژانس تحقیقات اینترنتی» در سال ۲۰۱۴ ابتدا با اهداف سیاسی داخلی در روسیه تشکیل شد اما از سال ۲۰۱۵ فعالیت خود را به خارج از کشور و مشخصا آمریکا گسترش داد.

با این وجود هنوز مشخص نیست که تبلیغات روسیه تا چه حد بر سرنوشت انتخابات آمریکا تاثیر گذاشته است. به همین دلیل تحقیقات دادستان ویژه آمریکا برای رسیدگی به ابعاد دخالت روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ ایالات متحده بر روی میزان تاثیرگذاری چنین کارزاری بر نتیجه نهایی انتخابات متمرکز شده است.

بیشتر بخوانید: 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترامپ خواستار پایان تحقیقات درباره نفوذ روسیه در انتخابات آمریکا شد

دونالد ترامپ در جریان یک سخنرانی انتخاباتی برای طرفداران حزب لیبرترین‌ هو شد

ترامپ تی‌وی: شبکه اینترنتی که می‌خواهد پیام رئیس‌جمهور سابق آمریکا را مستقیما به هوادارانش منتقل کند