روانشناس دانشگاه یل: ترامپِ رئیس جمهور برای جهان خطرناک است

روانشناس دانشگاه یل: ترامپِ رئیس جمهور برای جهان خطرناک است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دونالد ترامپ علائم زیادی از جمله توهم و عدم ثبات اخلاقی و خشونت خارج از عرف یک رئیس جمهوری را دارد. روانشناس دانشگاه یل می گوید ادامه ریاست جمهوری او برای جهان خطرناک است.

یورونیوز با لی برندی، استاد روانشناسی خشونت از دانشگاه معتبر یل آمریکا درباره آخرین کتاب او و همکارانش با عنوان «علائم خطرناک بودن دونالد ترامپ» گفتگو کرده است. او ابتدا می گوید: «نه در مقام استاد دانشگاه یل بلکه در مقام یک روانشناس مستقل در این گفتگو شرکت می کنم. من و دیگر کسانی که در نوشتن این کتاب به ما کمک کرده اند به این نتیجه رسیده ایم که مشکلات روانی دونالد ترامپ در مقام رئیس جمهوری ایالات متحده می تواند خطرات زیادی برای کشور و جهان داشته باشد.» 

عدم ثبات، توهم، خشونت و عدم واقع گرایی؛ خطرات دونالد ترامپ برای جهان

آگهی

لی برندی: موارد خطرناک شامل دو محور اساسی هستند. ابتدا به گرایش شدید او به خشونت می پردازیم. خشونت‌های گذشته انسان را به خشونت‌های آینده وادار می کند. گذشته او و اتهاماتی که درباره خشونت و آزار و اذیت جنسی دونالد ترامپ شنیده می شود از یک طرف و سخنان آتشین و خشمگینانه او در گذشته امروز بازتاب ویژه‌ای در عملکرد رفتاری رئیس جمهوری دارد. به عنوان نمونه به توییتهای او توجه کنید در لجبازیهای بچه گانه‌ای که با رهبر کره شمالی دارد. او براحتی اعلام می کند که انگشتش هر لحظه می تواند دستور حمله اتمی را صادر کند. او مرتبا سعی می کند خشم خود را در توییتها و سخنرانی‌ها ابراز کند. احساس خشونت آمیز او باعث شده است تا رئیس جمهوری آمریکا از واقعیات فاصله زیادی بگیرد. او انواع علائم و نشانه‌های بیماریهای روانی از جمله توهم، عدم واقع گرایی، عدم همدردی را دارد. عملکرد او نشان می دهد که او قدرت تمرکز و توانایی تفکر زیادی ندارد. به همین خاطر مثلا می بینیم او در سخنرانی‌ها کمتر از کلمات پیچیده استفاده می کند و مرتبا از یک موضوع به موضوع دیگری می پرد. این موضوع برای انسانهای معمولی خطرناک نیست ولی برای رئیس جمهوری بزرگترین قدرت نظامی جهان می تواند نگران کننده باشد.

با ترامپ به سوی یک هولوکاست هسته ای

یورونیوز: در چه جایی می توان گفت که علائم بیماری روانی می تواند جهان را نگران کند؟

لی برندی: نتیجه رفتارهای رئیس جمهوری را می توان در تحولات یکسال اخیر جامعه آمریکا نیز بررسی کرد. با مرگبارترین تیراندازی تاریخ آمریکا مواجه شدیم. خشونت با سلاح گرم در سال گذشته ۲۳ درصد نسبت به آخرین سال ریاست جمهوری باراک اوباما افزایش داشته است و یادمان نرود کلید انفجار بزرگ هسته‌ای در دستان دونالد ترامپ است. او اگر همین گونه پیش برود قادر است یک هولوکاست هسته‌ای راه بیندازد. تصمیم انفجار هسته‌ای توسط ریاست جمهوری آمریکا می تواند در کمتر از ۵ دقیقه گرفته شود و دونالد ترامپ با رفتارهایی که تا امروز نشان داده است می تواند پس از یک دوره کوتاهی از عدم ثبات دستور انفجار را بدهد. یعنی در عرض پنج دقیقه می توان با یک نسل کشی وحشتناک روبرو شد.

بیشتر بخوانید: آیا ترامپ به دکمه هسته ای دسترسی دارد؟

«ترامپ باید تحت آزمایشهای روانی قرارگیرد»

یورونیوز: دونالد ترامپ افرادی که با او مخالفت کرده اند را معمولا اخراج می کند، آیا این نیز علامت یک بیماری است؟

لی برندی: دقیقا، علائمی از بی‌ثباتی روانی. معمولا هرچه افراد دورتر باشند راحت تر این علامت بروز می کند. افراد بی‌ثبات بطور کلی هرچیزی را که در داخل احساس می کنند را بصورت عملی به اجرا می گذارند. به عبارت دیگر اگر افراد بی‌ثبات احساس ناامنی بکنند و در داخل آشفته می شوند. آخرین مطالعات دانشمندان آمریکایی نشان می دهد در حال حاضر مردم آمریکا در بدترین شرایط روانی در ۷۰ سال اخیرقرار دارند. مردم احساس ناامنی می کنند و بیش از پیش آشفته حال و افسرده هستند. باز هم تکرار می کنم وقتی می گوییم که دونالد ترامپ خطرناک است اصلا به معنای یک شهروند ساده نیست و او از لحاظ روانی هیچ خطری برای جامعه ندارد تنها خطر مهم او این است که از لحاظ روانی قابلیت انجام وظیفه خطیر رییس جمهوری ایالات متحده را ندارد.

به همین دلیل از دونالد ترامپ می خواهیم که در یک بیمارستان تحت چکاپ کامل روانی قراربگیرد. من این را با مردم آمریکا در میان می گذارم شاید فشارهای آنها باعث شوند تا رئیس جمهوری به حرفهای ما گوش بدهد و مورد آزمایش‌های ساده روانپزشکان قرار گیرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ظریف: استراتژی هسته‌ای جدید آمریکا بشریت را به نابودی نزدیک‌تر می‌کند

سوراخ مستراح؛ هنرنمایی مخالفان ترامپ در مقابل هتل او در واشنگتن

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا؛ آنچه باید پیش از شروع محاکمه کیفری ترامپ بدانیم