Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

فیروزآبادی: غربی‌ها با سوسمار و آفتاب‌پرست از ایران جاسوسی اتمی می‌کنند

سردار حسن فیروزآبادی
سردار حسن فیروزآبادی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«بسیاری از ایرانی‌هایی که جاسوس هستند و بسیاری از جاسوسان خارجی که در ایران فعالیت جاسوسی می‌کنند، خودشان هم حتی نمی‌دانند که در حال جاسوسی هستند.»

آگهی

سردار فیروزآبادی گفت غربی‌ها در گذشته با استفاده از مارمولک، سوسمار و آفتاب‌پرست قصد داشته‌اند از فعالیت‌های اتمی ایران جاسوسی کنند.

سردار سرلشکر حسن فیروزآبادی، مشاور عالی نظامی فرمانده کل قوا در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا در واکنش به خبر دستگیری برخی از فعالان محیط زیست و معاون رئیس این سازمان به اتهام جاسوسی گفت: «غربی‌ها در سه سال گذشته در اروپا جمع شدند و به این نتیجه رسیدند که جنگ با ایران نمی‌تواند جنگ نظامی، جنگ فرهنگی یا جنگ سیاسی باشد به همین دلیل گفتند که باید با هر چیزی که داریم با ایران بجنگیم و اسمش را هم گذاشتند "جنگ هیبریدی".»

سردار فیروزآبادی در تشریح جزئیات «جنگ هیبریدی» افزود: «در جنگ هیبریدی ممکن است ایرانگرد بفرستند که جاسوس باشد. ممکن است فعال محیط زیستی بفرستند که جاسوس باشد، ممکن است دانشمند فعال در تحقیقات کشاورزی بفرستند که جاسوس باشد. در دورانی که من خدمت می‌کردم همه این موارد با دلیل و مدرک پیدا می‌شد.»

در روزهای اخیر تعدادی از کنشگران محیط زیست بازداشت شده و یکی از آنان به نام کاووس سید امامی روز جمعه ۱۹ بهمن در زندان اوین درگذشت. مقام‌های رسمی ایران علت فوت این استاد دانشگاه را خودکشی ذکر کردند.

بیشتر بخوانید:

واکنش‌ها به ادعای «خودکشی» کاووس سید امامی در زندان اوین

**کانادا خواستار توضیح ایران درباره مرگ کاووس سیدامامی شد **

عارف: سوئیت خوبی در اختیار سید امامی قرار داده بودند

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در دوران جنگ ایران و عراق ادامه داد: «به طور مثال یک خانم و آقایی را از آلمان به عنوان جاسوس استخدام می‌کنند، بعد از دوبی و کویت آنها را سوار کشتی ماهیگیری کرده و به خلیج فارس می‌فرستند تا سیستم‌های دفاعی ما را شناسایی کنند، اما وقتی آنها را دستگیر می‌کنیم می‌گویند آنها برای ماهیگیری آمدند و جهانگرد بوده‌اند.»

سردار فیروزآبادی به نمونه دیگری از موارد «جاسوسی» اشاره و تصریح کرد: «برای مثال افرادی چندین سال پیش به عنوان فعالیت برای جمع‌آوری کمک به فلسطین به ایران آمدند از تهران شروع کردند بعد به ورامین رفته و از آنجا به سمت نایین و یزد راه افتادند. ما به مسیری که انتخاب کرده بودند شک کردیم اگر کسی می‌خواهد برای فلسطین کمک جمع کند باید به تهران و اصفهان بیاید جایی که مردم هستند و پول دارند نه وسط کویر راه بیفتند. آنها این مسیر را ادامه دادند و تا جیرفت کرمان رفتند، زمانی که به تهران رسیدند، خودشان را اجازه دادیم از کشور خارج شوند، اما اموال همراهانشان را نگه داشتیم.»

او ادامه داد: «در اموالشان انواع جانوران صحرایی را خریده بودند مثل سوسمار، مارمولک و آفتاب‌پرست. سپس بررسی کردیم که این موارد به چه دردشان می‌خورد، بعد متوجه شدیم که پوست آنها امواج اتمی را جذب می‌کند و اینها جاسوس اتمی بودند که می‌خواستند با این بهانه در داخل جمهوری اسلامی از طریق پوست این جانوران صحرایی به این نتیجه برسند که ما در چه مکان‌هایی معدن اورانیوم داریم و کجا در حال کار اتمی کردن هستیم.»

سردار فیروزآبادی با بیان اینکه دشمن جمهوری اسلامی دارای توانایی‌های فراوانی است، افزود: «در آمریکا، انگلیس و فرانسه صدها پژوهشکده وجود دارد که در حال مطالعه روی مسائل ایران و شیعیان هستند و سعی می‌کنند نقاط قوت و ضعف ما را مطالعه کرده و برای زدن نقاط قوت ما و سوء استفاده از نقاط ضعف ما برنامه‌ریزی می‌کنند.»

او با اشاره به «روش‌هایی که دشمن برای نابودی کشور اتخاذ کرده» و نیز شیوه‌های جاسوسی خارجی‌ها زیر پوشش فعالیت‌های دیگر گفت: ‌« بسیاری از ایرانی‌هایی که جاسوس هستند و بسیاری از جاسوسان خارجی که در ایران فعالیت جاسوسی می‌کنند، خودشان هم حتی نمی‌دانند که در حال جاسوسی هستند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فیروزآبادی، رئیس سابق ستاد کل نیروهای مسلح ایران بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت

شش فعال محیط زیست ایران به ۶ تا ۱۰ سال زندان محکوم شدند

وزیر اطلاعات: ده‌ها جاسوس را در نهادهای مختلف دستگیر کردیم