آلمان: ایران در خاک ما علیه اسرائیل فعالیت اطلاعاتی می‌کند

آلمان: ایران در خاک ما علیه اسرائیل فعالیت اطلاعاتی می‌کند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت اطلاعات آلمان ادعا می کند حکومت ایران اشخاص حقیقی و حقوقی را مامور جمع آوری اطلاعات افراد و موسسات مرتبط با اسراییل در خاک آلمان کرده است.

آگهی

دولت آلمان اعلام کرد که ایران در خاک این کشور فعالیت‌های ضداطلاعاتی علیه اسراییل انجام می‌دهد. 

به ادعای سرویس اطلاعاتی آلمان گزارش‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد دولت ایران از ماه ژوییه تمرکز ویژه‌ای بر روی اسراییل در خاک آلمان داشته است.

وزارت اطلاعات آلمان اعلام کرده است که روز سه شنبه سفیر ایران در این کشور را فراخوانده شده است. دولت آنگلا مرکل می گوید اقدامات ایران در این زمینه نقض قوانین این کشور است. مقامات آلمان ادعا می کنند دولت ایران افرادی را مامور کنترل زندگی خصوصی افرادی کرده است که در خاک آلمان با اسراییل ارتباط دارند.

در ماه مارس گذشته یک مرد پاکستانی به اتهام جمع آوری اطلاعات و جاسوسی علیه اسراییل در جهت منافع ایران در آلمان بازداشت شد. مصطفی حیدر سید نکفی متهم است اطلاعات زندگی خصوصی راینهولد راب، مدیر پیشین انجمن دوستی آلمان و اسراییل و استاد اقتصاد دانشگاهی در پاریس را جمع آوری و در اختیار ماموران سپاه پاسداران ایران قرارداده است.

وکیل این مرد پاکستانی اتهامات را رد کرد و درخواست تجدید نظر به دادگاه قانون اساسی آلمان داد که این درخواست پذیرفته نشد. به این ترتیب به گفته خبرگزاری رویترز ابتدا در تاریخ ۲۲ دسامبر جلسه‌ای بین مقامات امنیتی آلمان و سفیر ایران در برلین برگزار شده است که تاکنون محتوای این گفتگوها علنی نشده است.

یکی از مقامات وزارت اطلاعات آلمان که نخواسته که نامش فاش شود به خبرگزاری رویترز گفته است: «جمع آوری اطلاعات و جاسوسی از اشخاص و موسسات مرتبط با کشور اسراییل در خاک آلمان به مثابه نقض گسترده قانون اساسی این کشور است.»

به گفته این فرد، فیلیپ آکرمن، مدیر اجرایی بخش سیاسی وزارت امور خارجه، پیش تر به سفیر ایران هشدار داده و گفته است که «چنین فعالیت هایی تحمل نمی‌شود و کاملا غیر قابل قبول است.»

انتشار چنین خبری درست دو روز پیش از نشست فوق العاده وزیر خارجه ایران با سه همتای بریتانیایی، فرانسوی و آلمانی می‌تواند بر فضای این جلسه مهم در بروکسل تاثیرگذار باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سپاه پاسداران: برنامۀ موشکی به‌سرعت رو به پیشرفت است

آلمان؛ حبس تعلیقی برای مامور اطلاعاتی سابق به اتهام تظاهر به جهادگرایی

تبعات حمله انتقام‌جویانه ایران به اسرائیل؛ اروپا نگران چیست؟