Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اردوغان خطاب به ترامپ: اراده ملت‌ها را نمی‌توان با دلار خرید

اردوغان خطاب به ترامپ: اراده ملت‌ها را نمی‌توان با دلار خرید
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس جمهوری ترکیه نسبت به اظهارات دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر قطع کمک‌های مالی به کشورهایی که مواضع را آمریکا در نظر نگرفته و مخالف این کشور در سازمان ملل رای می‌دهند واکنش نشان داد.

آگهی

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در آستانه جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره بیت المقدس خطاب به رئیس جمهوری ایالات متحده گفت: «شما نمی توانید ما را با دلارهایتان بخرید.»

او این سخنان را در واکنش به تهدیدهای دونالد ترامپ مبنی بر قطع کمک‌های مالی به کشورهایی که علیه آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل رای می‌دهند بیان داشت. دونالد ترامپ پیش‌تر گفته بود: « به بسیاری از کشورهایی که مرتبا علیه مواضع ما در سازمان ملل رای می‌دهند کمک‌های زیاد مالی می‌کنیم، حال هیچ ایرادی ندارد با این رفتار آنها ما هم کمک‌هایمان را قطع خواهیم کرد.»

رئیس جمهوری ترکیه پیشتر نیز در اولین واکنش به تصمیم آقای ترامپ مبنی بر انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به بیت المقدس اعلام کرده بود می‌خواهد سفارت ترکیه در فلسطین را در بیت المقدس بنا کند. 

رئیس جمهوری ترکیه در سخنان اخیر خود خطاب به رئیس جمهوری آمریکا گفت: «آمریکایی که خود را مهد دموکراسی می‌داند می‌خواهد رای ملت‌های جهان را با دلار بخرد.» وی اضافه کرد: «آقای دونالد ترامپ شما نمی‌توانید اراده ملت‌ها را بخرید. مبارزه خود برای دموکراسی را به چند دلار کم ارزش از دست می دهید. نقش شما اهمیت زیادی دارد، امیدواریم در این چالش بزرگ، جهان درس بزرگی به ایالات متحده بدهد. »

بن علی ایلدریم، نخست وزیر ترکیه نیزدرباره تهدیدهای آقای ترامپ مبنی بر قطع کمک‌های مالی به کشورها درصورت رای مخالف آمریکا درباره بیت المقدس اعلام کرد رئیس جمهوری آمریکا پا را از حد فراتر گذاشته است.

پنجم دسامبر گذشته، پیش از تصمیم قطعی دونالد ترامپ در برسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسراییل آقای اردوغان تهدید کرده بود که اگر رئیس جمهوری بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به‌رسمیت بشناسد، ممکن است ترکیه روابط خود با اسرائیل را قطع کند. رئیس جمهوری ترکیه، بیت‌المقدس را «خط قرمز» مسلمانان دانست و گفت برسمیت شناختن آن به عنوان پایتخت اسرائیل «نقض قوانین بین‌المللی» و «ضربه‌ای بزرگ به وجدان بشریت» است. ششم دسامبر دونالد ترامپ رسما اعلام کرد که سفارت آمریکا را از تل‌آویو به بیت‌المقدس منتقل خواهد کرد. 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تبعات پروژه ۲۰۲۵ ترامپ برای دانشجویان خارجی و دین و علم

کامالا هریس حدنصاب کافی برای نامزدی از سوی نمایندگان حزب دموکرات را کسب کرد

سکوت کامالا هریس درباره نامزدی‌ در انتخابات ریاست‌ جمهوری آمریکا؛ نانسی پلوسی اعلام حمایت کرد