کمیتۀ بین‌المللی المپیک از ایران عذرخواهی کرد

Pyeongchang 2018 Winter Olympics
Pyeongchang 2018 Winter Olympics Copyright REUTERS/Damir Sagolj
Copyright REUTERS/Damir Sagolj
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس کمیته برگزاری بازیهای پیونگ چانگ: مانند ورزشکاران همه ملت‌ها، ورزشکاران ایرانی نیز باید این نسخۀ خاص تلفن‌های پیونگ چانگ ۲۰۱۸ را داشته باشند و دریافت کنند، بویژه به این دلیل که اطلاعات ضروری دربارۀ این بازیها بر روی این دستگاه‌ها وجود دارد.

آگهی

کمیتۀ بین‌المللی المپیک (IOC) علاوه بر اعلام این خبر که ورزشکاران ایرانی شرکت کننده در بازیهای پیونگ چانگ هدایای سامسونگ را دریافت می‌کنند، در نامه‌ای رسمی نیز از ایران عذرخواهی کرد.

بنا بر گزارش ایسنا پره میرو،معاون مدیرکل کمیته بین‌المللی المپیک روز جمعه ۹ فوریه در نامه‌ای خطاب به رضا صالحی امیری، رئیس کمیتۀ ملی المپیک ایران ضمن ابراز تاسف از اتفاقی که روی داده، اعلام کرد که امیدوار است جلسه‌ای را با مسوولان و ورزشکاران ایران داشته باشد و دلجویی کند.

در این نامه آمده است: «این اتفاق در نتیجۀ نبود ارتباط صحیح بین تیم‌های توزیع کننده تلفن پیش آمده است و کاملا ناراحتی و رنجشی که برای ورزشکاران و هیات شما ایجاد کرده است را درک می‌کنیم.»

نامۀ دیگری نیز از سوی لی هی بوم، رئیس کمیتۀ برگزاری بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۱۸ به عبدی افتخاری، سرپرست کاروان ایران داده شده است. در این نامه ضمن «عذرخواهی صادقانه» و توضیح در این باره که این اتفاق «به دلیل نبود ارتباط صحیح بین تیم اجرایی ما به‌وجود آمده» اعلام شده است که مسئولیت آن را برعهده می‌گیرند و جلسه‌ای با ورزشکاران ایران خواهند داشت تا این هدایا را بصورت حضوری اهدا کنند.

رئیس کمیته برگزاری بازیهای پیونگ چانگ همچنین افزوده است: «مانند ورزشکاران همه ملت‌ها، ورزشکاران ایرانی نیز باید این نسخۀ خاص تلفن‌های پیونگ چانگ ۲۰۱۸ را داشته باشند و دریافت کنند، بویژه به این دلیل که اطلاعات ضروری دربارۀ این بازیها بر روی این دستگاه‌ها وجود دارد.»

خبر خودداری سامسونگ از اهدای گوشی‌های همراه به ورزشکاران ایران و کرۀ شمالی حاضر در المپیک پیونگ چانگ آنهم به دلیل تحریم اقتصادی این کشورها، اعتراضات بسیاری را در ایران به همراه داشت. از جمله کمیته ملی المپیک ایران خواهان عذرخواهی از ورزشکاران ایرانی شد و تاکید کرد حتی با وجود اعلام اهدای این گوشی‌ها، تا زمانی که از ورزشکاران ایرانی عذرخواهی نشود، آنها هدیه‌های سامسونگ را دریافت نخواهند کرد.

شاهرخ شهنازی، دبیرکل کمیته ملی المپیک ایران رفتار شرکت سامسونگ را نقض آشکار روح المپیک توصیف کرد که بر حضور ورزشکاران کشورهای سراسر دنیا بدون در نظر گفتن ملیت، رنگ، دین، مذهب، نژاد و سیاست تاکید دارد.

در آخرین واکنش‌ها دادستان کل کشور نیز دستور احضار مدیر شرکت سامسونگ در ایران را صادر کرد. در دستور محمدجعفر منتظری آمده است: «با توجه به کسب منافع سرشار سالانه شرکت مذکور از فروش محصولات خود در جمهوری اسلامی ایران، مقرر می‌دارد در اولین فرصت مدیر شرکت سامسونگ در ایران احضار و نسبت به موضوع، اخذ توضیح و بررسی صورت گیرد.»

آقای منتظری در ادامۀ نامه تاکید کرده است: «در صورتی که شرکت سامسونگ متعهد به جبران خسارت معنوی به نحو متناسب با اقدام اهانت‌آمیز خود شد، زمان مناسبی را تعیین و به مرکز شرکت اعلام کنند و در غیر این صورت شرکت سامسونگ به عنوان شخصیت حقوقی به دادسرای عمومی و انقلاب تهران جهت بررسی موضوع معرفی شود.»

بیشتر بخوانید: 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ورزشکاران ایرانی هدیه سامسونگ را دریافت می‌کنند

واکنش شدید وزارت خارجه ایران به تصمیم شرکت سامسونگ

احتمال محرومیت ورزشکاران کره شمالی از هدایای نایک و سامسونگ