برنده یمنی نوبل: عربستان و امارات از کودتای حوثی‌ها برای اشغال نظامی یمن بهره بردند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
برنده یمنی نوبل: عربستان و امارات از کودتای حوثی‌ها برای اشغال نظامی یمن بهره بردند

توکل کرمان، فعال سیاسی اهل یمن و برنده جایزه صلح نوبل خواستار پایان دخالت عربستان سعودی و امارات متحده عربی در کشورش شد. وی گفت این دو کشور یمن را به «اشغال نظامی» درآورده اند و مانع تغییرات دموکراتیک در منطقه هستند.

عبدربه منصور هادی رئیس جمهور یمن

این فعال حقوق بشر در گفتگوی تلفنی با خبرگزاری رویترز گفت: «اشغالگران سعودی و اماراتی به یمنی‌ها خیانت کردند و آنها را فروختند، آنها از کودتای شبه نظامیان حوثی علیه دولت مشروع یمن که با پشتیبانی ایران همراه بود، بهره بردند تا یک اشغال کریه را شکل بدهند و تأثیری بزرگ (بر منطقه) بگذارند.»

وی افزود: «آنها بهار عربی را دشمن نخست خود می دانند و این یک اشتباه استراتژیک بزرگ است … من از این دو کشور می خواهم با بهار عربی آشتی کنند، نه آنکه با آن مقابله کنند، چراکه آینده، آینده تغییر است، و چرخ تاریخ به عقب بر نمی گردد.»

خانم کرمان مدعی شده است که عبدربه منصور هادی، رئیس جمهوری کنونی یمن به همراه دیگر مقامات بلندپایه این کشور، از سوی ریاض در نوعی «حصر خانگی» قرار دارند.

گرچه مقامات ائتلاف به رهبری عربستان سعودی و نیز مقامات امارات متحده عربی، فورا واکنشی به این گفته ها نشان ندادند اما یک مقام رسمی یمن این ادعا را تکذیب کرده و افزوده است: «رئیس جمهور منصور هادی در حصر خانگی نیست و آزاد است هرجا می خواهد برود… دولت و ائتلاف در هماهنگی کامل با هم هستند.»

توکل کرمان، که عضو حزب اسلامی اصلی یمن بود، در سال ۲۰۱۱ برای دفاع از دموکراسی ماهها در یک چادر موقت زندگی کرد، یکی از حرکاتی که در نهایت به کناره گیری علی عبدالله صالح، رئیس جمهور پیشین این کشور انجامید. توکل کرمان، به پاس مبارزه برای برقراری دموکراسی در سال ۲۰۱۱ برنده جایزه صلح نوبل شد.

توکل کرمان، فعال حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل در سال ۲۰۱۱