جولیان آسانژ، بنیانگذار وبسایت افشاگر ویکی‌لیکس تابعیت اکوادوری کسب کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
جولیان آسانژ، بنیانگذار وبسایت افشاگر ویکی‌لیکس تابعیت اکوادوری کسب کرد
Copyright  رویترز

جولیان آسانژ، بنیانگذار وبسایت افشاگر ویکی‌لیکس که از سال ۲۰۱۲ در سفارت اکوادور در لندن پناهنده است، تابعیت این کشور را کسب کرد.

به گفته ماریا فرناندا اسپینوزا، وزیر خارجه اکوادور بنیانگذار ویکی لیکس از روز ۱۲ دسامبر سال ۲۰۱۷ میلادی شهروند اکوادور محسوب می شود. وی افزود که کشورش پس از این تاریخ از بریتانیا درخواست کرده بود موقعیت حقوقی جولیان آسانژ را «دیپلماتیک» در نظر بگیرد. با این حال لندن با این درخواست کیتو مخالفت کرده است.

در صورتی که بریتانیا با موقعیت «دیپلماتیک» برای جولیان آسانژ موافقت می کرد او ضمن برخورداری از مصونیت دیپلماتیک می توانست از بریتانیا خارج شود.

جولیان آسانژ در صورت خروج از سفارت اکوادور در لندن ممکن است به سوئد مسترد شود. او در این کشور به اتهام تجاوز جنسی تحت تعقیب قضایی قرار گرفته بود. هر چند تحقیق در مورد این پرونده اکنون متوقف شده است اما بنیانگذار ویکی لیکس از احتمال استرداد خود به آمریکا و محاکمه در این کشور به دلیل افشاگری های ویکی لیکس بیمناک است.

جولیان آسانژ که اصالت استرالیایی دارد، اتهام تجاوز جنسی را رد کرده است. هواداران بنیانگذار ویکی لیکس از او به عنوان قهرمان مبارزه برای شفافیت، اطلاع رسانی و دموکراسی یاد می کنند.

پلیس بریتانیا تاکید می کند در صورت خروج جولیان آسانژ از سفارت اکوادور او را به دلیل نقض شرایط آزادی مشروطش در سال ۲۰۱۲ بازداشت خواهد کرد.     

بیشتر بخوانید:

افشای درخواست ویکی‌لیکس از پسر ترامپ: کمک کنید آسانژ سفیر استرالیا شود

توقف تحقیقات درباره ادعای تجاوز جولیان آسانژ