آمریکا ممنوعیت ورود پناهجویان از ۱۱ کشور را لغو کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
آمریکا ممنوعیت ورود پناهجویان از ۱۱ کشور را لغو کرد

یک سال بعد از طرح ممنوعیت ورود شهروندان ۱۱ کشور اکثرا مسلمان به آمریکا از سوی دونالد ترامپ، روز دوشنبه اعلام شد که آمریکا این ممنوعیت ها را برای پناهجویانی که از این کشورها خواهان ورود به آمریکا هستند، لغو می کند.

با این حال مقامات آمریکایی گفته اند کنترلهای شدیدی بر ارزیابی پرونده های پناهجویانی که از این کشورها به آمریکا می آیند اعمال خواهد کرد.

بر اساس طرح پیشین دونالد ترامپ که انتقادهای وسیعی را در پی داشت ورود شهروندان کشورهای ایران، مصر، عراق، مالی، لیبی، کره شمالی، سومالی، سودان جنوبی، سودان، سوریه و یمن ممنوع شده بود که در طرح جدید تنها پناهجویانی که از این کشورها درخواست ورود به آمریکا داشته باشند با تدابیر کنترلی سخت می توانند وارد آمریکا شوند.

لغو ممنوعیت های گذشته در پی آخرین تغییرات در قوانین مربوط به پناهندگی آمریکا صورت می گیرد. بر اساس تغییرات جدید، تحقیقات اضافی برای برخی شهروندان این ۱۱ کشور برای پناهجویی صورت می گیرد و لیست کشورهایی که بعنوان کشورهای با خطر امنیتی بالا ارزیابی شده اند بطور دوره ای مورد بازبینی قرار خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید: 

ترامپ دستور ممنوعیت ورود شهروندان ایران و شش کشور دیگر به آمریکا را امضا کرد

مقامات آمریکایی درباره قوانین جدید گفته اند که این تغییرات نه تنها وضعیت امنیتی را بهبود می بخشند، مهمتر از آن به ما کمک می کنند تا بهتر بتوانیم پناهنجویان مشروع را که از آزار و سرکوب گریخته اند مورد ارزیابی قرار دهیم.

پیشتر مدافعان حقوق پناهجویان برنامه ممنوعیت ورود شهروندان ۱۱ کشور از جمله پناهجویان را سیاست دونالد ترامپ برای کاهش پذیرش پناهجویان ارزیابی کرده بودند.

تعداد پناهجویان پذیرفته شد در دوره دونالد ترامپ نسبت به آخرین سال ریاست جمهوری باراک اوباما به نصف کاهش یافته است.

بررسی های رویترز نشان می دهد که در سه سال گذشته ۴۰ درصد پذیرش پناهجویان ایالات متحده آمریکا از ۱۱ کشوری است که پیش از این ورود شهروندانشان به آمریکا ممنوع شده بود. 

رویترز همچنین گفته است که در مدتی که طرح ترامپ اعمال می شد تعداد پناهجویان از این کشورها به شدت کاهش یافته بود و تنها ۴۶ پناهجو توانستند از این کشورها وارد آمریکا شوند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید