Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

محسن شریفیان به یورونیوز: افتادن روسری نوازنده چینی در جشنواره فجر اتفاقی حاشیه‌ای بود

محسن شریفیان به یورونیوز: افتادن روسری نوازنده چینی در جشنواره فجر اتفاقی حاشیه‌ای بود
Copyright 
نگارش از مریم طوسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انتشار عکس‌هایی از نوازنده گروه موسیقی چینی درحالی که یک خانم ایرانی روسری بر سر او می‌اندازد، در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی ایران خبرساز شد.

آگهی

در سومین شب از سی و سومین دوره جشنواره موسیقی فجر که از بیستم دی ماه آغاز شد، حاشیه اجرای مشترک دو گروه موسیقی «لیان» (بوشهری) و گروه «خانه درام چین» توجه‌ رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی را به خود جلب کرد.

گروه موسیقی خانه درام چین که قطعاتی پر انرژی را با سازهای کوبه‌ای سنتی این کشور اجرا کرد، از چهار نوازنده زن و مرد طبل‌نواز تشکیل شده بود. گروه موسیقی بوشهری لیان پس از اجرای چندین قطعه توسط این گروه، به روی صحنه رفت.

محسن شریفیان، سرپرست گروه لیان در گفتگو با یورونیوز فارسی، تجربیات خود از سفر و اجرا‌های کنسرت این گروه در حاشیه المپیک پکن و یا جشنواره موسیقی ابریشم در چین را آغازگر ایجاد ارتباط با گروه‌های موسیقی این کشور دانست.

این نوازنده نی‌انبان با تشبیه همکاری و ارتباط با گروه‌های موسیقی به جاده ابریشم فرهنگ و هنر گفت:«این برنامه‌ها که پیش از این هم باید در جشنواره فجر اتفاق می‌افتاد از معدود کارهایی است که در ایران رخ می‌دهد، یعنی این که هنرمندان خارجی در کنار هنرمندان ایرانی به تبادل موسیقی و تکنیک بپردازند و با هم به روی صحنه بروند. با توجه به این که گاهی گروه‌های ایرانی را هم حتی نمی‌توان در جشنواره موسیقی فجر دید، این اتفاق را به فال نیک می‌گیرم.»

محسن شریفیان، در هنگام اجرا در جشنواره فجر ابتدا با یک قطعه کردی از زلزله‌زدگان کرمانشاه یاد کرده و در ادامه، یک قطعه موسیقی را نیز به دریانوردان حادثه نفتکش ایرانی سانچی تقدیم کرد.

شریفیان: افتادن روسری نوازنده چینی اتفاقی حاشیه‌ای بود

انتشار عکس‌هایی از نوازنده گروه موسیقی چینی توسط عکاس خبرگزاری مهر در اینستاگرام درحالی که یک خانم ایرانی روسری بر سر او می‌اندازد، در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی خبرساز شد.

محسن شریفیان در این باره به یورونیوز گفت: «من از دوستانم روی استیج هم خواستم که به این مساله دامن نزنند چرا که این تنها یک اتفاق بود.»

وی می‌افزاید که پیش از حضور گروه لیان بروی صحنه، «دستار» نوازنده زن گروه «خانه درام چین» بدلیل تحرک زیادی که لازمه نواختن طبل است از سر وی افتاد و خانمی که «گویا به قول خودش مسئول حراست آنجا بود» خواست که پوشش این نوازنده را درست کند.

آقای شریفیان می‌گوید: «بهتر بود که رسانه‌ها و نشریات ما بیشتر به اتفاق فرهنگی که شکل گرفت و نحوه اجرای موسیقی می‌پرداختند اما معمولا به حاشیه‌ها بیشتر توجه می‌شود.»

گروه موسیقی لیان اواخر ژانویه ۲۰۱۸ در فستیوال بین‌المللى موسیقى «سلتیک کانکشن» شهر گلاسکو اسکاتلند یکى از معتبر‌ترین فستیوال‌هاى موسیقی فولکلور شرکت و به اجرای برنامه می‌پردازد.

همچنین بیست و ششم ژانویه این گروه در شهر لندن کنسرتی برگزار خواهد کرد که بخشی از عواید آن صرف کمک به زلزله‌زدگان کرمانشاه می‌شود.

همچنان به گروه موسیقی لیان برای اجرا و تمرین در بوشهر اجازه داده نمی‌شود

طی چند سال گذشته موانع و حاشیه‌هایی بر سر فعالیت هنری گروه موسیقی لیان قرار گرفته است. این گروه اجازه برگزاری کنسرت و حتی تمرین در شهر بوشهر را ندارد.

سرپرست لیان در گفتگو با خبرنگار یورونیوز با اشاره به این که موسیقی با فرهنگ این منطقه از ایران گره خورده است گفت: «این مشکلات همچنان وجود دارد. این موسیقی بخشی از فرهنگ این منطقه است و من بخشی از این موسیقی.»

محسن شریفیان، سرپرست گروه لیان

آقای شریفیان با ابراز بی‌اطلاعی از دلیل ممنوعیت کاری خود در شهرش گفت که از مردم بوشهر خیلی چیزها نظیر «حق و حقوقشان در خصوص نفت و گاز» گرفته شده است و دریغ کردن موسیقی از آنها درست نیست.

بیشتر بخوانید: 

لغو کنسرت «آواز پارسی» شهرام ناظری در قوچان

علم‌الهدی: مشهد شهر عیاشی و کنسرت نیست

حسین علیزاده در گفتگو با یورونیوز: در دنیا نمی‌توانم سرم را بلند کنم

آگهی

محدودیت‌های هنرمندان زن در جشنواره موسیقی فجر

بخش موسیقی بانوان جشنواره فجر که هر ساله بصورت اجراهای اختصاصی برای بانوان برگزار می‌شد، امسال تنها به دو اجرا در یک روز محدود شده است. دلیل این محدودیت برای هنرمندان و خوانندگان زنی که مایل به شرکت در این جشنواره هستند مشخص نیست.

در چند سال اخیر اجرای موسیقی برای خوانندگان و نوازندگان زن با موانعی روبرو بود. لغو کنسرت‌های متعدد بدلیل داشتن خواننده و یا حتی نوازنده زن بارها با اعتراض هنرمندان روبرو شد.

محسن شریفیان با اشاره به اینکه محدودیت‌ها هم برای خانم‌ها و هم برای آقایان در اجرای موسیقی وجود دارد می‌گوید: «خاطرم هست زمانی که دخترم (لیانا شریفیان نوازنده نی‌انبان) را برای اجرا با خود بروی صحنه بردم، با انتقادهایی روبرو شد و برخی سایت‌ها به این مساله اشاره کردند که چرا باید این ساز را - که اغلب توسط مردان نواخته می‌شود- یک زن بنوازد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

علم‌الهدی: مشهد شهر عیاشی و کنسرت نیست

نوبخت: رییس جمهور از لغو کنسرت‌ها‌ ناراضی است

چین با وجود اعتراض تهران بر حمایت خود از ادعای ارضی امارات بر جزایر سه‌گانه ایران پافشاری کرد