Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

گزارش یورونیوز از بحران شیرهای آلوده در افغانستان

گزارش یورونیوز از بحران شیرهای آلوده در افغانستان
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«سازمان اطلاعاتی ارتش پاکستان ISI از طریق تولیدات یک کمپنی (شرکت)، محصولات شیر و قیماق (سرشیر) به نام Every day و Milk pick را وارد افغانستان می‌سازد که آلوده به یک نوع مواد سمی است».

آگهی

یک مقام مسئول در دولت افغانستان ماجرای صادرات شیر خشک‌ آلوده از پاکستان به افغانستان را تکذیب کرد.

دکتر محمد ظاهر رودوال، مدیر تغذیه وزارت وزارت صحت عامه (بهداشت همگانی) افغانستان گفتگوی اختصاصی با یورونیوز گفت این خبر به نقل از وزارت داخله (کشور) افغانستان و بدون هماهنگی با وزارت صحت عامه منتشر شده و به همین دلیل مورد تأئید کارشناسان نیست.

جنبش روشنایی افغانستان در صفحه فیس‌بوک نامه‌ای به امضای معینیت ارشد امور امنیتی وزارت داخله را منتشر کرده که در آن چنین آمده است: «سازمان اطلاعاتی ارتش پاکستان ISI از طریق تولیدات یک کمپنی (شرکت)، محصولات شیر و قیماق (سرشیر) به نام Every day و Milk pick را وارد افغانستان می‌سازد که آلوده به یک نوع مواد سمی است».

در مکتوب وزارت داخله همچنین آمده است که استفاده از شیر و قیماق این شرکت تأثیرات ناگواری بر دستگاه عصبی بزرگ‌سالان گذاشته و اطفال را به خلل دماغ (مغز) دچار می‌سازد.

جنجال بر سر این موضوع زمانی بالا گرفت که برخی از واردکنندگان محصولات نستله که محصولات لبنی فوق هم از تولیدات آن شرکت است، به دلیل خسارت از ناحیه انتشار این خبر شکایت کرده و خواستار دریافت نظر وزارت کارشناسی وزارت صحت عامه در این مورد شدند.

محمد ظاهر رودوال با یادآوری شکایت این تجار می‌گوید به هر روی تا زمانی که نمونه‌های این محصولات آزمایش و تجزیه و تحلیل علمی نشده، چنین اخباری مورد تأئید کارشناسان رسمی نخواهد بود.

جمع‌آوری شیر خشک فرانسوی «سلیا»

آقای رودوال در عین حال به یورونیوز گفت که دولت افغانستان قصد دارد محصولات شیر خشک با مارک «سلیا» را که از تولیدات گروه فرانسوی لاکتالیس است، از بازار این کشور جمع‌آوری کند.

ممنوعیت سلیا در افغانستان در پی آن صورت می‌گیرد که لاکتالیس، گروه شرکت‌های فرانسوی تولید کننده فرآورده‌های لبنی، روز پنج‌شنبه گذشته اعلام کرد تمام ۷۲۰ محموله شیر خشک و مکمل‌های غذایی خود را که از ۱۵ فوریه سال جاری میلادی به این سو در کارخانه کرائون فرانسه تولید شده، از بازار جمع‌آوری می‌کند.

آقای رودوال می‌گوید به دنبال اعلام گروه لاکتالیس، سازمان جهانی بهداشت ضمن تماس با مقام‌های بهداشتی افغانستان، به روند جمع‌آوری این محصول در این کشور کمک کرده است.

لاکتالیس یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان محصولات لبنی در جهان است که سه هفته پیش هم از جمع‌آوری ۶۲۵ محموله از تولیدات شیر خشک خود به دلیل احتمال آلودگی به سالمونلا خبر داده بود. باکتری سالمونلا عامل یکی از شایع‌ترین مسمومیت‌های غذایی است که اغلب اسهال، معده درد و استفراغ به دنبال دارد.

دکتر رودوال که خود پزشک متخصص تغذیه اطفال است در پاسخ به پرسشی در مورد آمار مرگ و میر کودکان افغان بر اثر ابتلا به سالمونلا با مصرف شیر خشک سلیا می‌گوید: «به جز موارد پراکنده بیماری اسهال و استفراغ، تا کنون هیچ گونه گزارش رسمی از مرگ و میر بر اثر مصرف این محصول در افغانستان دریافت نشده است.»

در ایران و پاکستان

مقام‌های بهداشتی فرانسه پیش از این گفته بودند که از اوایل ماه دسامبر، ۲۶ کودک در این کشور به دلیل مصرف محصولات لاکتالیس بیمار شده‌اند.

با وجود انتشار اخبار مربوط به بیماری احتمالی با محصولات شرکت فرانسوی، کشورهای همسایه افغانستان از جمله ایران و پاکستان هنوز هیچ اقدام رسمی در زمینه ممنوعیت واردات محصولات لبنی فرانسوی انجام نداده‌اند.

آقای رودوال در این زمینه به یورونیوز می‌گوید: «ما برای ممانعت از بیماری کودکان در افغانستان به کمک سازمان جهانی بهداشت وارد عمل شده‌ایم، اما از اقدام ایران و پاکستان که اتفاقا از مشتریان منطقه‌ای این محصولات هستند و قاعدتا باید هشدار سازمان جهانی بهداشت را دریافت کرده باشند، اطلاعی ندارم.»

اعلامیه دولت افغانستان درباره محصول سلیا به زبان پشتو
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کرم ۱۷۰ سانتیمتری مرد سوشی‌دوست را روانه بیمارستان کرد

شیرخشک آلوده؛ تهدید جان نوزادان در فرانسه

نیمی از جمعیت جهان تا سال ۲۰۳۵ چاق می‌شوند؛ کشورها برای کنترل چاقی شهروندان خود چه می‌کنند؟