زنان در مکه و کعبه مصون از آزار جنسی نیستند

Hajj
Hajj
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به نظر می‌رسد آزار جنسی در مکه به صورت گسترده علیه زنان با ملیت‌ها و سنین مختلف صورت گرفته و نه تنها زنان جوان بلکه زنان میانسال و مسن نیز از قربانیان این پدیده هستند.

آگهی

از دید بسیاری مکه، قبله‌گاه مسلمانان جهان مکان امن برای کسانی است که هر سال برای زیارت راهی این شهر می‌شوند. اما گزارش‌های جدید حاکی از آن است که تقدس این شهر مانع از آزار جنسی زنان نمی‌شود. 

 در سالی که گذشت زنان بسیاری پرده از راز آزارهای جنسی که به آنان روا شده بود، برداشتند. این مساله تا آنجا پیش رفت که کارزارهای اعتراضی بسیاری شکل گرفت و در مراسم‌ رسمی گوناگون، از جمله جوایز گلدن گلوب در این خصوص سخن‌ها راندند.

برخی از افرادی که در مکه مورد تعرض و آزارجنسی واقع شده اند، سکوت خود را شکسته اند. این زنان مدعی هستند که به هنگام ایام حج، نه تنها در مکان‌های عمومی مانند خیابان و بازار بلکه در زمان طواف کعبه و یا حضور در امکان مقدس مکه مورد تعرض مردان قرار گرفتند. صحبت درباره این مساله باعث شد تا زنان بیشتری از تجربیات خود و دیگران درباره آزار جنسی را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند.

برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی با انتقاد از کسانی که موضوع تعرض و تجاوز را به مساله پوشش زنان و حجاب مرتبط می‌سازند، در این باره گفته‌اند که تجربیات قربانیان آزار جنسی در مکه نشان دهنده آن است که برخلاف تبلیغات صورت گرفته در مورد حجاب و کاهش آزار جنسی، پوشش زنان سبب محافظت از آنان در برابر آزارگران نمی شود.

بیشتر بخوانید: 

به نظر می‌رسد آزار جنسی در مکه به صورت گسترده علیه زنان با ملیت‌ها و سنین مختلف صورت گرفته و نه تنها زنان جوان بلکه زنان میانسال و مسن نیز از قربانیان این پدیده هستند.

بسیاری از فمینیست‌ها و فعالان حقوق بشر از اینکه زنان درمورد تجربیات آزار جنسی خود و اطرافیانشان در شهر مقدس مسلمانان سخن گفتند ابراز خشنودی کردند چرا که سخن گفتن در مورد آزار جنسی در بسیاری از کشورهای جهان تابو محسوب می‌شود.

تعرض به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده

آزار و تعرض جنسی در مکه تنها به زنان محدود نمی‌شود. گزارش‌ها حاکی از آن است که پسران نوجوانی که به قصد زیارت از کعبه به این کشور سفر می‌کنند نیز از قربانیان این پدیده در عربستان هستند.  

در فروردین ۱۳۹۴ دو نوجوان ایرانی پس از شرکت در حج عمره و در حال بازگشت به ایران در فرودگاه جده مورد تعرض واقع شدند. انتشار خبر تجاوز به این دو نوجوان واکنش‌های گسترده‌ای را در میان افکار عمومی ایران برانگیخت و وزارت امور خارجه ایران نیز کاردار عربستان را احضار کرد.

دو سال پس از این اتفاق، نماینده ولی‌فقیه در سازمان حج و زیارت ایران اعلام کرد که عاملان تعرض به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده به چهار سال زندان و هزار ضربه شلاق محکوم شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

صحن مسجدالحرام در مکه پر از سوسک شد

بیل کازبی، بازیگر آمریکایی در دادگاه تجدید نظر به اتهام تعرض جنسی گناهکار شناخته شد

مسابقاتی با جوایز ۱۸ میلیون دلاری؛ دو هزار شتردار با هزاران شتر در عربستان گرد هم آمدند