ویتالی موتکو؛ کناره گیری موقت یا استعفا از فدراسیون فوتبال روسیه؟

ویتالی موتکو؛ کناره گیری موقت یا استعفا از فدراسیون فوتبال روسیه؟
نگارش از Mehrdad Sadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک روزنامه پرنفوذ روسیه پیشتر اعلام کرده بود که آقای موتکو بدلیل فشار فیفا آماده استعفا از سمت خود در راس فدراسیون فوتبال روسیه است.

آگهی

ویتالی موتکو، معاون نخست وزیر روسیه در امور ورزش روز دوشنبه اعلام کرد برای آنکه بتواند به محرومیت مادام العمر خود در بازیهای المپیک اعتراض کند به طور موقت از سمت اش در راس فدراسیون فوتبال این کشور کنار می رود.

آقای موتکو که از حدود یک دهه پیش تاکنون نامش با ورزش روسیه گره خورده است به دلیل آنچه رسوایی دوپینگ در این کشور توصیف شده پنجم دسامبر از سوی کمیته بین المللی المپیک تا پایان عمر از شرکت و دخالت در امور این بازیها محروم شد.

کمیته بین المللی المپیک بر اساس محتویات گزارش آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ مبنی بر وجود دوپینگ نظام مند و هدایت شده از سوی دولت روسیه در جریان بازیهای المپیک سوچی، علاوه بر صدور حکم محرومیت مادام العمر برای ویتالی موتکو، وزیر وقت ورزش این کشور، تیم روسیه را از نیز شرکت در بازیهای المپیک زمستانی پیونگ چانگ کره جنوبی محروم کرد.

بیشتر بخوانید: روسیه از شرکت در المپیک زمستانی ۲۰۱۸ محروم شد

ویتالی موتکو که در جریان یک کنفرانس خبری سخن می گفت با اعلام اینکه روز سه شنبه اعتراض خود را به دادگاه حکمیت ورزش ارائه خواهد کرد، افزود: «درخواست کرده ام به مدت شش ماه از ریاست فدراسیون فوتبال کنار بروم.»

معاون نخست وزیر روسیه تصریح کرد تصمیم یاد شده را به این دلیل گرفته که قصد ندارد در جریان رسیدگی به پرونده اعتراضی خللی در امور فدراسیون فوتبال روسیه ایجاد شود. وی در ادامه تاکید کرد تا زمانی که اعتماد رئیس جمهور را به همراه دارد همچنان به فعالیت خود به عنوان معاون نخست وزیر و مسئول کمیته برگزاری رقابت های جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه ادامه خواهد داد.

روزنامه پرنفوذ «کمرسانت» چاپ روسیه روز جمعه به نقل از منابعی که نخواستند هویت اشان فاش شود اعلام کرد آقای موتکو بدلیل فشار فیفا آماده استعفا از سمت خود در راس فدراسیون فوتبال روسیه است. این درحالیست که وزیر سابق ورزش روسیه در کنفرانس خبری روز دوشنبه تاکید کرد که «قصد استعفا ندارد و سمت وی در فدراسیون فوتبال حفظ می شود.»

بیشتر بخوانید: ویتالی موتکو: محرومیت کمیته بین المللی المپیک تاثیری بر همکاری اش با فیفا ندارد

ویتالی موتکو که پیشتر طی سالهای ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ نیز عهده دار این سمت بود در سال ۲۰۱۵ جایگزین نیکلای تولستیخ شد و بار دیگر سکان هدایت فدراسیون فوتبال روسیه را در دست گرفت. او سپتامبر ۲۰۱۶ در شرایطی که تیم روسیه در دور نخست رقابتهای جام ملتهای اروپا از گردونه مسابقات حذف شده بود به مدت چهار سال رسما به عنوان رئیس این فدراسیون انتخاب شد. 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کرملین: از ورزشکارانمان در المپیک زمستانی حمایت می‌کنیم

اعتراف روسیه به ناکارآمدی سیستم مبارزه با دوپینگ در این کشور

روسیه دخالت دولت در رسوایی دوپینگ را تکذیب کرد