میانمار: با شانزده عامل کشتار مسلمانان روهینگیا برخورد می‌کنیم

ده تن مسلمان روهینگیا در اسارت نیروهای امنیتی میانمار
ده تن مسلمان روهینگیا در اسارت نیروهای امنیتی میانمار
نگارش از Euronews

گزارش ارتش میانمار از این کشتار با آنچه شاهدان عینی به خبرنگاران گفته‌اند تناقض دارد.

دولت میانمار روز دوشنبه اعلام کرد با شانزده تن که مسئول کشتار گروهی از مسلمانان روهینگیا در ایالت راخین هستند برخورد می‌کند.

«زاو هتای» سخنگوی دولت میانمار افزود: «اقدامات قانونی بر علیه هفت سرباز، سه افسر پلیس و شش روستایی بودایی که در کشتن ۱۰ تن از مسلمانان روهینگیا دست داشته‌اند از پیش آغاز شده و این فرآیند بخشی از تحقیقات ارتش در این زمینه بوده است.

روز دهم ژانویه، ارتش میانمار اعلام کرد که ۱۰ تن از مردان روهینگیا که کشته شده‌اند عضو یک گروه ۲۰۰ نفره تروریستی بوده‌اند که در روستای «ایندین» به نیروهای امنیتی این کشور یورش برده است.

ارتش این کشور مدعی شده بود که شماری از روستاییان بودایی با شمشیر به این ده تن حمله کرده‌اند و سربازان ارتش نیز همزمان به روی آنان آتش گشوده اند. سخنگوی دولت میانمار همچنین تأکید کرد: «پیگرد عاملان این کشتار ربطی به گزارشی که خبرگزاری رویترز پیشتر در این زمینه منتشر کرده بود ندارد.»

اما آنچه شاهدان عینی اعمم از مسلمان و بودایی به خبرگزاری رویترز گفته‌اند با گزارش ارتش میانمار در تعارض است. شاهدان می‌گویند در منطقه «ایندین» هیچ حمله تروریستی علیه نیروهای امنیتی در کار نبوده است، بلکه سربازان دولتی این ده مرد را از میان صدها تن از جمله زنان و کودکانی که به ساحلی در نزدیکی این دهکده پناه برده بودنده‌اند جدا کرده و بعد آنها اعدام کرده‌اند.

از میانه تابستان گذشته که حملات شورشیان در میانمار سبب فروپاشی نظامی در این کشور شد، نزدیک به ۶۹۰ هزار تن از اهالی روهینگیا از بیم جان به مرزهای جنوبی بنگلادش گریخته‌اند.

مطالب مرتبط