Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اسرائیل استخراج گاز دریای مدیترانه از سوی لبنان را تحریک آمیز دانست

اسرائیل استخراج گاز دریای مدیترانه از سوی لبنان را تحریک آمیز دانست
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با آغاز شدن دور جدیدی از تنش‌ها میان دو کشور آویگدور لیبرمن اعلام کرده است که اگرچه تل آویو به دنبال جنگ نیست اما لبنان «بطور کامل» بهای هر حمله‌ای که از سوی حزب‌الله متوجه اسرائیل شود را خواهد پرداخت.

آگهی

اسرائیل روز چهارشنبه اعلام کرد که استخراج منابع دریایی نفت و گاز توسط لبنان اقدامی «بسیار تحریک‌آمیز» است. 

این سخنان توسط آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل و پس از آن بیان شد که بیروت موضوع استخراج دو بلوک از پنج بلوک گازی خود را به مناقصه گذاشت و درنهایت در ماه دسامبر پیشنهادی را که از سوی کنسرسیومی متشکل از شرکت فرانسوی «توتال»، شرکت ایتالیایی «انی» و شرکت روسی «نوواتک» ارائه شده بود، تایید کرد. 

انتظار می‌رود قرارداد اکتشاف و استخراج این منابع دریایی رسما در تاریخ ۹ فوریه امضاء و پس از آن عملیات اکتشاف آغاز شود.

لبنان از لحاظ جغرافیایی در منطقه‌ای قرار دارد که در سال ۲۰۰۹ میلادی چندین میدان بزرگ گازی در آبهای آن کشف شد. از جمله این میدان‌ها، لویاتان و تامار هستند که در نزدیکی مرز دریایی مشترک اسرائیل و لبنان قرار دارند.

لبنان و اسرائیل دارای اختلافات مرزی دریایی هستند. عملیات استخراج در منطقۀ مورد مناقشه میان دو کشور انجام می‌شود و یکی از بلوک‌های موضوع این مناقصه نیز بلوک ۹ است که گفته می‌شود در آبهای مرزی اسرائیل قرار دارد.

آقای لیبرمن روز چهارشنبه و در جریان کنفرانس امنیت بین‌الملل در تل آویو گفت: «آنها مناقصه‌ای در چند میدان‌ گازی به اجرا می‌گذارند از جمله در بلوک ۹ که با هر استانداردی حساب شود متعلق به ماست... این موضوع بسیار بسیار چالش برانگیز و تحریک‌آمیز است.»

آقای لیبرمن حضور شرکتهای بین‌المللی در پروژه استخراج از این میدان‌ها را «یک اشتباه بزرگ» خواند و گفت: «این برخلاف تمام قوانین و پروتکل‌هایی است که در این زمینه وجود دارد.»

واکنش مقامات لبنان به ادعاهای اسرائیل

میشل عون، رئیس جمهوری لبنان در پیامی توییتری نوشت: «سخنان لیبرمن دربارۀ بلوک ۹ تهدید لبنان و حق حاکیمت این کشور بر آبهای سرزمینی‌اش است.»

سعد حریری، نخست وزیر این کشور این اظهار نظر مقامات اسرائیل را یکی دیگر از چندین پیام تهدید آمیز تل‌آویو طی روزهای اخیر دانست. او اعلام کرد که لبنان از طریق سازمان‌های بین المللی حق خود برای اقدام در آبهای سرزمینی‌اش را تایید خواهد کرد. دفتر سعد حریری نیز در بیانیه‌ای سخنان آقای لیبرمن را یک «تهدید آشکار» توصیف کرد.

جبران باسیل، وزیر خارجه لبنان اعلام کرد که برای تایید حق لبنان برای دفاع از خود و منافع اقتصادیش، دو هفتۀ پیش نامه‌ای را برای سازمان ملل فرستاده است.

سازمان سیاسی-نظامی حزب الله لبنان نیز اعلام کرد که از حق نفت و گاز این کشور در مقابل تهدیدات اسرائیل دفاع خواهد کرد. حزب الله این سخنان را «تجاوزی جدید» توصیف و اعلام کرد که «قاطعانه با هر گونه حمله به حق نفت و گازمان مقابله خواهیم کرد.»

اسرائیل آخرین بار در سال ۲۰۰۶ میلادی علیه حزب‌الله لبنان که از حمایت ایران برخوردار است وارد جنگ شد؛ جنگی که ۱۲۰۰ کشته در لبنان (عمدتا غیرنظامیان) و ۱۶۰ کشته در میان اسرائیلی‌ها (عمدتا نظامی) برجای گذاشت.

اکنون با آغاز شدن دور جدیدی از تنش‌ها میان دو کشور آویگدور لیبرمن اعلام کرده است که اگرچه اسرائیل به دنبال جنگ نیست اما لبنان «بطور کامل» بهای هر حمله‌ای که از سوی حزب‌الله متوجه اسرائیل شود را خواهد پرداخت.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار رئیس جمهوری لبنان نسبت به احتمال جنگ با اسرائیل

شورای عالی دفاع لبنان: ارتش مانع ساخت دیوار مرزی اسرائیل شود

حزب‌الله در واکنش به حمله هوایی به کنسولگری ایران در دمشق: منطقه وارد «مرحله‌ای جدید» می‌شود