دومین روز تظاهرات در تونس؛ حمله با بمب آتشزا به کنیسه ۲۵۰۰ ساله، بازداشت ۲۳۷ نفر

Tunisia Protest
Tunisia Protest
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در دومین روز اعتراضت در تونس افراد ناشناس با بمب آتشزا به کنیسه ۲۵۰۰ ساله الغریبه در استان جربا حمله کردند

آگهی

در دومین روز اعتراضات خشونت بار شهروندان ناراضی تونس، یک کنیسه تاریخی در جزیره جربا با بمب آتشزا مورد حمله قرار گرفت.

معترضان نسبت به افزایش قیمت کالاهای اساسی و نابسامانی اقتصادی اعتراض دارند و از دولت می‌خواهند تا در این زمینه تجدید نظر کند. ائتلافی از احزاب چپ‌گرا تهدید کرده است که در صورت عدم اصلاح لایحه بودجه دولت، نخست وزیر و کابینه را مجبور به استعفا خواهد کرد.

پلیس و نیرو‌های ارتش در چندین شهر از جمله طبربه شهری در ۳۰ کیلومتری پایتخت این کشور مستقر شده‌اند. در طبربه هزاران نفر از جوانان معترض به خیابان‌های شهر آمده‌اند تا نسبت به مرگ یک مرد میانسال که در جریان اعتراضات جان باخت، اعتراض کنند.

هفت سال پیش اعتراضات مردمی به وضعیت اقتصادی و معاش در تونس، منجر به سرنگونی دولت زین العابدین بن علی، رئیس جمهوری این کشور شد. 

انقلاب سال ۲۰۱۱ تونس، آغازگر روند تلاطم سیاسی در کشورهای عرب بود که در آن زمان به بهار عربی معروف شد. با این حال شمار گسترده‌ای از شهروندان، آن انقلاب را بی‌فایده می‌دانند. یکی از شهروندان می‌گوید: «۷ سال از انقلاب گذشت. دولت هیچ کاری برای ما نکرده است. این بار به دلیل افزایش شدید قیمت‌ها، تظاهرات گسترده‌تر خواهد بود.»

در جریان این اعتراضات به مکان‌های مسکونی، اداری و مذهبی نیز خساراتی وارد شده است. کنیسه ۲۵۰۰ ساله الغریبه و مرکز آموزش‌های آیین یهودیت پیش از این در سال ۲۰۰۲ از سوی اسلام گرایان افراطی مورد حمله قرار گرفته بود.

از زمان سقوط حکومت بن‌علی، وضعیت اقتصادی تونس به دلیل ناامنی، ورود کم‌تر گردشگران و کاهش سرمایه‌گذاری خارجی، از قبل بدتر شده است. 

بیشتر بخوانید: از سرگیری اعتراضات در تونس؛ آیا بهار عربی دیگری در راه است؟

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تونس؛ کارت زرد معترضان به دولت دو روز مانده به سالگرد انقلاب

بیش از ۱۳۰ نفر در تحصن حمایت از غزه در محوطه دانشگاه نیویورک دستگیر شدند

تیراندازی در ایالت تنسی آمریکا دست کم ۲ کشته و شش زخمی به جا گذاشت