شورای شهر تهران به تعیین مکان ویژه برای تجمع شهروندان رای داد

شورای شهر تهران
شورای شهر تهران Copyright خبرگزاری ایسنا
Copyright خبرگزاری ایسنا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این طرح که با ده رای موافق و پنج رای مخالف به تصویب شورای شهر تهران رسید تنها چند روز پس از برگزاری تظاهرات اعتراضی در چند شهر ایران مطرح شد.

آگهی

شورای شهر تهران روز یکشنبه به تعیین مکان یا مکان هایی توسط شهرداری پایتخت برای برگزاری تجمعات شهروندان رای موافق داد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا علی اعطا، سخنگوی شورای شهر تهران با اعلام این خبر از اعطای مهلت یک ماهه به شهرداری برای معرفی مکان های پیشنهادی برگزاری تجمعات سخن گفت.

به گفته این عضو شورای شهر تهران طرح الزام شهرداری در تعیین مکان های تجمعات با امضای ۱۷ عضو شورا تقدیم هیات رئیسه شده بود. احمد مسجد جامعی، رئیس پیشین شورای شهر طراح این طرح است. سخنگوی شورای شهر مبنای ارائه این طرح را اصل ۲۷ قانون اساسی اعلام کرده است.

براساس اصل ۲۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران «تشکیل اجتماعات و راه‏پیمایی‏ها، بدون حمل سلاح، به شرط آن که مخل به مبانی اسلام نباشد آزاد است.»

به گزارش پایگاه اینترنتی شوراآنلاین احمد مسجد جامعی در دفاع از طرح خود اظهار داشت: «مردم اگر انتقاد و اعتراض داشته باشند باید چه کنند؟ ما باید به لحاظ کالبدی و فیزیکی مکانی را فراهم کنیم تا مردم و بنابر حقی که دارند اعتراض کنند.»

در مقابل افشین حبیب زاده، عضو دیگر شورای شهر در مخالفت با این طرح در صحن علنی شورای شهر گفت: « شهروندان می توانند هر جایی بخواهند مجوز بگیرند و‌ تجمع کنند. اینکه ما مکانی را برای تجمعات مردم مشخص کنیم نقض حقوق شهروندی است.»

نماینده شهرداری تهران نیز در این جلسه درخواست «یک فرصت یک ماهه» برای بررسی موضوع و «مشورت با نهادهای امنیتی» را مطرح کرد.

این طرح که با ده رای موافق و پنج رای مخالف به تصویب شورای شهر تهران رسید تنها چند روز پس از برگزاری تظاهرات اعتراضی در چند شهر ایران مطرح شد. بنا به اعلام مقامات ایران این اعتراضات ۲۱ کشته بر جا گذاشت.

بیشتر بخوانید:

روزشمار اعتراضات سراسری دی ماه ۹۶ در ایران

عوامل داخلی تاثیرگذار بر اعتراضات سراسری در ایران

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراضات در ایران؛ از واکنش ها تا تهدید واشنگتن به تحریم بیشتر

روزشمار اعتراضات سراسری دی ماه ۹۶ در ایران

پرتاب سه نارنجک در جلسه شورای روستایی در اوکراین؛ انگیزه احتمالی نارنجک‌‌انداز اعلام شد