درگیری شدید زندانبانان ناراضی فرانسه با پلیس

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
زندان فلوری مروژیس در جنوب پاریس
زندان فلوری مروژیس در جنوب پاریس

یک روز پس از آغاز اعتصاب سراسری زندانبانان در فرانسه، مأموران ناراضی زندان فلوری مروژیس واقع در جنوب پاریس با نیروهای پلیس به شدت درگیر شدند.

صبح روز جمعه ۲۹ دی ماه، همزمان با پنجمین روز اعتراض زندانبانان، نیروهای پلیس ضد شورش فرانسه به صف معترضان هجوم برده و با پرتاب گاز اشک‌آور تلاش کردند تا راه دسترسی به زندان را باز کنند. حدود۱۵۰ نگهبان زندان فلوری مروژیس فرانسه که بزرگ‌ترین زندان اروپاست، از روز پنج‌شنبه اعتصاب خود را آغاز کرده و دسترسی به زندان را ناممکن ساختند. در تصاویر دریافتی ضد و خورد شدید میان نیروهای ژاندارمری و معترضان و نیز پرتاب گاز اشک‌آور دیده می‌شود.

روز پنج‌شنبه همچنین ۱۲۳ تن از محکومان این زندان پس از پایان زمان هواخوری روزانه، از بازگشت به سلول‌های خود سر باز زدند. اما در نهایت ۶ نفر از عوامل تحریک زندانیان به بازداشتگاه تنبیهی فرستاده شده و بقیه به سلول‌های خود بازگردانده شدند.

زندان فلوری مروژیس در آوریل سال گذشته میلادی نیز شاهد اعتراض زندانبانان بود.

بیشتر بخوانید:تجمع اعتراضی زندانبانان بزرگترین زندان اروپا در فرانسه

داستان از کجا شروع شد؟ زندانبانان چه می‌خواهند؟

داستان اعتراض زندانبانان از روز پنج‌شنبه هفته گذشته آغاز شد. در آن روز یک زندانی جهادگرا با چاقو و قیچی به نگهبانان زندان «واندن لو ویی» در نزدیکی شهر لیل واقع در شمال فرانسه حمله و سه تن از آنان را زخمی کرد. این زندانی یک فرد آلمانی به نام کریستین گانزارسکی، تبعه آلمان است که از مسیحیت به اسلام تغییر دین داده و به عضویت طالبان در آمده بود.

از همان روز موجی از اعتراض و اعتصاب در میان کارکنان زندان‌ها در سراسر فرانسه به راه افتاد و از روز پنج‌شنبه ۲۸ دی ماه به ویژه در لیل، پاریس و نیس به خشونت و درگیری با مأموران پلیس و ژاندارمری کشیده شد.

در مجموع حدود ۴۸۰۰ مأمور شاغل در ۱۲۳ زندان و بازداشتگاه در سرتاسر فرانسه به فراخوان اتحادیه‌های زندانبانان پاسخ مثبت داده و پنج‌شنبه دست از کار کشیدند.

اتحادیه‌های زندانبانان روز جمعه از نگهبانان زندان‌ها خواسته‌اند تا زمانی که درخواست آنها مبنی بر تأمین و تضمین امنیت جانی از سوی دولت برآورده نشده، ورودی زندان‌ها و بازداشتگاه‌ها را بسته نگه دارند.

کارکنان زندان‌ها از امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری و نیکول بلوبه، وزیر دادگستری می‌خواهند تا برای تضمین امنیت جانی آنها چاره‌ای بیندیشند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید