۹۰ دانشجو در جریان ناآرامی‌های ایران بازداشت شده اند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
Tehran UNIVERSITY/PROTESTS
Tehran UNIVERSITY/PROTESTS   -   کپی رایت  social networks

دو نماینده مجلس از بازداشت دست‌کم ۹۰ دانشجو در جریان ناآرامی‌های اخیر ایران خبر دادند.

محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی روز شنبه ۱۶دی/۶ ژانویه به خبرگزاری ایلنا گفت: « بسیاری از بازداشت‌شدگان اساساً هیچ فعالیتی در اعتراض‌ها نداشته و اکثر قریب به اتفاق آن‌ها، خارج از محیط‌های دانشگاهی و تعدادی نیز در مقابل درب منزل‌شان بازداشت شده‌اند.»

هم زمان، پروانه سلحشوری نماینده تهران در مجلس آمار دانشجویان بازداشت‌ شده تا روز جمعه ۱۵ دی را حدود ۹۰ نفر اعلام کرد.

خانم سلحشوری به کانال تلگرامی جامعه نو گفت: «طبق لیستی که به من داده‌اند حدود ۹۰ دانشجو در سراسر کشور بازداشت شده‌اند که این رقم ممکن است بیشتر هم باشد و یا با آزاد شدن برخی کمتر شود، اما در حال حاضر از بازداشت ۹۰ نفر مطمئن هستیم.»

آقای صادقی هم امکان کم یا زیاد شدن این آمار را تائید کرده است. به گزارش ایلنا، این نماینده گفته است تنها در شهر تهران ۵۸ دانشجو بازداشت شده اند. در مجموع بیش از۳۰ دانشجوی دیگر هم در ارومیه، اصفهان، کرمان، دزفول، تبریز، رشت، بندرعباس، شیراز، همدان، خرم‌آباد، کرمانشاه، قزوین، شهرکرد، بهبهان و اراک بازداشت شده اند.

بیشتر بخوانید

 اعتراضات در ایران؛ از واکنش ها تا تهدید واشنگتن به تحریم بیشتر

اعتراض‌ها در ایران؛ فرمانده سپاه: فتنه ۹۶ پایان یافت

دستگیری‌های گسترده در حالی صورت گرفته است که خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران روز ۱۳ دی با انتشار تصاویر تضاهرات اعتراضی در دانشگاه تهران، خواستار شناسایی شماری از دانشجویان به عنوان «سردسته‌های آشوب» شده بود.

آقای صادقی با این حال گفته است از وضعیت ۱۰ نفر از دانشجویان در دانشگاه‌های تهران و برخی شهرستان‌ها خبری در دست نیست و «هنوز معلوم نشده که چه نهادی آن‌ها را بازداشت کرده است.»

در زمان تنظیم این گزارش حسین سلیمی، رییس دانشگاه علامه طباطبایی اعلام کرد۱۲ نفر از ۱۵ دانشجوی بازداشتی این دانشگاه با «کمک وزارت علوم و پیگیری‌های صورت گرفته» آزاد شده‌اند. آقای سلیمی گفته «۲ آقا و یک خانم» کماکان در بازداشت به سر می‌برند. 

منصور غلامی، وزیر علوم چهار روز پیش گفته بود دانشجویان بازداشتی در تظاهرات روزهای پیش از آن آزاد شده اند. 

تجمعات اعتراضی گسترده در بسیاری از شهرهای ایران از پنجشنبه هفته دو هفته پیش و با اعتراض به گرانی در مشهد آغاز شد. مطالبات بسیاری از معترضان به سرعت سیاسی شد. در جریان ناآرامی‌های ناشی از این تجمعات، بنا به اعلام منابع رسمی، دست‌کم ۲۱ نفر جان خود را از دست دادند.