همراهی کلیسای لهستان با ملی‌گرایان کاتولیک برای ترویج دیدگاههای راست افراطی

همراهی کلیسای لهستان با ملی‌گرایان کاتولیک برای ترویج دیدگاههای راست افراطی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ناسیونالیسم در حالی از امکانات کلیسا برای توسعه دیدگاههای خود استفاده می‌کند که بنا بر آمار ۹۴ درصد از شهروندان لهستانی خود را مسیحی و معتقد به باورهای کلیسایی می‌دانند.

آگهی

یولانتا اورباینسکا، عضو شورای شهر چستوخووا (Częstochowa) در جنوب لهستان و رهبر انجمن «جمهوری دموکراتیک لهستان» چندین سال را صرف مطالعۀ چگونگی رشد دیدگاههای راست افراطی در این کشور کرده است.

از جمله اسناد جمع آوری شده توسط او، اسنادی است که به ارتباط بسیار نزدیک میان کلیسای کاتولیک و گروههای راست افراطی در این کشور اشاره دارد؛ گروههایی مانند «کمپ ملی رادیکال» یا ONR و «همه جوانان لهستانی» که از مهمترین جنبش‌های ناسیونالیستی در این کشور محسوب می‌شوند.

پیش از این در دوران حکومت کمونیستی در لهستان، کلیسا نماد آزادی فکری و بخشی از نیروی مقاومت در مقابل رژیم سرکوبگر بود؛ اکنون گروههای راست افراطی لهستان در تلاش هستند تا از این پتانسیل و ارتباط تاریخی میان دین و ناسیونالیسم به نفع خود بهره‌برداری کنند. آنها در این راه بر وجوه مشترک هر دو سو از جمله در موضوع مخالفت با سقط جنین و مخالفت با ازدواج همجنسگرایان تاکید دارند.

ناسیونالیسم در حالی از امکانات کلیسا برای توسعه دیدگاههای خود استفاده می‌کند که بنا بر آمار ۹۴ درصد از شهروندان این کشور خود را مسیحی و معتقد به باورهای کلیسایی می‌دانند.

یولانتا اورباینسکا، عضو شورای شهر چستوخووا به یورونیوز می‌گوید: «بر اساس پیام‌های ملی گرایان، مذهب کاتولیک تنها مذهب واقعی و از نمادهای برتری لهستانی‌ها در مقابل دیگر ملتها است. این چیزی است که در شعارهای آنها نیز به آن اشاره می‌شود. این یک استراتژی عالی برای فریب نوجوانان است یعنی کسانی که به دنبال هویت‌یابی و پذیرفته شدن در گروه هستند.»

گروههای ملی گرای افراطی لهستان حتی در مراسم دینی گروهی نیز شرکت می‌کنند بویژه در مراسمی مذهبی که در معروفترین معبد لهستان یعنی «یاسنا گورا» برگزار می‌شود. اکنون در جریان این مراسم مذهبی گاه سرودهایی با مضامین ملی گرایانه نیز خوانده می‌شود.

در واکنش به انتقادهایی که در این باره از کشیشیان شده است، آنها از برگزاری مراسم مذهبی با محتواهایی ملی گرایانه دفاع می‌کنند و در توجیه می‌گویند که این مراسم یک ابتکار آموزشی و فرصتی است برای فرستادن پیام‌های مثبت به جوانان و بویژه مردان طرفداران فوتبال.
این ادعاها در حالی مطرح می‌شود که در زمان برگزاری چنین مراسمی گاه نمادهای فاشیستی نیز آویخته بر دیوارهای معبد دیده می‌شوند. 

پیش از این نیز گروههای راست افراطی به دنبال گسترش قدرت خود در کلیسا بوده‌اند اما رهبران مذهبی همچون پاپ ژان پل دوم، رهبر لهستانی کاتولیکهای جهان با آنها بشدت مقابله کردند و اجازه رشد دیدگاههای ملی گرایانه را در کلیسای این کشور ندادند.

رافال پانکوفسکی، استاد دانشگاه «Collegium Civitas» در ورشو می‌گوید: «آنچه اکنون شاهد آن هستیم نوعی انحطاط قدرت است. جناح چپ ناسیونالیستی کلیسا از کنترل خارج شده و هیجکس نمی‌تواند یا نمی خواهد آن را متوقف کند. دیگر در لهستان سلسله مراتب کلیسایی رعایت نمی‌شود و به این ترتیب می‌بینیم که گاه یک کشیش معمولی بیش از هر مقام دیگری قدرت دارد. بگونه‌ای که حتی سخنان اسقف‌ها یا پاپ فرانسیس نیز نادیده گرفته می‌شود.»

کشیشان محافظه کاری که از ملی گرایان در این کشور حمایت می‌کنند از قدرت رسانه‌ای بالایی نیز برخوردارند. آنها ایستگاههای رادیویی، تلویزیونی و همچنین رسانه‌های مکتوبی در اختیار دارند که در حمایتشان به نشر اخبار و اطلاعات می‌پردازند. این رسانه ها به نشر مطالبی با محتوای ضد یهود، ضد دگرباشان و اسلام هراسی نیز متهم هستند.

یکی از عمده دلایل کلیسا برای ایفای نقش در این زمینه، کسب درآمد بیشتر است.
کنراد دلکوفسکی، رئیس مرکز نظارت بر رفتارهای نژادپرستانه در لهستان به یورونیوز می‌گوید: «برای کلیسا، تاثیرگذاری مستقیم و نفوذ بیشتر بر جامعه فرصتی است برای درخواست پول بیشتر از دولت.»

فعالیت ملی گرایان افراطی و حمایت کلیسای لهستان از آنها باعث شده است که به نام وطن، به تدریج نفرت و خشونت علیه مهاجران و همچنین کسانیکه دیدگاههای محافظه‌کارانه را به چالش می‌کشند، در این کشور نهادینه شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تقاضا برای جن‌گیری در ایتالیا سه برابر شده است

ناقوس تقدیم شده به هیتلر در شهر می‌ماند

اتحادیه اروپا ۱۳۷ میلیارد بودجه مسدود شده لهستان را آزاد می‌کند