Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حمله به فروشگاه «اچ اند ام» در آفریقای جنوبی

حمله به فروشگاه «اچ اند ام» در آفریقای جنوبی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

معترضان خشمگین با حمله به شش شعبۀ این فروشگاه در استان گائوتنگ، شیشه‌ها را شکسته و لباس‌ها را به اطراف پرتاب کردند.

آگهی

در پی انتشار آگهی تبلیغاتی نژادپرستانۀ شرکت پوشاک «اچ اند ام» در اولین هفتۀ سال جدید میلادی، فروشگاههای این شرکت سوئدی در آفریقای جنوبی هدف حمله معترضان قرار گرفتند.

معترضان خشمگین روز شنبه ۱۳ ژانویه با حمله به شش شعبۀ این فروشگاه در استان گائوتنگ، شیشه‌ها را شکسته و لباس‌ها را به اطراف پرتاب کردند. 

در یکی از این حملات، پلیس برای متفرق کردن معترضان از گلوله‌های پلاستیکی استفاده کرد. پلیس می‌گوید فعالیتهای معترضان را تحت نظر دارد اما تا کنون کسی را بازداشت نکرده است.

معترضان روز دوشنبه ۱۵ ژانویه نیز به یکی دیگر از فروشگاههای «اچ اند ام» واقع در یکی از بزرگترین مراکز خرید آفریقای جنوبی در شمال ژوهانسبورگ حمله کردند. در پی این حوادث شرکت «اچ اند ام» هفده فروشگاه خود در سراسر این کشور را بطور موقت تعطیل کرد.

این اعتراضات پس از آن روی داد که «اچ اند ام» در تبلیغی جنجال برانگیز، نوجوانی سیاه پوست را به نمایش گذاشت که روی لباسش نوشته شده بود: ««باحال‌ترین میمون جنگل».

بیشتر بخوانید: اچ‌ اند ‌ام به خاطر انتشار یک تبلیغ «نژادپرستانه» عذرخواهی کرد

با وجود عذرخواهی رسمی این شرکت در ۹ ژانویه و حذف این محصول از تمام فروشگاهها، معترضان به این آگهی تبلیغاتی در آفریقای جنوبی و بطور عمده حزب «مبارزه برای آزادی اقتصادی» که یک چپ افراطی در این کشور محسوب می‌شود، اعلام کردند که این عذرخواهی بسیار کم است و خیلی دیر انجام شده است.

مبویزنی ندلوزی، سخنگوی این حزب در پیامی توییتری اعلام کرد: «زمان برای عذرخواهی در قبال فعالیتهای نژادپرستانه به پایان رسیده است. باید برای اقدامات ضد سیاه‌پوستان، پیامدی در نظر گرفته شود.»

دفتر شرکت «اچ اند ام» در آفریقای جنوبی هنوز واکنشی به این اتفاقات نشان نداده است. تنها در وبسایت این شرکت، پیامی عذرخواهی دیده می‌شود که در بخشی از آن آمده است: «موضع ما ساده و روشن است؛ اشتباه کرده‌ایم و عمیقا متاسفیم.»

بیشتر بخوانید: چهره‌های معروف، شرکت اچ اند ام را به خاطر تبلیغ «نژادپرستانه» تحریم کردند

بیشتر بخوانید: پیشنهاد یک میلیون دلاری خواننده آمریکایی در واکنش به تبلیغ «نژادپرستانه» اچ اند ام

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پاسخ سرنا ویلیامز به صحبتهای نژادپرستانه تنیس باز سابق رومانیایی

کشیش زورندینگ در اعتراض به تهدیدات نژادپرستانه استعفا کرد

موج سرقت با اسید در سوئد؛ روشی که در دیگر نقاط اروپا هم افزایش می‌یابد