Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

زنان کاست‌ها و طبقات فرودست قربانیان بزرگ تجاوز در هند هستند

Supporters of Republican Party of India (RPI) shout slogans during a protes
Supporters of Republican Party of India (RPI) shout slogans during a protes Copyright REUTERS
Copyright REUTERS
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خبر تجاوز به یک کودک هشت ماهه در هند، بار دیگر اهمیت مبارزه با خشونت و آزار جنسی علیه زنان و دختران در این کشور را در میان فعالان اجتماعی و رسانه‌ها مطرح کرد.

آگهی

زمانی که والدین نوزاد دختر هشت ماهه سر کار بودند، وی از سوی پسر عموی ۲۸ ساله‌اش مورد تجاوز قرار گرفت. مادر این نوزاد، پس از بازگشت به خانه متوجه خونریزی کودک خود شد و او را به بیمارستان برد.

در سالهای گذشته، مساله تجاوز به زنان در هند از معضلاتی اصلی این جامعه در حوزه زنان بوده است. قوانین مذهبی آئین هندو و اختلاف طبقاتی و کاستی در این کشور یکی از عواملی است که این جلوگیری از این جرم و روبرو شدن با عواقب آن را دشوار می‌سازد.  

بیشتر بخوانید: دختربچه ۸ ماهه هندی از سوی پسرعمویش مورد تجاوز قرار گرفت

مسعود ایمانی کله سر، خبرنگار یورونیوز درباره موقعیت زنان در جامعه هند و افزایش آزار جنسی و خشونت علیه آنان در این کشور با دکتر توشار کانتی، جامعه شناس هندی گفتگویی انجام داده که در ذیل می‌آید: 

دکتر توشار کانتی، جامعه شناس

قربانیان تجاوز جنسی در میان طبقات فقیر هند

آقای کانتی، جامعه شناس هندی معتقد است که تجاوز به امری «عادی» در جامعه هند تبدیل شده است. به گفته وی پلیس اين كشور در هر بیست دقیقه یک مورد گزارش تجاوز و آزار جنسی دریافت می‌کند و این تنها برای مواردی است که قربانیان تصمیم می گیرند شکایت کنند.

این جامعه‌شناس می‌گوید که مساله تجاوز قرن‌هاست که در هند وجود دارد و بیشتر زنان طبقات فرودست اقتصادی و کاست‌های «پائین» هند قربانی این موضوع هستند. توشار کانتی با اشاره به اینکه در برخی موارد اقوام مرد متاثر از سنت پدرسالاری در خانواده‌های خود دست به چنین جرمی می‌زنند، اضافه می‌کند که بجز این موارد، تهدیدات بیشتر متوجه زنان طبقات فقیر جامعه است. آقای کانتی می‌گوید: «زنان طبقات فقیر که در زاغه‌ها زندگی می‌کنند و همچنین کارگران جنسی و متکدیان زن بیشتر قربانی تجاوز جنسی می‌شوند. افراد متجاوز این زنان را به تحویل دادن به پلیس تهدید می‌کنند. اما همین افراد در برابر زنان ثروتمند بیشتر از عواقب ترس دارند و تامل بیشتری می‌کنند.»

A post shared by Rama lakshmi (@ramadelhi) on

جایگاه زنان در آئین هندو و تاثیر کاست‌ها در موقعیت اجتماعی زنان

از نظر آقای کانتی دیدگاه هندوئیسم در مورد زنان پیچیده است. از طرفی الهه‌های این آئین نظیر لاکشمی، دورگا و سرسوتی، زن هستند و از سوی دیگر نظام کاستی در این مذهب، به محرومیت بسیاری از زنان در عرصه عمومی جامعه منجر شده است.

این جامعه‌شناس اضافه می‌کند که در «منوسمرتی» یا قانون منو که قواعد و احکام سنتی و اجتماعی آئین هندو را در بر می‌گیرد، تنها به مجازات متجاوز پرداخته شده است و به آنچه بر سر قربانی تجاوز می آید اهمیتی داده نمی‌شود. زیرا بر اساس احکام این دین بدن زن تنها می‌بایست در اختیار همسرش باشد و پس از تجاوز او ناپاک شده است. آقای کانتی می‌گوید: «در بسیاری از فرهنگ‌های هند، زنانی که مورد تجاوز قرار گرفته‌اند برای خانواده مایه شرم هستند. چنین زنانی در برخی موارد قربانی قتل‌های ناموسی می‌شوند.»

بیشتر بخوانید:

بهبود وضعیت زنان در جامعه معاصر هند

توشار کانتی، جایگاه زنان در جامعه هند را رو به پیشرفت می‌داند. او می‌گوید که زنان هند بیش از پیش در پست‌های مهم مناسب دولتی و شرکت‌های خصوصی مشغول بکار شده‌ و موقعیت‌های اجتماعی که پیش از این تنها در اختیار مردان بوده را به چالش کشیده‌اند.

آقای کانتی با تاکید بر وجود تنش میان ساختارها و ارزش های مدرن جامعه هند با ساختارهای کهن می‌گوید: «آموزش نقش موثری در این تغییرات ایفا کرده اما جامعه هند همچنان مردسالار و پدرسالار است. شکاف اجتماعی و نسلی میان نسل قدیم و جدید وجود دارد. نسل جدید زنان خواستار قدرت تصمیم‌گیری در خانواده و جامعه هستند؛ اما محافظه‌کاران نیز سعی دارند تا با اعمال محدودیت‌هایی نظیر قوانین پوشش، محدودیت استفاده از تلفن همراه و جلوگیری از بیرون‌ماندن زنان در شب، در برابر این مساله مقاومت کنند.»    

بیشتر بخوانید: میراث تبعیض جنسیتی در هند؛ ۶۳ میلیون زن گمشده و ۲۱ میلیون دختر ناخواسته

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

از قاچاق برای کار یا ازدواج اجباری تا استثمار جنسی؛ بیش از یک میلیون زن هندی ظرف سه سال ناپدید شدند

لغو قانون زن ستیزانه در هند؛ دو زن وارد معبد «آیاپا» شدند

میراث تبعیض جنسیتی در هند؛ ۶۳ میلیون زن گمشده و ۲۱ میلیون دختر ناخواسته