Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

واکنش چهره‌های سیاسی و رسانه‌های جهان به اعتراضات در ایران

People protest in Tehran
People protest in Tehran Copyright REUTERS
Copyright REUTERS
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چهر‌های سیاسی جهان واکنش‌های متفاوتی نسبت به اعتراضات روزهای گذشته در ایران نشان دادند. برخی این جریان را حمایت و تشویق و برخی دیگر توصیه کرده‌اند که نباید در امور این کشور دخالت کرد. از سوی دیگر رسانه‌های جهان تحولات روزهای اخیر را با اتفاقات پس از انتخابات سال ۸۸ مقایسه می‌کنند.

آگهی

در پی ادامه اعتراضات و ناآرامی‌ در ایران تا شامگاه یکشنبه، واکنش‌های چهره‌های جهانی به این موضوع همچنان ادامه دارد و اخبار و تحلیل اتفاقات اخیر در شهرهای مختلف ایران، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های جهان داشته است.

واکنش‌های جهانی به اعتراضات سراسری در ایران

وزیر اطلاعات اسرائیل: موفقیت معترضان ایرانی عامل از بین رفتن تهدیدهای این کشور علیه اسرائیل می‌شود

یسرائیل کاتس روز دوشنبه یکم ژانویه با حمایت از معترضان ایرانی، موفقیت آنان را عامل از بین رفتن تهدیدات این کشور علیه اسرائیل در منطقه خواند. وی در عین حال افزود که سیاست کشورش این است که در امور داخلی ایران دخالت نکند.

وزیر اطلاعات اسرائیل در مصاحبه‌ای رادیویی گفت: «من فقط می‌توانم برای مردم ایران در مبارزه در راه آزادی و دموکراسی آرزوی موفقیت کنم.»

آقای کاتس همچنین گفت: «اگر مردم ایران موفق به دستیابی به آزادی و دموکراسی شوند، بسیاری از تهدیدات علیه اسرائیل در منطقه برطرف خواهد شد.»

وی در پاسخ به این سوال که دلیل عدم دخالت بنیامین نتانیاهو در اتفاقات ایران چه بوده است، افزود که سیاست اسرائیل عدم دخالت در مسائل ایران است. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از وزرای خود خواسته است تا اظهارنظرهایشان در مورد موج اعتراضات در ایران را به «حداقل» برسانند.

بیشتر بخوانید: درخواست نتانیاهو از وزرایش: واکنش به اعتراضات ایران را به حداقل برسانید 

دونالد ترامپ: ایران اولین کشور حامی تروریسم، اینترنت را بروی معترضان بسته است

رئیس جمهوری ایالات متحده در روزهای گذشته بارها در حساب توئیتری خود به اظهار نظر درباره رخدادها و اعتراضات اخیر ایران پرداخته است.

دونالد ترامپ یکشنبه شب در توئیتی ضمن اعتراض به آنچه «بسته شدن اینترنت» خوانده است، نوشت: «ایران، بوسیله نقض شدید حقوق بشر به صورت روزانه، اولین کشور حامی تروریسم است. حالا هم اینترنت را بسته است تا تظاهرات‌‌کنندگان صلح‌‌طلب نتوانند ارتباط برقرار کنند. این اصلا خوب نیست.»

بیشتر بخوانید: ترامپ: معترضان ایرانی از فساد حکومت و حمایتش از تروریسم خسته شده اند 

جان کری، وزیر امورخارجه سابق آمریکا: این لحظات متعلق به مردم ایران است

جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما در پیامی توئیتری با تاکید بر اینکه از آنچه در ایران می‌گذرد اطلاعات کمی در دست است گفت که این لحظات «متعلق به مردم ایران» است و «نه دیگران». وی همچنین افزود که اعتراض حق مردم این کشور است و اعلام خواسته‌ها توسط مردم، امری جهانی است که همگان باید به‌ آن احترام بگذارند.

لیندسی گراهام، سناتور ایالات متحده: اعتراضات ایران نتیجه سیاست‌های باراک اوباماست

لیندسی گراهام، سناتور ایالت کارولینای جنوبی روز یکشنبه، اعتراضات ایران را نتیجه سیاست «شکست خورده» دولت باراک اوباما در منطقه دانست.

این سناتور جمهوری‌خواه با اشاره به اینکه منافع حاصل از لغو تحریم‌ها به مردم ایران نرسیده است، گفت: «آنها بیش از هر زمانی از حکومت ستمگر خود ناراضی‌اند. پول‌های حاصل از برداشته شدن تحریم‌ها برای بازسازی توان نظامی ایران و در راه بی ثبات کردن خاورمیانه صرف شده است.»

