سوئد؛ حمایت یک اسقف کاتولیک از پخش اذان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
سوئد؛ حمایت یک اسقف کاتولیک از پخش اذان

اسقف اعظم کلیسایی در وکسو، شهری در جنوب سوئد، در حرکتی غیر منتظره با حمایت از درخواست مسلمانان از مقامات شهر خواست از این پس صدای اذان نیز در شهر پخش شود. مسلمانان شهر از مقامات شهرداری درخواست کرده بودند تا دست کم یک بار در هفته اذان از بلندگوهای این شهر کوچک سوئد پخش شود.

اسقف فریدرک مودئوس گفته است بی‌صبرانه در انتظار شنیدن صدای اذان برای مسلمانان است. او اعلام کرد امیدوار است در کنار صدای «زنگ‌های کلیسا» از این پس صدای موذن برای دعوت مسلمانان به نماز پخش شود. وی از تمام حامیان خود خواسته است تا با افراد جدید و متفاوت آشنا شوند؛ چرا که با کمترین مطالعه متوجه می شویم که همه ما برابریم. با این حال شهرداری و پلیس شهر هنوز جواب مثبتی به دعوت انجمن مسلمانان شهر نداده اند. شهرداری اعلام کرده از آنجا که اولین بار است که چنین درخواستی در سوئد انجام می گیرد این نهاد نیاز به زمان بیشتری برای تصمیم گیری دارد.

مطالعۀ داده‌های آماری نشان می‌دهد که جمعیت مسلمانان در کشورهای اروپایی از ۱۹.۵ میلیون نفر (۳.۸ درصد از کل جمعیت کشورها) در سال ۲۰۱۰ میلادی به ۲۵.۸ میلیون نفر (۴.۹ درصد از کل جمعیت این کشورها) در نیمه سال ۲۰۱۶ میلادی افزایش یافته است. جمعیت مسلمانان سوئد که در سال ۲۰۱۶ میلادی ۸ درصد بوده است، احتمالا تا سال ۲۰۵۰ میلادی بر اساس سناریوی «مهاجرت بالا» حدود ۳۱ درصد، بر اساس سناریوی «مهاجرت متوسط» تا ۲۱ درصد و بر اساس سناریوی «مهاجرت صفر» تا ۱۱ درصد افزایش خواهد یافت.