Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

تقاضا برای جن‌گیری در ایتالیا سه برابر شده است

تقاضا برای جن‌گیری در ایتالیا سه برابر شده است
Copyright 
نگارش از Ilia Nick
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«تشخیص تفاوت میان انواع بیماری‌های حاد روانی و موارد خاص جن‌زدگی، که به نظر وی بسیار نادرند،‌ بسیار حیاتی است.»

آگهی

تقاضا برای انجام جن‌گیری یا اخراج ارواح پلید از افراد در ایتالیا سه برابر شده است. به گزارش واتیکان نیوز سالانه فقط در ایتالیا حدود ۵۰۰ هزار مورد جن‌گیری انجام می‌شود.

موضع امروز کلیسا در مورد جن‌زدگی و جن‌گیری چیست؟

واتیکان ماه گذشته اعلام کرد با توجه به افزایش تقاضا نیاز دارد کشیشان بیشتری برای این منظور تربیت کند. در ماه فوریه کنفرانس بین کلیسایی ویژه‌ای به منظور برخورد با موضوعات مهمی نظیر فرقه‌های شیطان‌پرست و لزوم جن‌گیری در سیسیل ایتالیا برگزار شد.

کشیش بنینیو پالیلا یکی از سخنگویان این سمینار بود که با رادیو واتیکان مصاحبه کرد. وی در پاسخ اینکه چرا تقاضا برای جن‌گیری افزایش یافته می‌گوید:‌ «می‌دانید چرا؟ برای اینکه شمار افرادی که در مراسم رمالی نظیر فال‌گیری با تاروت شرکت می‌کنند زیاد شده است. این کارها در را به روی امور شیطانی، از جمله تسخیر باز می‌کند.»

کشیش پالیلا که خود به تعلیم جن‌گیران تازه همت گمارده است می‌گوید:‌ «جن‌گیر خودآموخته اشتباه خواهد کرد. جن‌گیران تازه‌کار، درست مانند باقی مشاغل، باید دوره کارآموزی بگذرانند.»

میدان سنت پیتر واتیکان در آستانه عید رستاخیز مسیح

وی می‌افزاید:‌ «ما کشیشان،‌اغلب نمی دانیم با چنین موارد مشخصی که به ما ارجاع داده می‌شود چه کنیم. در دوره آمادگی برای کشیش شدن در این باره صحبتی نمی‌شود. وانگهی،‌ مورد کسانی که از شیاطین آزار می‌بینند جزو موارد عینی‌ای است که پاپ فرانسیس از ما می‌خواهند افراد را یاری کنیم.»

دانشگاه «رجینا آپوستولوروم» وابسته به کلیسای کاتولیک در رم، بناست ماه آینده یک دوره ویژه جن‌گیری برگزار کند. این دوره ویژه که از ۱۶ تا ۲۱ آوریل برگزار خواهد شد بر «نیایش رهایی» متمرکز خواهد بود.

چزاره تروکی، یکی از متخصصان این حوزه به خبرگزاری واتیکان گفت: «امروز ما در یک برهه‌ حساس تاریخی هستیم. بسیاری از مسیحیان حتی به وجود شیطان باور ندارند،‌ کشیشان بسیار کمی به این امر گماشته می‌شوند و کشیشان جوان هم تمایلی به یادگیری جن‌گیری ندارند.»

پاپ فرانسیس و مبارزه معنوی با شر

گفته معروفی در کلیسا هست:‌ «قدیمی‌ترین حقه شیطان این است که به شما بقبولاند خودش وجود ندارد.» پاپ فرانسیس بارها درباره واقعیت شیاطین و نیاز کلیسا به مبارزه روحانی با آن سخن گفته است. وی در یکی از نخستین موعظه‌هایش در مقام پاپ گفت: «شاید بعضی از شما بگویید آخر پدر، شما چقدر عقب‌افتاده هستید که در قرن ۲۱ از شیطان حرف می‌زنید. اما ببینید که شیطان حاضر است! حتی در قرن۲۱»

وی در موقعیت دیگری گفت: «کافی است روزنامه‌ای را باز کنیم تا ببینید دور و برمان شر حضور دارد. شیطان در کار است. اما مایلم با صدای بلند بگویم خدا قوی‌تر است.»

انجمن بین‌المللی جن‌گیران که در سال ۱۹۹۰ به دست ۶ کشیش کاتولیک تأسیس شده بود در سال ۲۰۱۴ از سوی واتیکان به رسمیت شناخته شد. این انجمن در شش قاره جهان حدود ۲۰۰ عضو دارد.

کشیش پالیلا می‌گوید:«اینها کسانی هستند که رنج بسیاری می‌کشند و متأسفانه کلیسا هم همیشه آنها را نمی‌شناسد. باید برای کمک به آنها دست به کار شویم و همچنین دعا کنیم.» وی تأکید کرد بسیاری از مواردی که در ظاهر جن‌زدگی به نظر می‌رسند در واقع مشکلات روحی و روانی‌اند.

بیشتر بخوانید:

دانش روانشناسی در این زمینه چه می‌گوید؟

شمار اندکی از پژوهشگران پدیده جن‌زدگی یا تسخیر را به شکل جدی از نظر علمی بررسی کرده‌اند. یکی از پژوهشگرانی که در کنار تحلیل روانی مسأله «شر انسانی» به پدیده شر به شکل جامع‌ آن پرداخته است روانشناس و نویسنده مشهور آمریکایی دکتر «مورگان اسکات پک» است.

دکتر اسکات پک و روی جلد کتابش «چشمه‌هایی از شیطان»

او در دو کتاب خود «مردمان دروغ» و «چشمه‌هایی از شیطان» به بررسی روان‌شناختی شر و جن‌زدگی یا تسخیر پرداخته است. وی که خود در چند جلسه جن‌گیری یا اخراج ارواح پلید شرکت داشته است در نهایت این پدیده را نوعی بیماری پیشرفته روانی بر می‌شمارد و جن‌گیری یا به اصطلاح «اخراج» را نوعی درمان سنتی برای این امر می‌داند.

دکتر پک تأکید می‌کند که تشخیص تفاوت میان انواع بیماری‌های حاد روانی و موارد خاص جن‌زدگی، که به نظر وی بسیار نادرند،‌ بسیار حیاتی است. اما رابطه جن‌گیری و جن‌زدگی شبیه رابطه بیماری حادی مانند سرطان پیشرفته و «عمل جراحی» است؛ گاه پیش از شروع درمان جدی یک بیماری «عمل جراحی» و بیرون آوردن غده سرطانی ضروری است. همچنین گه گاه پیش از شروع جلسات روان‌درمانی معمول لازم است بیمار تحت یک جلسه فشرده روان‌درمانی قرار گیرد؛ این جلسه فشرده همان «جن‌گیری» است.

وی در بررسی‌های خود به این نتیجه نیز رسیده است که اکثر کسانی که دچار «جن‌زدگی» می‌شوند در سنین کم به نوعی با علوم خفیه و یا جادوی سیاه در ارتباط بوده‌اند.

از دیگر متخصصان این حوزه باید از ملاکی مارتین،‌ کشیش و نویسنده مشهور نام برد که کتاب معروفش به نام «گروگان شیطان» یکی از مراجع مطالعاتی حوزه روانشناسی و تسخیر است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دختربچه ۱۰ ساله در شرق الجزایر پس از شکنجه در مراسم جن‌گیری جان باخت

همراهی کلیسای لهستان با ملی‌گرایان کاتولیک برای ترویج دیدگاههای راست افراطی

راز طعم و بی‌رقیبی پیتزای ناپلی