Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

اولین فیلم بلند سینمایی در عربستان پس از ۳۵ سال ممنوعیت به نمایش درآمد

اولین سالن سینما در باشگاه فرهنگی در شهر جده
اولین سالن سینما در باشگاه فرهنگی در شهر جده
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مردم عربستان می توانند پس از گذشت چند دهه برای تماشای فیلم به سالنهای سینما بروند

آگهی

پس از گذشت ۳۵ سال ازممنوعیت سینما در عربستان سعودی، اولین فیلم بلند انیمیشن برای کودکان به نمایش درآمد. این فیلم که در روز یکشنبه ۱۴ ژانویه ۲۰۱۸ (۲۴ دیماه ۱۳۹۶) در جده به نمایش درآمد، انیمیشن «شکلک» (محصول آمریکا ۲۰۱۷) بود.

اولین سالن سینما قرار است در ماه مارس سال جاری میلادی (اسفندماه ۱۳۹۶) افتتاح شود. رفع ممنوعیت فعالیت سینماها در این کشور در راستای اصلاحاتی اجتماعی است که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان از چند ماه پیش آغاز کرده بود. او مجوز گشایش سالنهای سینما و تئاتر را در ماه دسامبر ۲۰۱۷ (آذرماه ۱۳۹۶) صادر کرد.

تا زمان گشایش دایمی سالنهای سینما در سراسر کشور، مقامات عربستان سعودی قصد دارند یک سالن فرهنگی را در شهر جده بسازند. این سالن مجهز به پروژکتور، فرش قرمز و دستگاه فروش پاپ کورن خواهد بود. عربستان در نظر دارد تا سال ۲۰۳۰ میلادی، ۳۰۰ سالن سینما با بیش ۲۰۰۰ پرده افتتاح کنند. این اقدام معادل ۲۴ میلیارد دلار به اقتصاد کشور کمک می کند و منجر به ایجاد ۳۰ هزار شغل دایم می شود.

فروش بلیط برای نمایش انیمیشن «شکلک» در جده

ممنوعیت نمایش فیلم در عربستان سعودی از اوایل دهه ۱۹۸۰ میلادی و تحت فشار اسلامگرایان محافظه کاری آغاز شد که سرگرمی های روزمره را تهدیدی برای فرهنگ اسلامی تلقی می کردند و خواستار جدا سازی کامل زنان و مردان در سالن های سینما بودند.

عواد بن صالح العواد، وزیر فرهنگ و اطلاعات عربستان گفته بود که صدور مجوز برای افتتاح سالن های سینما در این کشور «لحظه ای کلیدی» برای توسعه اقتصاد فرهنگی عربستان است.

نمایش فیلم در اماکن عمومی در عربستان سعودی از سالهای ۷۰ میلادی ممنوع بود. اما حدود یک دهه در برخی سالنهای خصوصی فیلم به نمایش در می آمد.

اجازۀ رانندگی به زنان، اجازه حضور زنان در ورزشگاهها، اجازه پخش موسیقی‌هایی با صدای زن در تلویزیون این کشور و برگزاری کنسرت از جمله اصلاحاتی است که مقامات عربستان سعودی با هدف اصلاح چهره بین المللی کشورشان نوید آن را داده بودند. 

بیشتر بخوانید: پروژه عظیم گردشگری سعودی‌ها؛ گامی بزرگ برای تابوشکنی؟

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اکران فیلم «مرگ استالین» در روسیه لغو شد

گام اصلاحی دیگر عربستان سعودی؛ صدور ویزای گردشگری

شمار قربانیان مراسم حج در گرمای ۵۱ درجه عربستان از هزار نفر گذشت