Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

عذرخواهی کاترین دنو از زنان قربانی خشونت با تاکید بر آزادی جنسی

عذرخواهی کاترین دنو از زنان قربانی خشونت با تاکید بر آزادی جنسی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کاترین دنو:‌ «من این خصلت عصر حاضر را دوست ندارم که هر کسی فکر می کند حق قضاوت کردن دارد بویژه دعوت به افشا یا جار زدن نام افراد تحت عنوان آزار دهندگان جنسی.»

آگهی

کاترین دنو هنرپیشه مشهور فرانسوی که پیش از این با امضای نامه ای به اتفاق صد زن دیگر از «آزادی سماجت یا مزاحمت» مردان برای زنان تحت عنوان «آزادی جنسی» دفاع کرده بود، روز یک شنبه از زنان قربانی خشنونت و آزار جنسی عذرخواهی کرد و گفت: «هیچ بخشی از نامه نمی گوید که آزار جنسی امر خوبی است.»

کاترین دنو در متنی که منتشر کرده از قربانیان اقدامات شنیع مردان که نامه صد زن باعث رنجش آنها شده، عذرخواهی کرده است.

به نوشته لوموند، کاترین دنو بخاطر «ضرورت توضیح دقیق تر» تصمیم گرفته درباره نامه ای که امضا کرده صحبت کند. نامه ای که همانند بمبی در رسانه ها سر و صدا به پا کرده است.

بیشتر بخوانید: حمایت برلوسکونی از بیانیه زنان فرانسوی: خانم‌ها سماجت مردان را دوست دارند

در نامه ای که صد زن مشهور آنرا امضا کرده اند آمده است که: «اغواگری همراه با پافشاری یا اغواگری ناشیانه جرم نیست. اغواگری خشونتی حاکی از سلطه مردانه نیست.» آنها هشدار داده اند که این شیوه برخورد که باعث می شود هر گونه اغواگری را آزار جنسی تلقی کنیم خطر نوعی «پوریتانیسم یا پاک دینی» را با خود دارد. نامه ای که مورد انتقاد بسیاری از زنان قرار گرفته که آنرا ترویج‌گر «پیش پا افتاده کردن یا بی اهمیت کردن خشونت جنسی» و «تحقیر زنان» ارزیابی کرده اند.

کاترین دنو گفته است که گاهی مرا سرزنش می کنند که فمنیست نیستم. او یادآوری می کند که رسانه ها چند دهه پیش او را یکی از ۳۴۳ روسپی خطاب کرده بودند که همراه با مارگاریت دوراس و فرانسواز ساگان بیانیه سیمون دوبووار تحت عنوان «من هم سقط جنین کرده ام» را امضا کرده بود.

هنرپیشه مشهور فرانسوی گفته است که او به دو دلیل نامه یکصد زن را امضا کرده است: نخست اینکه «من این خصلت عصر حاضر را دوست ندارم که هر کسی فکر می کند حق قضاوت کردن دارد بویژه دعوت به افشا یا جار زدن نام افراد تحت عنوان آزار دهندگان جنسی.»

دومین دلیل کاترین دنو برای امضای این نامه «خطر بهداشتی کردن روابط در کار هنری است» مسئله ای که از نظر او بسیار مهم است و می گوید: «فضای سانسور مانع شنیدن صدای من می شود و مرا نگران آینده جوامع مان می سازد.»

کاترین دنو همچنین گفته است که با امضای این نامه پیام های حمایت آمیزی از سوی «مجموعه ای از طیف های مختلف محافظه کاران، نژادپرست ها و سنت گرایان» دریافت کرده است اما می خواهد به آنها بگوید که او «زنی آزاد»‌است و از نظر او چیزی که شرایط را مصیبت بار می کند همیشه قدرت و شرایط سلسله مراتبی روابط اجتماعی است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بریژیت باردو: بسیاری از هنرپیشگان زن برای نقش جدید با تهیه‌کننده لاس می‌زنند

ماکرون وعده داد مفهوم «رضایت» را به تعریف تجاوز جنسی در قوانین فرانسه بگنجاند

از سیمون دوبووار تا حمایت دولت؛ فرانسه برای گنجاندن حق سقط جنین در قانون اساسی چه راهی را طی کرد؟