تلاش رئیس جمهوری فرانسه برای اجباری کردن خدمت سربازی

تلاش رئیس جمهوری فرانسه برای اجباری کردن خدمت سربازی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«زمانی که خدمت سربازی ملی و همگانی آغاز شود، ارتباط بین جوانان کشورمان با میهن و در بخشی با ارتش تقویت خواهد شد.»

آگهی

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه بدنبال اجرای طرح تازه‌ای برای خدمت سربازی است که بخشی از آن احتمالا بین ۳ تا ۶ ماه خدمت اجباری را شامل شود.

رئیس جمهوری فرانسه روز سه شنبه گفت طرح خدمت سربازی که او بدنبال آن است یکی از وعده های انتخاباتی اش می باشد که همه گیر (شامل زنان و مردان) و بخشی از آن اجباری خواهد بود.

وی همچنین افزوده است که ماهیت این طرح می تواند هم خدمت نظامی و هم خدمت مدنی را شامل شود و با اینکه هزینه مالی خواهد داشت اما طرحی غیر ممکن نیست و نیازی به بازسازی عظیم سربازخانه ها ندارد.

کمی پیش از آنکه آقای ماکرون این سخنان را بیان کند، بنجامین گریوو سخنگوی دولت در گفتگویی رادیویی به این موضوع پرداخت و گفت: «زمانی که خدمت سربازی ملی و همگانی آغاز شود، این طرح امکانی برای ارتباط بین جوانان کشورمان با میهن و در بخشی با ارتش ایجاد خواهد کرد. البته این طرح نوعی تعهد و استخدام مدنی را نیز در بر می گیرد که در آن جوانان زمان مفیدی را در خدمت کشور خواهند بود.»

با اینکه رئیس جمهوری فرانسه اکنون بر اجباری بودن بخشی از این خدمت سربازی تاکید می کند اما هفته گذشته وزیر دفاع گفته بود که این طرح به این شکل نخواهند بود «که مثلا ژاندارمری به جستجوی کسانی بروند که نمی خواهند به خدمت بروند.»

به نظر می‌رسد حرف‌های ضد و نقیض مقامات دولتی در این باره به این دلیل است که هنوز بخش های مختلف دولت فرانسه درباره این طرح به توافق نرسیده‌اند و طرح در ابتدای راه مطالعه و سنجش است.

گزارش پارلمانی درباره نظام وظیفه عمومی

طرح خدمت سربازی اجباری آقای ماکرون در حالی مطرح می شود که قرار است یک گزارش پارلمانی درباره نظام وظیفه عمومی و ملی در ۲۱ فوریه منتشر شود.

روزنامه لوموند که از خطوط اصلی این گزارش مطلع شده نوشته است که این گزارش پارلمانی، اجرای خدمت سربازی اجباری را غیر ممکن و یا نامطلوب ارزیابی کرده است.

تهیه کنندگان گزارش پارلمانی به جای خدمت سربازی، نوعی «برنامه شهروندی» را پیشنهاد کرده‌اند که شامل جوانان ۱۱ تا ۲۵ سال می‌شود و سه مرحله اصلی را در بر می‌گیرد:

  • **مرحله نخست: **این مرحله «آموزش شهروندی» را شامل می شود و مخاطبانش افراد بین ۱۱ تا ۱۶ ساله‌اند که باید هر سال یک هفته در برنامه دفاع و شهروندی شرکت کنند. این برنامه در چهارچوب ساعات درسی مدارس گنجانده می‌شود و اجباری خواهد بود.

  • **مرحله دوم:‌ **در این مرحله هر جوان باید یک هفته را در برنامه‌ای برای ملاقات با دیگر جوانان فرانسوی بگذراند. برنامه‌ای فشرده که در آن جوانانی از تمام قشرهای اجتماعی حضور دارند و در پایان آن توسط مقام دولتی به هر یک از افراد گذرنامه شهروندی اعطا شود.

  • مرحله سوم: این مرحله جوانان ۱۶ تا ۲۵ سال را شامل می شود که در برنامه‌ تشویقی شرکت می‌کنند که مشارکت آنها را در زندگی انجمنی از جمله خدمات مدنی و آمادگی نظامی را شامل می شود.

با اینکه این برنامه مراحل و پیشنهادهای متنوعی را شامل می شود اما اثری از طرح مورد نظر امانوئل ماکرون در آن دیده نمی‌شود.

در طرح نمایندگان پارلمان به این سوال که آیا خدمت سربازی اجباری و همگانی می‌تواند ابزاری برای ادغام اجتماعی باشد پاسخ منفی می‌دهد.

با این حال برخی از نهادهای غیر دولتی هم گفته‌اند که چنین برنامه هایی برای بیدار کردن آگاهی شهروندی در نوجوانان، وظیفه ای است که مدارس باید انجام دهند و نیاز به برنامه جدیدی نیست.

با این حال امانوئل ماکرون گروهی را مامور بررسی طرح خدمت سربازی اجباری کرده است تا پس از ۲۰ سال باز فرانسه شاهد نوعی نظام وظیفه اجباری باشد، گزارشی که احتمالا نتایجش در ماه آوریل منتشر خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا ارتش‌های اروپایی برای جذب سرباز با مشکل مواجه شده‌اند؟

تفاوت قانون نظام وظیفه در جهان؛ خدمت سربازی در کدام کشورها هنوز اجباری است؟