Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دلیل اصلی آلودگی بیش از حد هوای تهران چیست؟

دلیل اصلی آلودگی بیش از حد هوای تهران چیست؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

هوای تهران طی هفته گذشته بسیار ناسالم و شدت آلودگی آن به حدی بود که مدارس ابتدایی پایتخت را به مدت چهار روز به تعطیلی کشاند.

آگهی

شاخص آلودگی هوا روز پنجشنبه در تهران به ۱۷۲ رسید. هوای پایتخت ایران طی هفته گذشته بسیار ناسالم و شدت آلودگی آن به حدی بود که مدارس ابتدایی پایتخت را به مدت چهار روز به تعطیلی کشاند. دلیل آلودگی بیش از حد هوای شهر تهران در این روزها چیست؟

محمد رستگاری، معاون پایش و کنترل کیفیت آلودگی هوای استان تهران می‎گوید: «آلودگی هوا تابع دو پارامتر است. یکی بحث عوامل اقلیمی و دیگری میزان آلودگی که از منابع آلاینده تولید می شود. توپوگرافی شهر تهران باعث می شود که به صورت طبیعی امکان تهویه آلاینده ها از تهران وجود نداشته باشد. در خیلی از شهرهای دنیا  وقتی پدیده وارونگی دما را داریم آلاینده ها به صورت طبیعی امکان تهویه از سطح شهر را ندارند. تجمع آلاینده ها باعث می شود کیفیت هوا تغییر پیدا کند.»

بیشتر بخوانید:

آلودگی هوا؛ قاتل سریالی در ایران و جهان

تشدید بحران آلودگی هوا در تهران، مشهد و لرستان

آلودگی هوا در ایران: تهران در وضعیت خط قرمز

ذرات معلق کوچک عامل بزرگ آلودگی

ذرات معلق مهم ترین عامل آلودگی هوای کلان‌شهرها هستند. به گفته مقامات ایران با اقدامات صورت گرفته، شرایط از نظر گازهای آلاینده مانند مونوکسید کربن و گازکربنیک تحت کنترل است.

 اما معضل اصلی ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون است، ذراتی که وارد جریان خون انسان می‌شوند و بسیار خطرناکند. تعطیلی مدارس و اجرای طرح زوج و فرد برای خودروها از درب منزل از راهکارهای دولت ایران برای کنترل آلودگی در این روزهاست. با این همه همچنان نفس شهروندان در تهران تنگ است.

منظره تهران در هوای پاک و آلوده

یکی از ساکنان تهران می گوید: «با این که آسم دارم اما مجبور شدم در این هوا بیرون بیایم، خدا به دادم برسد، زوج و فرد کردن تردد خودروها تفاوتی ایجاد نمی کند. آلاینده ها سر جایشان هستند و تا وقتی فکری اساسی نکنند فایده ای نخواهد داشت.»

شهروند دیگر می‎گوید: «با این اوضاع و احوالی که در تهران حاکم است این طرح ها پاسخگو نیست، باید فکر دیگری بکنند. وسایل حمل و نقل عمومی مثل مترو و اتوبوس های تند رو باید اضافه شود.»

**خودروهای فرسوده هوای تهران را تیره و تار می کنند **به گفته مقامات ایران، خودروهای فرسوده عامل اصلی آلایندگی هوای تهران هستند. با آغاز برنامه استاندارد سازی خودروها در سال ۱۳۷۹، چهار سطح استاندارد در تولید خودرو پیش‌بینی شده است. علاوه بر این از سال ۱۳۹۳ خودروها سواری با استاندارد «یورو ۴» تولید می‌شوند. با این وجود همچنان حدود ۸۰ درصد از ذرات معلق هوا ناشی از احتراق ناقص خودروهای فرسوده است.

آقای رستگاری در این خصوص می گوید: «۷۰ تا ۸۰ درصد آلودگی که در تهران تولید می شود ناشی از منابع متحرک یعنی خودروها و موتورسیکلت هاست. یکی از بحث هایی که در دولت هم به تصویب رسیده، ارتقای استاندارد خودروهای تولید شده است. اما در تهران بین ۳ تا ۴ میلیون خودرو در حال تردد داریم که بخش عظیمی از این خودروها با استانداردهای پایین‌تر در گذشته تولید شده اند.»

بیشتر بخوانید:

آلودگی هوا؛ افزایش ناباروری مردان و به خطر افتادن نسل بشر

تولید شال‌گردنی که آلودگی‌های هوا را فیلتر می‌کند** **

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس سازمان محیط زیست: عامل آلودگی هوا سوزاندن مازوت در نیروگاه‌ها است

هوای آلوده جان کودکان دنیا را تهدید می کند

ورود گرد و غبار «بسیار غلیظ» صحرای آفریقا به اروپا رنگ آسمان را تغییر داد