افشاگری مدیران سابق «فیسبوک»؛ از انتخابات آمریکا تا عدم رعایت حق کاربران

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
افشاگری مدیران سابق «فیسبوک»؛ از انتخابات آمریکا تا عدم رعایت حق کاربران
کپی رایت  رویترز

دو مدیر سابق  شبکه اجتماعی«فیسبوک» در گفتگو با شبکه «ان بی سی» به تندی از سیاست های این شرکت انتقاد کردند.

سندی پاراکیلاس مدیر پیشین «فیسبوک» می گوید این شرکت با تمرکز بر کسب سود و افزایش شمار افراد ثبت نام کننده بر روی وبسایت خود کاربران را قربانی کرده است. وی در این گفتگو اظهار داشت: «یکی از مسائلی که دائما در جریان شغلم با آن روبرو بودم این بود که شرکت [فیسبوک] مرتب افزایش تعداد کاربران و درآمدزایی را بر حمایت از کاربران ارجح می دانست.»

او که از سال ۲۰۱۱ میلادی به مدت ۱۸ ماه در شرکت «فیسبوک» مشغول به کار بوده است در این شرکت وظیفه مدیریت تبلیغات غیرمستقیم را برعهده داشت. او همچنین انطباق سیاست شرکت با حقوق کاربران در زمینه رعایت حریم خصوصی را مدیریت می کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

نقش فیسبوک در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

راجر مک نامی، مشاور پیشین مارک زاکربرگ، بنیانگذار «فیسبوک» نیز می گوید سیاست این شرکت برای افزایش تعداد کاربران خلاف دموکراسی است. او می گوید: «تمام محتویاتی که شما بر روی فیسبوک لایک می کنید چیزی است که از نظر آنها شما به آن علاقه دارید. این اطلاعات در خدمت مدل تجاری و سود آن به کار گرفته می شود.»

شرکت «فیسبوک» چند ماه پیش به کمیته تحقیق کنگره آمریکا اطلاع داد که ۱۵۰ میلیون کاربر آمریکایی در جریان کارزار انتخابات ریاست جمهوری این کشور در معرض تبلیغات روسیه قرار گرفتند.

تریستان هریس، کارمند سابق شرکت «گوگل» نیز در مورد نقش «فیسبوک» در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا می گوید: «فیسبوک یک صحنه جنایی زنده و واقعی از نظر آنچه در انتخابات سال ۲۰۱۶ رخ داد، بود. تنها هم آنها به آنچه واقعا روی داد دسترسی دارند.»

مسئولان سابق «فیسبوک» از این شرکت خواسته اند که داده های خود را در اختیار محققان مستقل قرار دهد تا آنها بتوانند فعالیتهای مشکوک در این شبکه اجتماعی را پیش از آنکه به معضلی جدی تبدیل شوند بررسی کنند.

بیشتر بخوانید: