Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

داعش، ترامپ، بحران روهینگیا؛ نگاهی به بحرانهای جهان در سال ۲۰۱۷

داعش، ترامپ، بحران روهینگیا؛ نگاهی به بحرانهای جهان در سال ۲۰۱۷
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در این گزارش نگاهی می کنیم به اتفاقات کلیدی جهان در سالی که گذشت

آگهی

از اقدامات جنجالی دونالد ترامپ و رجزخوانی هایش با کیم جونگ ایل، رهبر کره شمالی گرفته تا پایان داعش در موصل و رقه و بحران ونزوئلا و کشتار مسلمانان اقلیت روهینگیا در میانمار سال ۲۰۱۷ میلادی سالی پر خبر بود.

بحران انسانی در میانمار

خشونت های ارتش میانمار علیه اقلیت مسلمان روهینگیا از ۲۵ اوت سال ۲۰۱۷ در استان راخین شدت یافت. در پی آن، تعداد زیادی از مسلمانان اقلیت روهینگیا با پای پیاده به کشور همسایه بنگلادش گریختند. ۶۲۰ هزار نفر آواره در اردوگاههای موقت در مرز بنگلادش در وضعیت نامناسبی به سر می برند

بیشتر بخوانید:
خشونت کم سابقه در ایالت راخین میانمار با بیش از یکصد کشته

مسلمانان روهینگیای میانمار کیستند؟

آنگ سان سوچی رهبر دولت میانمار و برنده جایزه صلح نوبل زمانی که زمانی نماد مبارزه با استبداد بود، بالاخره در روز ۱۹ سپتامبر سکوت خود را نسبت به کشتار مسلمانان روهینگیا در کشور شکست و طی بیانیه ای نقض حقوق بشر را در ایالت راخین محکوم کرد و متعهد شد که راه حلی پیدا می کند.

بیشتر بخوانید:
آنگ سان سوچی؛ از صلح نوبل تا «همدستی در پاکسازی قومی»؟

آیا برندۀ میانماری نوبل به کشتار مسلمانان روهینگیا بی اعتناست؟

ملاله یوسف زی: آنگ سانگ سوچی رفتار «شرم آور» با مسلمانان روهینگیا را محکوم کند

گزارش اختصاصی یورونیوز از پناهجویان روهینگیا در مرز بنگلادش

بحران روهینگیا؛ افزایش کمکهای بین المللی برای مقابله با سوء تغذیه کودکان

همازمان، آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل تریبون مجمع عمومی سازمان ملل متحد و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که از اردوگاه آوارگان روهینگیایی در بنگلادش دیدار کرده بود، خواستار رسیدگی به اوضاع اقلیت مسلمان میانمار شدند.

آنگ سان سوچی در روز ۲۳ نوامبر در دیدار با وزیر خارجه بنگلادش توافق نامه اولیه برای بازگشت آوارگان روهینگیا از بنگلادش به میانمار امضا کردند.
بیشتر بخوانید: توافق اولیه بین میانمار و بنگلادش برای بازگرداندن آوارگان روهینگیایی

چند روز بعد در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۷ پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان، طی سفر غیر منتظره اش به میانمار و دیدار با آنگ سان سوچی بدون اشاره به اقلیت روهینگیا خواستار رعایت حقوق بشر در میانمار شد.

رهبر کاتالویکهای چند روز بعد در سفرش به بنگلادش پناهجویان روهینگیایی ملاقات کرد واژه روهینگیا را به زبان آورد و گفت: «چند روز بعد در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۷ پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان، طی سفر غیر منتظره اش به میانمار و دیدار با آنگ سان سوچی بدون اشاره به اقلیت روهینگیا خواستار رعایت حقوق بشر در میانمار شد و گفت: «تجلی حضور خداوند امروزه روهینگیا است.»

بیشتر بخوانید:
پاپ بدون اشاره به اقلیت روهینگیا خواستار رعایت حقوق بشر در میانمار شد

پاپ فرانسیس در بنگلادش واژه روهینگیا را به زبان آورد

اقدامات جنجالی ترامپ از امضای فرمان ضد مهاجرتی ترامپ، تا توقف برنامه «داکا»

دونالد ترامپ رییس جمهوری ایلات متحده آمریکا در روز ۲۷ ژانویه سال ۲۰۷، نخستین روزهای کاری خود، طرح جنجالی اش برای منع سفر ازهفت کشور عمدتا مسلمان را امضا کرد. ترامپ طی مبارزات انتخاباتی اش وعده داده بود که از ورود «تروریست های رادیکال اسلام گرا » جلوگیری کند

امضای این طرح واکنشهای گسترده ای را در سراسر کشور بدنبال داشت از اعتراضات خیابانی و بلاتکلیفی مسافران در فردوگاهها گرفته تا نهاهای مدنی و وکلا.

آگهی

در ماه فوریه سال ۲۰۱۷، به فاصله چند روز دو قاضی فدرال یکی از سیاتل و دیگری از هاوایی دستور لغو و تعلیق موقت سیاست مهاجرتی «دونالد ترامپ» را صادر کردند. مقابله حقوقی با دستور ترامپ نتیجه نداد و رییس جمهوری آمریکا سومین فرمان ضد مهاجرتی را امضا کرد که شامل محدویتهای مهاجرتی برای کشورها کره شمالی، ونزوئلا و چاد می شد.

بیشتر بخوانید:
نگاهی به فرمان های ضدمهاجرتی دونالد ترامپ

اعتراض دوباره ترامپ در توییتر به رای قاضی دادگاه فدرال

مخالفت دادگاه تجدیدنظر آمریکا با اجرای دوباره فرمان جنجال برانگیز ترامپ

بیشتر بخوانید:
ترامپ دستور ساخت دیوار در مرز مکزیک را یکی دیگر از وعده های انتخاباتی اش بود، امضا کرد. اما کنگره با اختصاص بودجه به ساخت دیوار مرزی مخالفت کرد.

آگهی

ترامپ از کنگره برای ساخت دیوار مرزی با مکزیک بودجه خواست

رئیس چمهوری آمریکا همانطور که در زمان انتخابات قول داده بود اجرای طرح «داکا» را هم متوقف کرد. برنامه ای بود که طی آن نوجوانان و کودکانی که بصورت غیرقانونی با والدین خود به آمریکا آمده بودند اجازه کار و زندگی پیدا می کردند.

بیشتر بخوانید:طرح «داکا» چه بود که ترامپ آنرا لغو کرد

بحران کره شمالی؛ رجزخوانی ترامپ و کیم جونگ اون

در ماه فوریه کره شمالی اعلام کرد که با موفقیت نوع جدیدی از موشک بالیستیک را آزمایش کرده است. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا که تازه بر سر کار آمده بود به خبرنگاران گفت: «کره شمالی مشکل خیلی بزرگی است و در مقابلش محکم خواهیم ایستاد.»

در ماه آوریل به دنبال آنچه یکی از مقامات دفاعی ایالات متحده، عملیات تحریک آمیزِ پیونگ یانگ خوانده بود، گروه ناوهای ضربتی یو اس ساس کارل وینسن، به سوی شبه جزیره کره حرکت کرد. در چهارم ژوئیه پیونگ یانگ موشک بالیستیک بین قاره ای را آزمایش کرد

آگهی

یک ماه بعد شورای امنیت سازمان ملل متحد تحریم های اقتصادی جدیدی علیه کره شمالی را به تصویب رساند و در همین بین واشنگتن، پکن را تشویق کرد که کره شمالی را تحت فشار بیشتر قرار بدهد.

در پیونگ یانگ تظاهرات دولتی برگزار شد و کره شمالی تهدید کرد که به گوآم حمله می کند. گوآم جزیره ای است که جزو خاک امریکا در اقیانوس آرام و محل چند پایگاه نظامی مهم و استراتژیک آمریکا به شمار می آید.

در ۲۹ اوت سال ۲۰۱۷، عکسی از کیم جونگ اون، هنگام مشاهده پرتاب موشک بالستیک میان برد، هواسونگ ۱۲ منتشر شد. این موشک برفراز جزیره ژاپنی هوکایدو پرواز کرد و در اقیانوس آرام فرود آمد.

کره شمالی در ماه سپتامبر ششمین آزمایش هسته ای را انجام داد و پیونگ یانگ ادعا کرد که بمب هیدروژنی منفجر کرده است. قدرت انفجار ده برابر قدرت بمب آزمایش پیشین بود.
دونالد ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل متحد هشدار می دهد که اگر ایالات متحده مجبور به دفاع شود کره شمالی «کاملاً نابود خواهد شد».

بیشتر بخوانید: “نظر ترامپ و رئیس جمهور چین در باره بحران کره شمالی”:نظر ترامپ و رئیس جمهور چین در باره بحران کره شمالی

آگهی

کره شمالی در پاسخ به ترامپ: سگ پارس می کند کاروان راه خود را می رود

ترامپ در توییتر: من به کیم جونگ اون «کوتوله خیکی» نمی گویم

بیت المقدس، پایتخت اسرائیل؛تصمیم جنجالی و تاریخی ترامپ

روز ششم دسامبر سال ۲۰۱۷ ترامپ اعلام کرد که ایالات متحده رسما بیت المقدس را پایتخت اسرائیل خواهد شناخت. اعلام این موضوع باعث خشم عمومی در کشورهای عرب و کشورهای مسلمان و نگرانی در متحدان اروپایی امریکا و همچنین روسیه شد.

از سوی دیگر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل این اقدام را «تاریخی» و «گام مهمی به سوی صلح» خواند.

محمود عباس، رئیس دولت خودگردان فلسطین، گفت که امریکا «عامدانه تمام تلاش های صلح را تضعیف » و نقش تاریخی خود برای «میانجیگری صلح» را رها کرده است.

آگهی

یک روز بعد، هفتم دسامبر ۲۰۱۷میلادی گروه شبه نظامی حماس اعلام می کند که «دروازه های دوزخ» را خواهد گشود و از فلسطینیان می خواه انتفاضه ای جدید را علیه اسرائیل آغاز کنند.

