اکران فیلم «مرگ استالین» در روسیه لغو شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اکران فیلم «مرگ استالین» در روسیه لغو شد

مجوز اکران فیلم «مرگ استالین» که در ژانر کمدی سیاه به کارگردانی ارماندو يانوچی، کارگردان و تهیه‌کننده بریتانیایی به دلیل حساسیت مردم روسیه نسبت به داستان فیلم لغو شد.

این فیلم مبارزه و رقابت میان سردمداران اتحاد جماهیر شوروی برای کسب قدرت پس از مرگ استالین را به شکلی طنزآمیز به تصویر می‌کشد.

ولادمیر مدینسکی، وزیر فرهنگ روسیه روز سه شنبه ۲۳ ژانویه گفت: « وزارت فرهنگ چندین شکایت در مورد این فیلم دریافت کرده است و به همین علت مجوز اکران عمومی آن از سوی این وزارتخانه لغو شد.»

وی همچنین اظهار داشت که از کارشناسان حقوقی خواسته است تا بررسی‌های بیشتری در مورد موضوع این فیلم انجام دهند.

وزیر فرهنگ روسیه گفت که وی پیشتر به توزیع کنندگان فیلم گوشزد کرده که همزمانی اکران این فیلم با هفتاد و پنجمین سالگرد پیروزی نبرد استالینگراد، یکی از طولانی‌ترین و سرنوشت‌سازترین نبردهای جنگ جهانی دوم که در آن بسیاری از سربازان روس جان خود را از دست دادند، نامناسب است. با این حال به گفته وی توزیع کنندگان فیلم توصیه وی را نادیده گرفتند.

در مقابل ماندو يانوچی، کارگردان فیلم امید خود را برای گرفتن مجوز اکران از دست نداده است چرا که به گفته وی بسیاری از تماشاچیان و روزنامه‌‌نگاران اظهار داشتند که از تماشای این فیلم لذت برده‌اند.

ژوزف استالین رهبر حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی بود که از اواسط دهه ۲۰ میلادی تا زمان مرگش در سال ۱۹۵۳ این سمت را بر عهده داشت. بسیاری وی را مسئول مرگ هزاران انسان می‌دانند. 

گرچه روسیه در دهه‌های گذشته دستخوش تغییرات بسیاری در عرصه سیاسی بوده است، اما حتی با گذشت قریب به سه دهه از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، مردم این کشور همچنان نسبت به تاریخ آن حساس هستند.