برنی سندرز: دولت ایران به صداهای هزاران ایرانی توجه کند

برنی سندرز، سناتور دموکرات کنگره آمریکا یکشنبه ۳۱ دسامبر، با انتشار پیامی در حساب توئیتری خود از دولت ایران خواست به مطالبات شهروندان این کشور توجه کند. آقای سندرز در این پیام نوشت: «این حق همه مردم است که علیه دولتشان سخن بگویند. دولت ایران باید به این حق احترام بگذارد و به صدای هزاران ایرانی که در این کشور برای فرصت‌ها و آینده بهتر تجمع می‌کنند، توجه نشان دهد.»

تحلیل اعتراضات در ایران از دید رسانه‌های جهان

سی ان‌ان: اعتراضات اخیر ایران متفاوت است

شبکه خبری سی‌ان‌ان (CNN) در مقاله‌ای تحلیلی به تقاوت‌ اعتراضات چند روز اخیر با درگیری‌های سال ۸۸ در ایران پرداخته است. این شبکه انگلیسی زبان در ایالات متحده می گوید که این اعتراضات به لحاظ وسعت، رهبری و هدف با اتفاقات پس از انتخابات سال ۸۸ متفاوت است.

نویسنده این مطلب یکی از دلایل این تفاوت را ترکیب جمعیتی معترضان روزهای اخیر می‌داند و همچنین می‌افزاید که این افراد کسانی هستند که امید به تغییر از طریق اصلاح را از دست داده‌اند.

آگهی

گاردین: ناظران می گویند که اعتراضات ایران پیچیده است

روزنامه بریتانیایی گاردین نیز به مقایسه اعتراضات چهار روز گذشته در ایران با رویدادهای پس از انتخابات ریاست جمهوری هشت سال پیش در این کشور پرداخته است و می‌گوید که گستره جغرافیایی ناآرامی‌های اخیر در ایران از انقلاب ۵۷ به اینسو بی‌سابقه بوده است. محمد تقی کروبی، فرزند مهدی کروبی در مصاحبه با این نشریه گفته است: «تظاهرات جدید نشن می‌دهد که تمایل به اعتراض در مردم ایران باقی مانده است.»

الجزیره: پنج نکته درباره اعتراضات در ایران

شبکه خبری الجزیره روز یکشنبه در گزارشی ضمن مروری کلی بر اتفاقات روزهای اخیر در ایران، گستره خواسته‌های معترضان را از اعتراض به قیمت‌ها، فقر و بیکاری تا شعارهایی درباره روابط ایران با لبنان، فلسطین و سوریه می‌خواند.

الجزیره اضافه می‌کند که در حالی که برخی، مشکلات اقتصادی را ناشی از سیاست خارجی ایران در منطقه می‌دانند، عده‌ای دیگر می‌گویند که تحریم‌ها بیشترین ضربه را به جیب مردم وارد آورده است.  

العربیه: چرا اعتراضات ایران با اتفاقات سال ۸۸ متفاوت است؟

وبسایت شبکه خبری العربیه عربستان با اشاره به اعتراضات پس ازانتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ در ایران مقایسه کرده است.

آگهی

العربیه در این مقاله تحلیلی می‌گوید که خواسته‌های مردم در اعتراضات اخیر از مطالبات اقتصادی آغاز شده و به سمت اعتراض علیه رهبر، رئیس جمهور، نخبگان سیاسی و سیاستمداران و حتی اصل حکومت پیش رفته است.

نویسنده مقاله این نشریه نزدیک به عربستان سعودی، ضمن انتقاد از سیاست‌های ایران در منطقه، با استناد به شعارهای تظاهرات‌کنندگان روزهای اخیر درباره لبنان، غزه و سوریه، این اعتراضات را نشانه جدایی مردم از سیاست‌های حکومت ایران در «حمایت از رژیم بشار اسد»، «حزب‌الله لبنان»، «شبه نظامیان شیعه عراق» و «حوثی‌های یمن» خوانده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ماکرون: اگر باب گفتگو با ایران بسته شود خطر جنگ وجود دارد

روحانی در گفتگو با ماکرون: گروه‌های مشوق خشونت را از فرانسه اخراج کنید

انعکاس خبر پیروزی مسعود پزشکیان در رسانه‌های اسرائیل؛ سخت‌گیری‌ها در مورد حجاب را کاهش می‌دهد؟