Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

انور قرقاش: ترکیه و ایران جهان عرب را رهبری نخواهند کرد

انور قرقاش: ترکیه و ایران جهان عرب را رهبری نخواهند کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اولین واکنش رسمی یکی از مقامات ارشد امارات متحدۀ عربی به آنکارا، از زمان آغاز نزاع لفظی میان مقامات دو کشور در هفتۀ گذشته.

آگهی

یک دیپلمات ارشد امارات متحدۀ عربی روز چهارشنبه اعلام کرد که جهان عرب تحت رهبری ترکیه قرار نخواهد گرفت. انور قرقاش، وزیر مشاور در امور خارجۀ امارات متحدۀ عربی گفت که کشورهای عربی باید حول «محور عرب» عربستان سعودی و مصر جمع شوند.

او در صفحه رسمی خود در توییتر نیز نوشت: «دیدگاه فرقه‌ای و حزبی یک راه حل قابل قبول نیست و جهان عرب توسط تهران یا آنکارا رهبری نخواهد شد.»

این سخنان که در واکنش به سخنان رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه بیان شد، اولین واکنش رسمی یکی از مقامات ارشد امارات متحدۀ عربی به آنکارا، از زمان آغاز نزاع لفظی میان مقامات دو کشور در هفتۀ گذشته است. نزاعی که در پی بازنشر یک پیام توییتری توسط وزیر خارجۀ امارات آغاز شد.

هفتۀ گذشته شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر خارجۀ امارات با بازنشر پیامی در توییتر که سربازان ترک را متهم به غارت شهر مدینه یک قرن پیش از این می کرد، خشم رجب طیب اردوغان را برانگیخت و موجب فرا خواندن سفیر امارات در آنکارا توسط دولت ترکیه شد.

آقای اردوغان این رفتار وزیر خارجۀ امارات را توهین‌آمیز خواند و گفت: «برخی از انسانهای ناشایست تا آنجا پیش می‌روند که اجداد ما را به دزدی متهم می‌کنند. چه مرد فاسدی؛ او با نفت و با پولهایی که دارد فاسد شده است.»

پیش از این نیز روابط ترکیه و امارات متحده عربی به دلیل همکاری‌های نزدیک قطر و ترکیه تیره شده بود.

بنا بر اعلام خبرگزاری آناتولی، دولت ترکیه قصد دارد نام خیابانی را که سفارت امارات متحده عربی در آنکارا در آنجا واقع است، به نام فخرالدین پاشا، فرمانده نیروهای ترک عثمانی در مدینه در سال ۱۹۱۶ میلادی تغییر دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اردوغان خطاب به ترامپ: اراده ملت‌ها را نمی‌توان با دلار خرید

دومین دیدار اردوغان از قطر پس از آغاز بحران این کشور با عربستان

تلاش برای از سرگیری همه پروازها در فرودگاه دوبی؛ چرا امارات برای بارندگی‌های شدید آماده نبود؟