واکنش اسراییل به مقایسه شدن با رژیم آپارتاید از سوی وزیر خارجه آلمان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
واکنش اسراییل به مقایسه شدن با رژیم آپارتاید از سوی وزیر خارجه آلمان

گیلاد اردان، وزیر امنیت داخلی اسراییل انتقاد شدیدی نسبت به اظهارنظر زیگمارگابریل وزیر خارجه آلمان کرد. آقای گابریل وضعیت فلسطینی‌ها مقیم کرانه باختری را با سیاهان آفریقای جنوبی پیش از دهه ۹۰ مقایسه کرده بود و عملکرد دولت اسراییل در این منطقه را به دولت آپارتاید آفریقای جنوبی تشبیه کرد.

گیلاد اردان در گفتگو با روزنامه «جروسلم پست» اعلام کرد که نه تنها صحبتهای وزیر خارجه آلمان کاملا اشتباه است بلکه «با این سخنان ایشان کل دولت اسراییل و اهمیت وجودی آنرا زیر سوال می برد.»

گیلاد اردان گفته است بی‌دلیل نبوده که سازمان حماس، که به گفته وزیر امنیت داخلی اسراییل یک سازمان ضدیهودی و خواستار نابودی کامل اسراییل است با انتشار توییتی از این گفته‌ها استقبال کرده است. جنبش حماس در توییت رسمی خود سخنان زیگمار گابریل را مصداق اشغاگر بودن دولت اسراییل عنوان کرده است.

پیش تر هم در ماه آوریل سال گذشته میلادی بنیامین نتانیاهو برنامه دیدار خود با زیگمار گابریل را لغو کرد. نخست وزیر اسراییل دلیل لغو دیدار با وزیر خارجه آلمان که از اسراییل دیدار می کرد را دیدار زیگمار گابریل با سازمانهای حقوق بشری اسراییل که مدارک زیادی علیه ارتش این کشور منتشر کرده اند، دانست.