Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

قاتل ستایش قریشی، دختر شش ساله افغان اعدام شد

قاتل ستایش قریشی، دختر شش ساله افغان اعدام شد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای خواستار توقف اجرای حکم اعدام امیر حسین شده بود و کارشناسان حقوقی سازمان ملل نیز از دستگاه قضایی ایران خواسته بودند اجرای حکم امیر حسین متوقف شود زیرا متهم در زمان ارتکاب جرم زیر ۱۸ سال سن داشته است و اجرای حکم وی ناقض پیمان‌های بین‌المللی است

آگهی

امیرحسین پورجعفر، نوجوانی که به جرم تجاوز و قتل یک دختربچه شش ساله به نام ستایش به اعدام محکوم شده بود، سحرگاه پنج‌شنبه ۱۴ دی ماه به دار آویخته شد.

روز گذشته وکیل مدافع آقای پورجعفر در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان اعلام کرده بود که بنا به تصمیم دادسرا حکم اعدام امیرحسین ساعت ۶ صبح پنج‌شنبه ۱۴ دی در زندان رجایی شهر اجرا می‌شود.

غلامحسین اسماعیلی رئیس کل دادگستری استان تهران از اجرای حكم قاتل ستايش قريشی خبر داد و گفت: «با توجه به تقاضا و اصرار اولیاء دم ستایش قریشی و پس از انجام تمامی فرآیندها و تشریفات قانونی، حکم صادره که به تایید دیوان عالی کشور رسیده بود، سرانجام به مرحله اجرا درآمد.»

ستایش قریشی دختر۶ ساله افغان‌، در ۲۲ فروردین ۱۳۹۵ در خیرآباد ورامین توسط امیرحسین پورجعفر ربوده شد و پس از تجاوز به قتل رسید و پیکرش با اسید سوزانده شد. جسد این دختربچه روز پس از ناپدید شدن در خانه یکی از همسایگان پیدا شد. 

امیر حسین در زمان ارتکاب قتل زیر ۱۸ سال سن داشت و تلاش‌های خانواده او برای رضایت گرفتن به نتیجه نرسیده بود. اردیبهشت ۱۳۹۶، کمیسیونی پزشکی برای بررسی سلامت روانی وی تشکیل شده بود.

حکم اعدام صادر شده برای امیرحسین مورد اعتراض مجامع بین‌المللی، وکلا و کنشگران اجتماعی واقع شده بود. عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای خواستار توقف اجرای حکم اعدام امیر حسین شده بود و کارشناسان حقوقی سازمان ملل نیز از دستگاه قضایی ایران خواسته بودند اجرای حکم امیر حسین متوقف شود زیرا متهم در زمان ارتکاب جرم زیر ۱۸ سال سن داشته است و اجرای حکم وی ناقض پیمان‌های بین‌المللی است که ایران هم آنها را به رسمیت شناخته است.

ایران پیمان حقوق سیاسی و مدنی و همچنین حقوق کودک را به رسمیت می‌شناسد با این حال در چندین نوبت حکم افرادی را که در زیر ۱۸ سالگی مرتکب قتل شده‌اند اجرا کرده است.

ایران یکی از بالاترین آمار اعدام در جهان را دارد. وبسایت حقوق بشری هرانا می‌نویسد که در سال ۲۰۱۷ میلادی ۲۵۲ نفر در ایران به اعدام محکوم شده و حکم اعدام ۴۴۶ نفر دیگر اجرا شده است. به گزارش این پایگاه خبری از این تعداد، ۳۱ نفر در ملاء عام اعدام شدند که از میان هویت‌های مشخص شده اعدام شدگان، ۴۴۲ نفر مرد با جنسیت نامشخص و ۴ تن زن بوده‌اند. هرانا همچنین می‌افزاید که ۷۰ درصد محکومان به صورت مخفیانه یا بدون اعلام در رسانه‌های جمعی اعدام شده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شبکه‌های اجتماعی و بازتاب قتل ستایش قریشی

من ستایش هستم: دادخواهی شهروندان افغان مقیم ایران

وکلای توماج صالحی از نقض حکم اعدام او در دیوان عالی کشور خبر دادند