Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اختلاف‌های قدیمی آتش تنش‌های مذهبی در لبنان را شعله‌ور کرد

اختلاف‌های قدیمی آتش تنش‌های مذهبی در لبنان را شعله‌ور کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

این اعتراض‌ها در پی انتشار ویدئویی از سخنان جبران باسیل وزیر امور خارجه و داماد رئیس جمهوری لبنان صورت گرفته که در آن وی، آقای بری را «چاقوکش» خطاب می‌کند.

آگهی

تعدادی از هواداران نبیه بری رئیس پارلمان لبنان در اعتراض به سخنان جبران باسیل وزیر خارجه این کشور دست به تظاهرات زدند.

این اعتراض‌ها در پی انتشار ویدئویی از سخنان جبران باسیل وزیر امور خارجه و داماد رئیس جمهوری لبنان صورت گرفته که در آن وی، آقای بری را «چاقوکش» خطاب می‌کند.

جنبش شیعه امل به رهبری آقای بری نسبت به این سخنان واکنش نشان داد و می‌گوید که باسیل خط قرمزها را رد کرده است.

طرفداران آقای بری در خیابان‌های بیروت پایتخت لبنان و شهرهای دیگر این کشور با آتش زدن لاستیک و سطل‌های زباله راه‌ها را مسدود کردند. نیروهای امنیتی معترضان را متفرق کرده‌اند اما همچنان ناآرامی‌ها ادامه دارد.

در پی انتشار این ویدئو همچنین بلافاصله در شبکه‌های اجتماعی از جمله توییتر واکنش‌ها میان هواداران و مخالفان بری ایجاد شد و تنها در مدت ۲۴ ساعت از انتشار ویدئو، ۳۲ هزار توئیت در این رابطه منتشر شد.

یکی از هواداران جنبش امل می‌گوید: «باسیل سخنانی بر زبان آورد که بزرگتر از دهانش بود. باسیل در حد آقای بری نیست. آقای بری یکی از ستون‌های لبنان است. این موضوع قابل قبول نیست. ما از آقای بری همه جوره حمایت می‌کنیم.»

یکی دیگر از معترضانی که به خیابان آمده بود می‌گوید که بدون هیچ گونه دستوری از جنبش امل به خیابان آمده است. او معتقد است که جنبش امل یک پدیده اجتماعی است که هر فردی می‌تواند از آن تاثیر بگیرد چه عضو آن باشد چه نباشد.

حزب‌الله لبنان هم با انتشار بیانیه‌ای این سخنان را محکوم کرد.

طبق قانون، نخست وزیر لبنان باید مسلمان سنی و رئیس مجلس هم مسلمان شیعه باشد. رئیس جمهور لبنان هم با رای مجلس این کشور از میان مسیحیان مارونی انتخاب می‌شود.

میشل عون در حالی در سال ۲۰۱۶ رئیس جمهوری لبنان شد که دبیر کل حزب الله حامی اصلی آن بود و نبیه بری، دبیر کل جنبش امل از مخالفان ریاست جمهوری او محسوب می‌شد.

ژنرال میشل عون در دو سال آخر جنگ داخلی لبنان، نخست وزیر و رئیس جمهوری موقت یکی از دو دولت لبنان بود که با ارتش سوریه، حزب‌الله، جنبش امل و سازمان آزادیبخش فلسطین در جنگ و تنش بود.

  • مطالب مرتبط:

 لبنان: چه کسی از ریاست جمهوری میشل عون سود می برد؟

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

لبنان پس از دو سال و نیم صاحب رئیس جمهور شد

میشل عون به عنوان سیزدهمین رئیس جمهوری لبنان انتخاب شد

حمایت سعد حریری از ریاست جمهوری نامزد حزب الله