حماس همچنین فلسطینیان را به شرکت در تظاهرات روز خشم در بیت المقدس، کرانه باختری رود اردن، و نوار غزه دعوت کرد. در جریان درگیری ها با نیروهای دفاعی اسرائیل، دو نفر کشته می شوند.

در سازمان ملل، سفرای فرانسه، بریتانیا، ایتالیا، سوئد، و آلمان گفتند که تصمیم آمریکا با « قطعنامه های شورای امنیت منطبق نیست.» نیکی هیلی، سفیر امریکا در سازمان ملل متحد هم، از اعلام موضع امریکا در شناسایی بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل، دفاع کرد .

بیشتر بخوانید:
چه کسانی پشت پردۀ تصمیم ترامپ درباره بیت المقدس بودند؟

چه کشورهایی به تصمیم ترامپ دربارۀ بیت المقدس واکنش نشان دادند؟

آگهی

رهبر حماس فلسطینی ها را به انتفاضه جدید فراخواند

انتفاضه چیست و انتفاضه سوم چگونه خواهد بود؟

پایان داعش در موصل و رقه

در ماه ژوییه شهر موصل که داعش آن را پایتخت «خلافت» خود اعلام کرده بود پس از سه سال آزاد شد. نیروهای عراقی پیروزی خود را در ساحل دجله جشن گرفتند. نبرد موصل بیش از هشت ماه طول کشید. سخت ترین و کند ترین نبردها در شهر قدیمی صورت گرفت که با تلفات سنگین، هم برای ارتش عراق و هم برای غیرنظامیان همراه بود.

سازمان ملل اعلام کرد که جنگجویان داعش حدود صدهزار غیرنظامی را سپر بلای خود کرده بودند.

در رقه در سوریه، نظامیان نیروهای دموکراتیک سوریه که عمدتاً کرد هستند، روز ۱۷ اکتبر پیروزی خود بر داعش را جشن گرفتند. همزمان در استادیوم النعیم، جهادی ها سر کسانی را که از فرمانشان سرپیچی کرده بودند می بریدند. از سال ۲۰۱۴ این شهر سوری در کنار رود فرات مرکز رژیم داعش شده بود.

آگهی

پس از چهار ماه جنگ سخت، رقه ویران و خالی از سکنه است، اما هنوز در بین خرابه ها پاره های مقاومت دیده می شد.

بیشتر بخوانید:

آیا سقوط رقه پایان کار داعش است؟

ارتش روسیه پایان داعش در سوریه را اعلام کرد

بحران ونزوئلا؛ از اعتراضات ضد دولتی تا جایزه ساخاروف

۳۰ مارس ۲۰۱۷، دادگاه عالی ونزوئلا، زیر نظر نیکولاس مادورو، رییس جمهوری، دستور سلب اختیار و انحلال پارلمان را به بهانه نافرمانی صادر کرد. رییس پارلمان کشور که در دست احزاب مخالف دولت بود، در واکنش به این دستور حکم دیوان قانون اساسی را پاره و رئیس جمهوری متهم کرد که بدنبال «کودتا» است و «می خواهد کشور را به سوی استبداد ببرد.»

آگهی

حدود دو ماه بعد نیکولاس مادورو دستور برگزاری انتخابات مجلس را صادر کرد. ونزوئلا صحنه اعتراضات و تظاهرات علیه دولت مادورو شد. شمار تلفات در تظاهرات ضد دولتی افزایش یافت. پس از مرگ یک ویولونیست جوان در جریان تظاهرات ضد دولتی، نواختن ویولن به نماد اعتراض و مقاومت تبدیل شد.

برغم این همه، انتخابات در روز ۳۰ ژوییه برگزار شد . میزان مشارکت بیش از ۴۱ درصد بود. مخالفان اما میزان مشارکت را خیلی کمتر از این اعلام کردند

اولین اقدام مجلس تازه تاسیس، برکناری لویزا اورتگا دادستان کل کشور را از قدرت بود. خانم اورتگا و دولت مادورو را متهم به ارتکاب جنایت علیه بشریت کرد

پارلمان اروپا، جنبش دموکراتیک ونزوئلا و مخالفین دربند نیکلاس مادورو را به عنوان برنده جایزه حقوق بشر ساخاروف اعلام کرد، بالا گرفتن جنگ قدرت در ونزوئلا ۱۵۷ قربانی داشته است.

بیشتر بخوانید:
ونزوئلا؛ جایزه آزادی اندیشه پارلمان اروپا برای مخالفین دربند نیکلاس مادورو

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شخصیت های سال یورونیوز را انتخاب کنید

دونالد ترامپ در جریان یک سخنرانی انتخاباتی برای طرفداران حزب لیبرترین‌ هو شد

ترامپ تی‌وی: شبکه اینترنتی که می‌خواهد پیام رئیس‌جمهور سابق آمریکا را مستقیما به هوادارانش منتقل کند