Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

میانمار و بنگلادش بر سر چگونگی بازگشت مسلمانان روهینگیا به توافق رسیدند

A Rohingya refugee girl
A Rohingya refugee girl Copyright  REUTERS/Tyrone Siu
Copyright  REUTERS/Tyrone Siu
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دو طرف توافق کردند که هر هفته ۱۵۰۰ آوارۀ روهینگیا به میانمار بازگردند.

آگهی

مقامات دو کشور میانمار و بنگلادش پس از اولین دیدار خود با هدف عملی کردن توافقنامه‌ای که در نوامبر سال ۲۰۱۷ میلادی به امضا رسید، با اجرای روند دو ساله برای بازگشت مسلمانان روهینگیا به کشور میانمار موافقت کردند.

در جریان این نشست که در نایپیداو، پایتخت میانمار برگزار شد، دو طرف توافق کردند که هر هفته ۱۵۰۰ آوارۀ روهینگیا به میانمار بازگردند.

در بیانیه‌ای که در پی این دیدار توسط وزارت خارجه بنگلادش منتشر شد از زمان آغاز روند بازگشت سخنی به میان نیامده اما تاکید شده است که در جریان اجرای آن، به موضوع «خانوداه‌ به‌عنوان یک واحد یکپارچه» توجه خواهد شد.

بر اساس این بیانیه، مقامات میانمار نیز در جریان این نشست بار دیگر بر تعهد خود مبنی بر توقف اخراج ساکنان این کشور تاکید کرده‌اند. همچنین مقرر شده است که دولت میانمار برای آن دسته از مهاجرانی که قبل از بازسازی خانه‌هایشان به این کشور برمی‌گردند، پناهگاه‌های موقتی تهیه کند.

دولت میانمار پس از برگزاری این نشست هیچ بیانیۀ مستقلی منتشر نکرد اما پیش از این، سخنگوی دولت اعلام کرده بود پناهجویانی که به کشور برمی‌گردند، چنانچه بتوانند تاییدات لازم را به دست بیاورند، می‌توانند برای درخواست شهروندی میانمار اقدام کنند.

بحران روهینگیا پس از آن اوج گرفت که در ۲۵ اوت سال ۲۰۱۷ میلادی در پی حملۀ شورشیان به چند ایستگاه پلیس در ایالت راخین در اعتراض به تبعیض‌های گستردۀ قومی، دور جدیدی از سرکوب‌ها توسط ارتش این کشور آغاز شد. در جریان سرکوب‌های خشونت‌بار که از سوی سازمان ملل به عنوان «پاکسازی قومی» توصیف و محکوم شد، ۶۵۰ هزار نفر به بنگلادش فرار کردند.

بیشتر بخوانید: 

هشدار یونیسف؛ فاجعۀ دیگری در راه است

صندوق کودکان ملل متحد روز سه‌شنبه ۱۶ ژانویه نسبت به شرایط نامناسب اردوگاه‌های اسکان پناهجویان در بنگلادش هشدار داد و اعلام کرد در چنین وضعیتی کودکان بیش از هر زمانی در معرض بیماری‌های فراگیر هستند.

یونیسف اعلام کرد زندگی، سلامت و امنیت بیش از ۵۲۰ هزار کودک و نوجوان روهینگیایی که در اردوگاه‌های پرجمعیت و غیررسمی به‌سر می‌برند در خطر است و با نزدیک شدن فصل باران‌های موسمی، خطر طوفان، سیل و رانش زمین نیز زندگی این افراد را تهدید می‌کند.

طوفان‌های گرمسیری معمولا در بنگلادش در دو دورۀ مارس تا ژوئیه و همچنین سپتامبر تا دسامبر روی می‌دهد و سال گذشته عبور این طوفان‌ها از این منطقه، تقریبا یک چهارم سرپناه‌های موقت پناهجویان را نابود کرد.

همچنین بنا بر اعلام یونیسف تا کنون بیش از ۴ هزار مورد مظنون به ابتلا به دیفتری در این اردوگاه‌ها گزارش شده و در این رابطه ۳۲ مورد مرگ نیز به ثبت رسیده است.

اگرچه این سازمان به همراه دیگر سازمان‌های خیریه واکسیناسیون دیفتری هزاران کودکان در اردوگاه‌ها را آغاز کرده‌ و در تلاش برای فراهم آوری امکانات بهداشتی بهتری برای خانواده‌ها و کودکان است اما یونیسف هشدار داده که با ادامۀ شرایط موجود، وضعیت وخیم کنونی به یک وضعیت فاجعه‌بار تبدیل خواهد شد.

نبود آب آشامیدنی و امکانات بهداشتی، خطر پیدایش بیماری‌های دیگری مانند مالاریا، وبا و هپاتیت «ای» مرگ و میر زنان باردار و نوزادان را نیز افزایش داده است.

هفتۀ گذشته دولت ژاپن ضمن ابراز نگرانی از وضعیت مسلمانان روهینگیا، از پرداخت یک کمک اضطراری به ارزش ۲.۹۷ میلیون دلار به میانمار برای بازگشت آوارگان روهینگیا از بنگلادش خبر داد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عربستان پناهجویان روهینگیا را زندانی و اخراج خواهد کرد؟

در بنگلادش چه خبر است؟ دولت معترضان به سهمیه‌ای‌ها را «رضاکار» خطاب کرد

سهمیه‌بندی مشاغل دولتی در بنگلادش؛ دانشجویان برغم ۱۸ کشته عقب نمی‌نشینند