عملیات «ضد تروریستی» ارتش مصر: ده‌ها تن کشته و صدها تن بازداشت شدند

خودروهای پلیس مصر در نزدیکی پورت سعید
خودروهای پلیس مصر در نزدیکی پورت سعید   -  Copyright  رویترز
نگارش از مسعود سالاری

عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر از وزیر کشور و فرمانده کل ستاد ارتش خود خواسته بود که ظرف سه ماه امنیت و ثبات را در شبه جزیره سینا برقرار کنند.

با گذشت چهار روز از آغاز عملیات گسترده «ضدتروریستی» ارتش مصر در شمال شبه جزیره سینا تا کنون ۳۸ تن از جهادگرایان کشته و ۵۲۶ تن از آنان دستگیر شده‌اند. ارتش مصر که روز سه‌شنبه در اطلاعیه‌ای این آمار را منتشر کرد همچنین توضیح داده که ۴۰۰ نفر از این افراد تنها در روز دوشنبه بازداشت شده‌اند.

عملیات ارتش مصر موسوم به «سینا ۲۰۱۸» روز جمعه ۲۰ بهمن به هدف «پاک‌سازی» شبه جزیره سینا در شمال شرق، مصب رود نیل و بیابان غربی در مرز این کشور با لیبی آغاز شد.

از زمان برکناری محمد مرسی، رئیس جمهوری پیشین مصر به دست ارتش در سال ۲۰۱۳، درگیری نیروهای امنیتی با گروه‌های افراطی از جمله داعش تا کنون به کشته شدن صدها نفر از سربازان، نیروهای پلیس و مردم عادی انجامیده است.

بیشتر بخوانید:

مصر؛ کشته شدن بیش از شصت نفر در درگیری اسلامگرایان و نیروهای امنیتی

تامر رفاعی، سخنگوی نیروهای مسلح مصر روز سه‌شنبه اعلام کرد یورش مأموران دولت مصر به ستیزه‌جویان در العریش، بزرگ‌ترین شهر در شمال سینا منجر به «نابودی کامل یک شبکه تروریستی بسیار خطرناک شامل ده نفر از تکفیری‌ها» شد.

ارتش مصر همچنین گفته است تعداد زیادی خودرو و ادوات و نیز زمین‌های زیر کشت تریاک متعلق به افراد بازداشت شده، به دست نیروهای دولتی ضبط و تخریب شده است.

**به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید **

عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر که تنها نامزد جدی انتخابات ریاست جمهوری آتی در این کشور است در ماه نوامبر گذشته از وزیر کشور و فرمانده کل ستاد ارتش خود خواسته بود که ظرف سه ماه امنیت و ثبات را در شبه جزیره سینا برقرار کنند.

چند روز پیش از صدور این فرمان از سوی سیسی، بیش از ۳۰۰ نفر در یک حمله تروریستی به مسجدی در شمال سینا جان خود را از دست داده بودند. هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را که بزرگ‌ترین حمله در تاریخ معاصر مصر به شمار می‌رود، بر عهده نگرفت.

مطالب مرتبط